Kazachstán chce do čtyř let privatizovat desítky velkých podniků, část z nich přes burzu

Vláda Kazachstánu hodlá během následujících čtyř let prodat podíly v 65 velkých podnicích. Patří mezi ně například letecký přepravce Air Astana, státní ropná a plynárenská společnost KazMunayGas nebo telekomunikační podnik Kazachtelekom. Oznámilo to tamní ministerstvo hospodářství. Kazachstán potřebuje dodatečné peníze, aby se vyrovnal s propadem příjmů z prodeje ropy.
Na seznamu podniků určených k privatizaci je také státní železniční podnik Kazakhstan Temir Zholy a společnost Tau-Ken Samruk, která patří pod státní investiční fond Samruk Kazyna.
Tato pětice podniků bude spolu s dalšími dvěma firmami, provozovatelem elektráren Samruk-Energo a těžařem uranu Kazatomprom, prodána prostřednictvím veřejných nabídek akcií, uvádí se podle agentury Reuters v dokumentu ministerstva. Kazašští činitelé již ke konci loňského roku uvedli, že další, menší firmy mohou být prodány strategickým investorům.
Kazachstán se potýká s propadem světových cen ropy, který těžce zasáhl tamní ekonomiku i rozpočtové příjmy. Plán na prodej státního majetku země poprvé oznámila v listopadu.
Ministerstvo ve středu neuvedlo, jak velký podíl bude v jednotlivých podnicích na prodej ani možnou hodnotu jejich prodeje. Seznam podniků určených k privatizaci ale proti předběžné verzi doznal podle Reuters jednu výraznou změnu - chybí v něm těžařská společnost Eurasian Resources Group (ERG), ve které drží vláda 40 % akcií.
Zdroj: ČTK