Napětí v Evropě roste, politici zatím dělají, že trhy neslyší

Řecká centrální banka varuje, že by odchod Řecka z eurozóny znamenal pro Řeky propad životní úrovně minimálně o 55 %, oslabení nové měny (drachmy) o 65 % a pokles HDP o 22 %. Řečtí politici však stále chtějí přinejmenším jednat o změkčení úsporných opatření, která jsou podmínkou finanční pomoci ze zahraničí. Italská aukce dluhopisů pak dopoledne jen přilila oleje do ohně.
Itálie ve středeční aukci 5letých a 10letých dluhopisů získala celkem 5,7 miliardy eur (cíl byl v rozmezí 4,5 až 6,25 miliardy). Montiho vláda musela přijmout další růst požadovaných výnosů - 10letý se dostal nad 6 %, na prosincová maxima se vrátily výnosy 5letých bondů.
Dopad na dluhopisový trh byl během dopoledne patrný - strmý růst výnosů italských i španělských dluhopisů není potřeba komentovat. Španělé (včetně insolventního Katalánska) stále odmítají finanční pomoc ze zahraničí a doufají, že vyřeší krizi ve svém bankovním sektoru. Bude je to však stát desítky miliard eur, které si (minimálně podstatnou část) musejí půjčit. S úroky na současných úrovních je to napjatý, při dalším růstu sazeb už dlouhodobě naprosto neudržitelný stav.