Světové dluhopisy požírá medvěd, dlouhodobě ale v portfoliu mají místo

V prostředí vysoké inflace a zpřísňování měnové politiky centrálních bank rostou sazby, což se týká i výnosů dluhopisů. Jejich ceny úměrně tomu klesají, což má za následek sestupný trend na globálním trhu s bondy. Ten je nově dokonce v medvědím trendu, když odepsal již pětinu hodnoty.
"Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal minulý týden 1,3 %. Tím se tento index sesunul již více než 20 % pod historické maximum z ledna 2021, a naplnil tak klasickou definici medvědího trendu. Trh s bondy je v nejhlubším propadu v novodobé historii," říká stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
Důvody nejsou nijak překvapivé. "Jde o enormně zvýšenou globální inflaci (na 40letých maximech), zřejmou realizaci (nejen) mého globálního stagflačního scénáře, stále rekordní rozpočtové deficity v klíčových ekonomikách a samozřejmě silně jestřábí nastavení měnové politiky klíčové centrální banky, tedy Fedu," vyjmenovává Stupavský.
Připomeňme ale, že dluhopisy jako třída aktiv do dlouhodobě sestavovaného investičního portfolia patří. Stratégové kladou důraz na jejich větší stabilitu ve srovnání s akciemi, ani jejich zhodnocení ale není k zahození. Respektive v uplynulých dekádách nebylo, budoucnost samozřejmě neznáme a současné prostředí bondům opravdu nepřeje.
Pro zajímavost nabízíme v této souvislosti celkové zhodnocení akciového indexu S&P 500 (včetně dividend) a indexu dlouhodobých vládních dluhopisů USA, tedy benchmarku pro "bezpečné" dluhopisové investice. Americké bondy dokázaly od začátku století vyvažovat hluboké ztráty amerických akcií a celkově do současnosti zhodnotily dlouhodobě investované peníze téměř stejně výrazně jako široký akciový index. Od finanční krize (respektive od roku 2009, kdy se akciový trh vydal na vlně nových levných peněz vzhůru) nicméně dluhopisy za akciemi zaostávají.
Zdroj: Conseq IM, Chartoftheday.com