US MARKETOtevírá za: 1 h 42 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Proč by ani bez peněženek nebylo na světě bezpečněji

Posledních několik měsíců média v kontextu aktuálního dění ve světě s přestávkami informují o způsobech financování teroristických organizací. Všechny transakce přitom mají společného jmenovatele - hotovost.

Ovlivňovat pohyb bankovek je prakticky nemožné. Jakmile fyzické peníze opustí zdi bankovních domů, může s nimi kdokoli udělat prakticky cokoli. Financování teroristických organizací, uplácení nebo obchodování s drogami, v tom všem hraje zásadní roli hotovost. V poslední době se proto zejména kvůli rostoucím teroristickým hrozbám stále častěji mluví o možnosti úplného zrušení fyzických peněz.

Nejdále ze všech zemí zatím došlo v regulaci finančních transakcí Švédsko, které s trochou nadsázky považuje za podezřelou každou hotovostní platbu. Za standardní způsob finančního vypořádávání jsou v zemi považovány bezhotovostní platby. Pokud to některé tamní firmy neakceptují a až příliš mnoho plateb vyřizují v hotovosti, je vysoce pravděpodobné, že budou mít dříve nebo později co do činění s policií kvůli podezření z financování nezákonných aktivit.

Přijetí švédského způsobu nahlížení na hotovost i ve zbytku světa se dosud jevilo jako nepravděpodobné, nyní se ale podle některých to, co dříve vypadalo jako science fiction, stává stále reálnější možností, jak se nejen terorismu účinně postavit.

Volba menšího zla

O tom, že regulace hotovostních transakcí není jen hypotetickou možností, svědčí zavádění limitů některých bank na maximální objemy peněz uložených v bezpečnostních schránkách.

Kdyby se skutečně podařilo přesunout veškeré peníze na bankovní účty, vstoupil by boj proti terorismu a organizovanému zločinu podle stoupenců této možnosti do nové fáze. Lidé peníze v bance považují za svůj majetek, který jen nemají doma. Z pohledu policie je ale na bankách kouzelné to, že mohou lidem podezřelým z nezákonných aktivit účty jednoduše obstavit, a tím je prakticky zneškodnit.

Bohužel ti, kteří tuto možnost navrhují, zapomínají, že platit se dá nejen penězi. Řeč přitom není jen o zlatě nebo stříbře. Jak se ukazuje, vytvořit plně digitální decentralizovanou alternativu bankovního systému je otázkou několika týdnů, maximálně měsíců. Ano, řeč je o kryptoměnách typu bitcoinu. A tím se vlastně vracíme na začátek problému. Je přitom dokonce možné, že masivní nástup kryptoměn by svět uvrhl do ještě většího chaosu. Tak ať žijí papírové peníze!

Zdroj: internationalman.com

HotovostKorupcePenízePodvodTerorismus a extremismus
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika