Proč jsou americké vládní dluhopisy pod tlakem?

Rok 2025 začal na trhu s americkými vládními dluhopisy pěkně zostra, a navázal tak na vývoj z posledních čtyř měsíců uplynulého roku. Výnos 10letého dluhopisu se vrací na hladiny z roku 2023, které byly nejvyšší za šestnáct let. Pokles hodnoty amerických bondů má přitom nejen klasickou tržní dimenzi v podobě vztahu nabídky a poptávky, patrné jsou i cyklické vlivy a politické faktory.
Fed před Vánocemi ve své jestřábí prognóze upozornil na to, že optimistická očekávání zahrnutá do cen, a tedy i do výnosové křivky amerických vládních dluhopisů pro roky 2025 a 2026, nejsou realistická. Dosud letos zveřejněná americká makrodata dávají Fedu zatím za pravdu. Na ta nejdůležitější, tedy prosincové reporty z trhu práce a o inflaci, se nicméně ještě čeká.
Když je řeč o Fedu, nelze nezmínit nabídkovou stranu věci. Americká centrální banka se nadále snaží zredukovat svoji bilanci, a tak každý měsíc prodává dluhopisy za desítky miliard dolarů. "Je přitom celkem dobře možné, že při obrovském deficitu federálního rozpočtu USA (blíží se 6 % HDP), a tudíž potřebě ministerstva financí emitovat velké objemy dluhopisů, se státní autority dostaly na samou hranu toho, co trh je schopen absorbovat," říká analytik Jan Čermák z ČSOB.
To má přitom i politickou dimenzi. Odcházející Bidenova administrativa totiž neudělala pro redukci rozpočtového schodku vůbec nic a ta nastupující Trumpova, pokud jde o rozpočet, tak plánuje snižování daní, a tedy spíše další potřebu naplnění státní kasy z jiných zdrojů. Prodej vládních bondů, po léta považovaných světovými finančními trhy za synonymum bezpečné investice, se samozřejmě nabízí jako snadné a dobře zapoužívané řešení.
Ovšem poptávka po americkém vládním dluhu již není tak pestrá jako dříve (byť dosud co do objemu byla stále solidní). Z geopolitických důvodů prakticky zmizeli dva kdysi významní kupci, a to Rusko a především Čína, kteří nakupovali americké vládní bondy do svých devizových rezerv. V případě Číny dokonce může docházet k nuceným prodejům amerických dluhopisů, protože její centrální banka musí hájit kurz jüanu. A k tomu používá právě devizové rezervy.
Kam až mohou výprodeje amerických státních dluhopisů dospět? "V horizontu dnů (po velkých aukcích vládních bondů z tohoto týdne) může dojít ke zklidnění situace a poklesu výnosů," připouští Čermák. "V horizontu týdnů či měsíců se pak může stát v podstatě cokoli, k postpandemickým maximům výnosů ještě kousek chybí."
Pro držitele amerických dluhopisů může být nadějí na dobrý konec celého příběhu fakt, že vysoké "bezrizikové" úroky u státních dluhopisů USA budou (nadále) vyvolávat tlak na riziková aktiva. V posledních dnech sledujeme převahu prodejců jak na akciovém trhu (na nějž jako protivítr tradičně působí i posilující americký dolar), tak třeba na trhu s bitcoinem. "To by minimálně krátkodobě mohlo opět část investorů nalákat k nákupům amerických vládních dluhopisů," uzavírá Čermák.
Zdroj: ČSOB