Evropské akcie skončily v pátek v záporných hodnotách, za celý týden vykázaly nejvýraznější ztrátu za čtyři roky

Evropským akciovým indexům nepomohly ani páteční dobré zprávy z USA ohledně nezaměstnanosti či alespoň prozatímní stabilizace čínských trhů. Neslavně pro evropské akcie dopadl i celý týden, podle regionálního indexu FTSEurofirst 300 oslabily o 7 %, nejvíce za poslední čtyři roky.
Index STOXX Europe 600 v pátek odepsal 1,49 %, přičemž pokles zaznamenaly prakticky všechny sektory, které zahrnuje. Britský FTSE 100 spadl o 0,7 %, německý DAX klesl o 1,31 % a francouzský CAC 40 ztratil 1,59 %.
Při pátečním obchodování na hodnotě ztratila společnost Royal Dutch Shell, která ztratila 6,4 %, což bylo zapříčiněno informací listu Financial Times, který uvedl, že společnost pravděpodobně nezíská podporu svých klíčových akcionářů, aby zrealizovala za již stanovených podmínek nákup společnost BG Group. To se pro změnu pozitivně promítlo do ceny akcií BG Group, které si připsaly jedno procento.
Mezi páteční smutné rekordmany patřila společnost Sports Direct, jejíž akcie poklesly o 15 %. Důvodem tohoto poklesu bylo oznámení společnosti o jejích podstatně nižších ziscích, než se původně předpokládalo. Naopak dobře si vedlo britské Tesco, které si připsalo 5,5 %. Dařilo se ale i dalším maloobchodním britským řetězcům.
V plusu skončila také většina evropských automobilek. Zejména pak VW, Audi, Daimler. Růst jejich akcií podpořily často zprávy o rekordních prodejích za loňský rok.
Páteční statistika z USA ukázala, že americká ekonomika v prosinci vytvořila výrazně více pracovních míst, než se čekalo. Odhady hovořily o 200 tisících míst, vzniklo jich však 292 tisíc. Míra nezaměstnanosti v prosinci zůstala na 7,5letém minimu 5 %, jak se čekalo. Statistika tak potvrzuje očekávání, že by Fed měl v letošním roce pokračovat v opatrném zvyšování úrokových sazeb.
Za celý týden FTSE 100 klesl o 5,28 %, DAX ztratil 8,32 %, CAC 40 6,43 % a STOXX Europe 600 5,5 %.
Analytik Citigroup Jonathan Stubbs nicméně očekává, že evropské akcie v letošním roce porostou. Pomoci jim mají signály ekonomického oživení v regionu a vyšší zisky firem. Trh však bude nestabilní, napsala agentura Reuters.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Německá průmyslová výroba v listopadu meziměsíčně klesla o 0,3 %, oznámilo to německé ministerstvo hospodářství. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters očekávali, že produkce vykáže stejně jako v říjnu nárůst 0,5 %.
- Listopadová statistika ČR: Obchodní bilance skončila s přebytkem 146 miliard Kč, stavební výroba meziročně +1,5 %.
- Český průmysl v listopadu podle Českého statistického úřadu zrychlil meziroční růst na 5,7 % po říjnových 3,8 %. Čísla však neberou v potaz počet pracovních dní. "Meziroční růst průmyslové produkce dosáhl v listopadu po očištění o vliv pracovních dní 3,2 %. V porovnání s vývojem v říjnu byla průmyslová produkce o 1,2 % nižší," vysvětluje analytik z České spořitelny Jiří Polanský.
- Němečtí výrobci luxusních automobilů Mercedes-Benz a Audi loni zvýšili prodej na nová rekordní maxima. Růstu značky Audi, která je součástí koncernu Volkswagen, nezabránil ani skandál kolem manipulací s emisními testy u naftových automobilů.
- Švýcarská centrální banka (SNB) očekává za loňský rok rekordní ztrátu 23 miliard švýcarských franků (přes 570 miliard Kč) kvůli poklesu hodnoty devizových a zlatých rezerv. Banka v pátek uvedla, že výkyvy devizových kurzů jí loni přinesly ztrátu kolem 20 miliard franků. Negativní dopad na její hospodářský výsledek měla rovněž nižší cena zlata.
- Německá energetická skupina RWE se dohodla na prodeji uhelné elektrárny v britské obci Lynemouth české skupině Energetický a průmyslový holding (EPH). Oznámila to v pátek RWE. Skupinu EPH ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč.
- Portfolio zahraničních zakázek, které má ruská státní korporace pro atomovou energii Rosatom dohodnuté na příštích 10 let, převýšilo ke konci loňského roku 110 miliard dolarů. V roce 2018 by mělo převýšit 160 miliard dolarů.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Průmyslová aktivita v eurozóně v prosinci stoupla na nejvyšší úroveň za 20 měsíců. Růst však zůstával nevýrazný, přestože firmy čtvrtý měsíc za sebou snižovaly ceny a slabší euro zlevňovalo jejich zboží mimo měnovou unii. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny v prosinci podle finálních dat agentury Markit vzrostl na 53,2 bodu z listopadových 52,8 bodu, předběžná data počítala s růstem na 53,1 bodu.
- Aktivita v italském zpracovatelském sektoru v prosinci výrazně vzrostla, index nákupních manažerů zde vyskočil na 55,6 bodu z předchozích 54,9 bodu, očekávala se stagnace na listopadové hladině.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Španělsku v prosinci mírně klesl na 53 bodů z 53,1 bodu (odhad: 53,6 bodu).
- Český zpracovatelský sektor v prosinci expandoval výrazně rychleji, než se čekalo. Index nákupních manažerů vyskočil na 55,6 bodu z předchozích 54,2 bodu, čekal se růst jen na 54,5 bodu.
- Francouzský zpracovatelský sektor si v prosinci podle finálních dat agentury Markit vedl lépe. Index nákupních manažerů vzrostl na 51,4 bodu z listopadových 50,6 bodu, předběžná data však počítala s růstem na 51,6 bodu.
- Aktivita v německém zpracovatelském sektoru podle finálních agentury Markit dat v prosinci zrychlila více, než se čekalo. Index nákupních manažerů vzrostl na 53,2 bodu z listopadových 52,9 bodu, předběžná data počítala s růstem na 53 bodů.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru Spojeného království v prosinci klesl na 51,9 bodu z předchozích 52,7 bodu (odhad: 52,8 bodu).
- Řecko se v prosinci konečně vzpamatovalo z prudkého propadu, který zažil zpracovatelský sektor v červenci, kdy se index nákupních manažerů propadl na 30,2 bodu. Od té doby každý měsíc vykazoval růst, přestože setrvával v pásmu kontrakce, do níž se poprvé dostal v září 2014. V prosinci konečně přeskočil padesátibodovou hranici dělící kontrakci od expanze a vyšplhal se na 50,2 bodu z listopadových 48,1 bodu.
- Investice do těžby ropy a zemního plynu budou v letošním roce kvůli nízkým cenám pravděpodobně pokračovat v poklesu. Poradenská společnost Rystad Energy předpokládá, že ropné a plynárenské podniky letos sníží investice o 12 % na šestileté minimum 522 miliard dolarů.
- Zaměstnanost v Německu se loni vyšplhala na nejvyšší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990, a to díky příznivým hospodářským podmínkám a přílivu zahraničních pracovníků. Spolkový statistický úřad v pondělí oznámil, že počet výdělečně činných osob s bydlištěm v Německu loni stoupl o 0,8 % na téměř 43 milionů. Zvýšil se tak již dvanáctý rok za sebou.
- Produkce ropy a zemního plynu v Británii loni poprvé za 15 let stoupla, podpořilo ji hlavně zahájení těžby v nových nalezištích. Vyplývá to z předběžných údajů společnosti Oil and Gas UK, která reprezentuje těžaře působící v Severním moři. Zpráva přichází v době, kdy nízké ceny ropy na světovém trhu tlačí ropné a plynárenské podniky k omezování investic do těžby.
- Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných dat v prosinci klesly. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,1 % po předchozím růstu o 0,1 %, očekával se růst o 0,2 %. Meziročně pak inflace zpomalila na 0,3% tempo z předchozích 0,4 %, očekávalo se přitom zrychlení na 0,6 %. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu EU ceny mezmiměsíčně stagnovaly při očekávání 0,2% růstu po 0,1% zvýšení v listopadu. Meziročně pak vzrostly o 0,2 % po předchozích 0,3 %, očekávalo se 0,4 %.
- Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia ovládl francouzského soupeře Alcatel-Lucent. Firmy se na spojení dohodly loni v dubnu, Nokia za Alcatel-Lucent nabídla zaplatit 15,6 miliardy eur v akciích. Obě společnosti se spojí 14. ledna, oznámila v pondělí také finská společnost.
- Italský výrobce luxusních sportovních automobilů Ferrari v pondělí vstoupil na milánskou burzu. Završil tak své vyčlenění ze skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA). S akciemi Ferrari se již loni v říjnu začalo obchodovat na burze v New Yorku.
- Předběžná data statistického úřadu Eurostat předpokládají, že tempo inflace v eurozóně v prosinci zůstalo na listopadových 0,2 % meziročně. Trh očekával jeho zrychlení na 0,3 %. Jádrová inflace podle předběžných dat také zůstala na listopadové hladině 0,9 % meziročně, čekalo se zrychlení na procento.
- Počet lidí bez práce v Německu v prosinci klesl o 14 tisíc, čekal se pokles jen o 8 tisíc po předchozím zrevidovaném snížení o 14 tisíc. Míra nezaměstnanosti tak zůstává na rekordně nízké hladině 6,3 %. Podle sezónně neočištěných údajů dosahuje počet lidí bez práce 2,681 milionu, po očištění o sezónní vlivy 2,757 milionu.
- Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v prosinci mírně snížila, zejména kvůli nižším dodávkám z Iráku a rovněž kvůli mírnému poklesu v některých dalších zemích. Uvedla to v úterý agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků. Navzdory poklesu ale těžba ropy v rámci kartelu OPEC zůstává blízko rekordu.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v prosinci vzrostl na 57,8 bodu z předchozích 55,3 bodu (odhad: 56 bodů).
- Francouzští telekomunikační operátoři Orange a Bouygues Telecom obnovili jednání o případném spojení. Orange je jedničkou a Bouygues Telecom třetím největším hráčem na francouzském trhu. Fúzí by vznikl kolos ovládající více než polovinu trhů s pevnými linkami a mobilním voláním v zemi. Společnost Orange v úterý uvedla, že rozhovory nejsou nijak časově ohraničené a nic z nich vzejít nemusí.
- Předsedkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová byla v úterý v Paříži vyslýchána v rámci vyšetřování údajných podvodů. Jde v nich o miliony eur a podle médií se týkají financování některých voleb parlamentní strany Národní fronta (FN), v jejímž čele stojí právě Le Penová.
- Řecká vláda připravila návrh reformy penzijního systému, který zahrnuje další snižování důchodů a zvyšování příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální zabezpečení. Návrh předložila ke schválení mezinárodním věřitelům, kteří reformami podmiňují uvolnění dalších peněz z dohodnutého záchranného programu pro Řecko. Informovala o tom agentura DPA.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb v eurozóně v prosinci podle finálních dat agentury Markit zůstal na listopadových 54,2 bodu, predikce předběžných dat, která počítala se zpomalením expanze na 53,9 bodu se tedy nevyplnila. Kompozitní index se díky tomu zvýšil na 54,3 bodu z 54,2 bodu, čekal se pokles na 54 bodů.
- Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziměsíčně klesl o 0,2 % v souladu s odhady (říjen: -0,3 %), meziročně klesl o 3,2 % rovněž v souladu s odhady a stejně jako v říjnu.
- Dovoz zemního plynu z Evropské unie na Ukrajinu loni stoupl dvojnásobně na 10,3 miliardy metrů krychlových. Nákup plynu z Ruska Kyjev naopak prudce omezil. Oznámila to ve středu ukrajinská státní společnost pro přepravu plynu Ukrtransgaz. Většina plynu dovezeného z Evropy byla na Ukrajinu dodána přes Slovensko.
- Podnikatelská aktivita ve Spojeném království v prosinci zmírnila tempo expanze, přestože je stále příznivě vysoké. Index nákupních manažerů v sektoru služeb klesl na 55,5 bodu z 55,9 bodu v listopadu, očekával se mírnější pokles na 55,6 bodu. Kompozitní index se tak snížil na 55,3 z 55,7 bodu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb ve Španělsku v prosinci klesl na 56,7 bodu z listopadových 56,7 bodu (odhad: 56,6 bodu), což naznačuje mírné zpomalení expanze. Kompozitní index se snížil na 55,2 bodu z 56,2 bodu v listopadu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb v Itálii v prosinci vyskočil na 55,3 bodu z listopadových 53,4 bodu, očekával se mírnější růst na 53,6 bodu. Kompozitní index se rovněž zvýšil, a to na 56 bodů z 54,3 bodu v listopadu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb ve Francii se podle finálních dat v prosinci snížil na 49,8 bodu a spadl tak pod padesátibodovou hranici, která odděluje kontrakci od expanze. Předběžná data predikovala stagnaci odvětví (rovných 50 bodů) po listopadových 51 bodech. Kompozitní index klesl na 50,1 bodu z předchozích 51 bodů, čekalo se, že se sníží jen na 50,3 bodu.
- Německý sektor služeb v prosinci podle finálních dat agentury Markit nakonec expandoval rychleji. Index nákupních manažerů vyskočil na 56 bodů z 55,6 bodu v listopadu, předběžná data očekávala pokles na 55,4 bodu. Kompozitní index se proto zvýšil na 55,5 bodu z 55,2 bodu, předběžný údaj predikoval pokles na 54,9 bodu.
- Švédský energetický koncern Vattenfall bude pokračovat v jednání o prodeji svých německých hnědouhelných aktiv se všemi zájemci. Závaznou nabídku na odkoupení dolů a elektráren od nich očekává v prvním březnovém týdnu. S odvoláním na zdroje z Vattenfallu to ve středu napsal deník Handelsblatt. Předběžnou nabídku na aktiva švédského koncernu loni podaly i české společnosti ČEZ, Energetický a průmyslový holding (EPH) a Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal.
- Německá automobilka Volkswagen představila na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas nový mikrobus BUDD-e s elektrickým pohonem. Chce tak navázat na odkaz svých legendárních vozů T1 z padesátých let, píše agentura DPA.
- Německý výrobce luxusních vozů Audi loni prodal více než 1,8 milionu vozů, což je rekord. Ve srovnání s předchozím rokem prodej stoupl o 3,5 procenta, hlavně díky vysokému růstu ve Spojených státech. Uvedl to ve středu německý list Wirtschaftswoche. Audi je součástí německé automobilové skupiny Volkswagen.
- Německo: Podnikové objednávky v listopadu vzrostly meziměsíčně o 0,2 % (odhad: +0,5 %, říjen revidován na -0,1 %) a meziročně o 2,3 % (odhad: +2,4 %, říjen revidován na +2,5 %).
- Německý automobilový koncern Volkswagen bude ve Spojených státech v důsledku emisního skandálu nucen odkoupit od zákazníků zhruba 115 tisíc naftových vozů umožňujících falšování testů emisí. Informoval o tom ve čtvrtek německý list Süddeutsche Zeitung bez uvedení zdrojů. Tito zákazníci podle listu obdrží od firmy zpět plnou kupní cenu, nebo získají výraznou slevu na nový automobil.
- Spojené království: Index cen domů od banky Halifax v prosinci vzrostl meziměsíčně o 1,7 % (odhad: +0,3 %, listopad: -0,2 %).
- Generální ředitel společnosti Marks & Spencer Marc Bolland v dubnu firmu opustí. Ve funkci ho nahradí Steve Rowe, který je v současné době ředitelem nepotravinářské divize firmy. Podnik to ve čtvrtek oznámil spolu s údaji o vývoji prodejů v předvánočním období.
- Energetická firma ČEZ podle deníku E15 připravuje prodej sedminového podílu ve fondu ČEZ OZ, v němž soustředí své české solární a větrné elektrárny, malé vodní elektrárny a jednu bioplynovou stanici. ČEZ zvažuje prodej až poloviny fondu, ale hodlá si zachovat majoritu. Majetek fondu je oceněn zhruba na 14 miliard korun. Více než pět milionů akcií fondu již ČEZ uvedl na pražskou burzu.
- Celková míra nezaměstnanosti se v Itálii v listopadu snížila na 11,3 % z 11,5 % v říjnu. Čekala se přitom stagnace.
- Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem se v prosinci podle finálních údajů nezměnila. Index zůstal na -5,7 bodu, jak čekal již rychlý odhad z druhé poloviny prosince. Zlepšila se ale důvěra v průmyslu, kde index vzrostl na -2 body z -3,2 bodu, čekal se mírnější růst na -2,9 bodu.
- Britská banka Barclays plánuje výrazně omezit své aktivity na akciových trzích v asijsko-pacifické oblasti. Krok je prý součástí plánů šéfa banky Jese Staleyho na snížení nákladů. Agentura Bloomberg to ve čtvrtek uvedla s odkazem na nejmenované zdroje. Oficiálně ale ještě banka záměr neoznámila.
- Tržby evropských maloobchodních prodejců se v listopadu ve srovnání s říjnem snížily o 0,3 %, čekal se naopak růst o 0,2 % po 0,2% poklesu (revidováno z -0,1 %). Meziročně se tržby v maloobchodu zvýšily o 1,4 %, čekal se však 2% růst po +2,4 % v říjnu (revidováno z +2,5 %).
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v listopadu klesla na 10,5 %, zatímco v říjnu byla na úrovni 10,6 %. Dostala se tak nejníže za čtyři roky, oznámil ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii bylo v listopadu bez práce 22,159 milionu lidí. Ve srovnání s říjnem tak jejich počet klesl o 179 000. V samotné eurozóně počet nezaměstnaných klesl o 130 000 na 16,924 milionu lidí.
- Největší nízkonákladové aerolinky v Evropě, irská společnost Ryanair, loni zvýšily počet přepravených cestujících o 17 % na 101,4 milionu. Je to zároveň poprvé, co se firmě podařilo překonat hranici 100 milionů cestujících za rok.
- Hlavní uchazeč o republikánskou prezidentskou nominaci v USA Donald Trump varoval, že zruší svou plánovanou miliardovou investici do výstavby dvou golfových areálů ve Skotsku, pokud bude mít zákaz vstupu na britské území. Americký realitní magnát tak reagoval na záměr britské Dolní sněmovny debatovat o sankci proti Trumpovi v reakci na jeho protimuslimské výroky.
- Jediný řecký těžař ropy Energean Oil & Gas zvýšil díky novým vrtům produkci proti loňsku o 60 % na 3 000 barelů denně. Vyplývá to ze čtvrtečního sdělení firmy. Zadlužené Řecko začalo ve snaze získat peníze pro rozvrácené veřejné finance rozvíjí své omezené ropné zásoby, přestože ceny ropy za poslední rok a půl prudce klesly.
- ČNB loni v listopadu vydala na intervence proti posilování koruny deset miliard korun. V říjnu banka na devizovém trhu neintervenovala. Devizové rezervy České národní banky za loňský rok stouply o 14,6 miliardy eur. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech ČNB. Zástupci banky připouštějí, že banka může uměle oslabovat korunu až do začátku roku 2017.
- Kurz britské libry v tomto týdnu vůči dolaru poklesl na svou nejnižší úroveň od roku 2010. Britský ministr financí propad měny vysvětlil mimo jiné i nebezpečným koktejlem složeným z globálních hrozeb, jimž bude britská ekonomika čelit v letošním roce.
- Dánská centrální banka zvýšila depozitní sazbu na -0,65 % z -0,75 %.
- Světové trhy čelí krizi, která vykazuje podobnosti s rokem 2008. Investoři by proto měli být mimořádně opatrní, varoval miliardář George Soros ve čtvrtek na ekonomickém fóru na Srí Lance. Čína zápasí s hledáním nového růstového modelu a její devalvace měny přenášejí problémy do ostatních regionů světa, prohlásil dále Soros v Colombu.
- Nomura Holdings odhaduje, že ceny ropy Brent klesnou v příštích deseti dnech na 30 dolarů za barel, UBS Group předpokládá, že hranici třiceti dolarů prolomí. Ve čtvrtek se ropa Brent obchodovala za více než 33 dolarů za barel. Ve středu pak cena klesla na 32,16 dolaru, což bylo nejméně od dubna roku 2004.
- Snižování státních úvěrových ratingů zřejmě letos výrazně zrychlí a bude pravděpodobně častější než zvyšování ratingových známek. Uvedla to ratingová agentura Standard & Poor's, která současně upozornila, že počet jejích negativních výhledů je trojnásobný ve srovnání s počtem těch pozitivních.
Zdroj: ČTK, CNBC