ČNB v listopadu vydala na intervence proti posilování koruny deset miliard korun

ČNB loni v listopadu vydala na intervence proti posilování koruny deset miliard korun. V říjnu banka na devizovém trhu neintervenovala. Devizové rezervy České národní banky za loňský rok stouply o 14,6 miliardy eur. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech ČNB. Zástupci banky připouštějí, že banka může uměle oslabovat korunu až do začátku roku 2017.
Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 EUR/CZK. Od té doby do konce loňského listopadu tak ČNB intervenovala za zhruba 400 miliard korun.
Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013, kdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy nakoupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila eura za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu centrální banka na trhu neintervenovala. V listopadu centrální banka nakoupila 369 milionů eur, tedy za zhruba 10 miliard korun.
"Intervence také nemají žádné přímé dopady do veřejných rozpočtů, protože případné účetní kurzové ztráty z devizových rezerv bude ČNB bez problémů schopna uhradit ze svých budoucích zisků, jak dokládá i naše vlastní historická zkušenost," uvedl před nedávnem ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub.
"Listopadové intervence ČNB dosáhly 10 miliard korun, což byla hodnota mírně pod naším očekáváním 15 miliard korun. Zároveň byla zveřejněna prosincová velikost devizových rezerv banky, která meziměsíčně vzrostla o necelých 18 miliard korun. Ačkoli statistika devizových rezerv často neposkytuje správné informace ohledně výše intervencí, prosincové intervence se dle našich odhadů skutečně pohybovaly kolem 20 miliard korun. Celkově tak suma intervencí ČNB v roce 2015 činila asi 220 miliard korun, což překonalo i původní intenzivní intervence z listopadu 2013, kdy byl kurzový závazek zahájen," napsal Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR.
V polovině prosince bankovní rada zopakovala, že pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí se nachází okolo konce roku 2016. Samotná prognóza ČNB počítá s intervenčním režimem do konce roku 2016. Inflace totiž podle ní bude většinu příštího roku nízká a až v roce 2017 se bude pohybovat mírně nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB. Podle některých ekonomů ovšem může centrální banka prodloužit kurzový závazek až do jara 2017.
Tomu odpovídají i slova Jiřího Rusnoka, který se pravděpodobně stane novým guvernérem ČNB, a který připustil, že banka může uměle oslabovat korunu až do začátku roku 2017.
"V tuto chvíli se zdá, že se spíše zvýšila pravděpodobnost pozdějšího opouštění kurzového závazku, tedy zhruba na počátek roku 2017," řekl Rusnok v rozhovoru pro časopis Ekonom.
Devizové rezervy České národní banky, které za loňský rok stouply o 14,6 miliardy eur, v dřívějších letech rostly nejvýše o jednotky miliard eur. Rezervy ČNB v eurech činily na konci roku 59,5 miliardy eur. V korunovém vyjádření stouply devizové rezervy loni téměř o 364 miliard na 1,608 bilionu korun. V dolarech se objem rezerv za rok zvýšil o 10,3 miliardy na 64,783 miliardy dolarů. Meziměsíčně se devizové rezervy zvýšily v eurech o 662 milionů, v korunách o 17,6 miliardy a v dolarech o 2,5 miliardy.
"Rizikem pro příliv spekulativního kapitálu může být volba nových členů bankovní rady ČNB v červnu letošního roku. Pokud by byl nominován člen s výrazně negativním postojem vůči současné kurzové politice, může to být pro trh signál pro dřívější exit (ačkoliv klíčová změna nastane až v únoru příštího roku), a spekulativní příliv kapitálu tak může opět zesílit," napsal Jiří Polanský, ekonom z České spořitelny.
Zdroj: ČTK