Americké akcie v pondělí po slabém začátku obrátily na sever a zahájily únor okolo nuly

Hlavní americké akciové indexy zahájily pondělní obchodování téměř procento v mínusu, když pod tlakem byl opět sektor ropy. Většina trhu se ale postupně začala zvedat a krátce před koncem obchodování byly všechny tři indexy v plusu. Dva z nich ale nakonec spadly lehce pod nulu.
Index Dow nakonec odepsal 0,11 % na 16 448,97 bodu, S&P 500 oslabil o 0,04 % na 1 939,38 bodu a Nasdaq Composite přidal 0,14 % na 4 620,37 bodu. Nejhůře si vedl sektor energetiky (-2,11 %), zhruba v procentním plusu se naopak na konci držela odvětví telekomunikací, veřejných služeb a cyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o procento na 19,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se posunul o necelé čtyři bazické body výše na 1,9555 %.
Náladu na trhu během dne zlepšila slova viceguvernéra Fedu Stanleyho Fischera, který zopakoval, že americká centrální banka vnímá nejistoty v globální ekonomice (pokles cen ropy, nízká inflace). Zásadní byla jeho slova o tom, že neví, jaký bude další krok Fedu. Trh si to vyložil jako možnost podpory ekonomiky, například ponecháním sazeb na stávající úrovni. Existují ale i hlasy, které volají po dalším kvantitativním uvolňování v USA, zatím jde ale o vyložený extrém.
Nepříznivý začátek obchodní seance byl ovlivněn i neoslnivými daty o americkém zpracovatelském sektoru. "Trh je naladěn defenzivně," okomentoval pondělní vítězné sektory Marc Chaikin, ředitel Chaikin Analytics. "Investoři by měli obejít volatilitu spojenou s hospodářskými výsledky a vsadit na akcie s vysokým dividendovým výnosem."
Tento přístup se ale příliš nevyplatil těm, kdo neměli vsazeno na dobré hospodářské výsledky Alphabetu. Mateřský holding Googlu svými výsledky po uzavření obchodování smetl odhady analytiků ze stolu a díky posílení akcií o zhruba 6 % se z Alphabetu stala nejhodnotnější veřejně obchodovaná firma na světě.
Akcie v USA většinu dne ztrácely. Investoři reagovali na zprávy o zpomalování průmyslové aktivity v Číně a ve Spojených státech. Obě zprávy vedly k výprodeji komodit, především energií a kovů využívaných v průmyslové výrobě, jako je měď. S dalším poklesem světových cen ropy zamířily dolů také akcie energetických firem.
Před koncem řádného obchodování ale investoři začali nakupovat akcie síťových podniků a telekomunikačních firem, tedy právě společností, které obvykle vyplácejí dividendy, jež zmínil Chaikin. Akcie provozovatele sociální sítě Facebook stouply o 2,8 %.
Slabší dolar i ropa
Americký dolar v pondělí na devizových trzích oslaboval. Investoři se po slabších statistických údajích z USA a dalším uvolnění měnové politiky v Japonsku obávají, že americká centrální banka nebude schopna zvýšit v letošním roce úrokové sazby tak rychle, jak se dosud čekalo.
Japonská centrální banka v pátek oznámila, že zavádí negativní úrokovou sazbu. Podle analytiků je to další faktor, který by mohl Fedu zabránit ve zvyšování úroků tempem, které banka naznačovala koncem loňského roku. V prosinci představitelé Fedu naznačovali, že by letos úroky mohly stoupnout čtyřikrát.
Obavy, že Fed bude při zvyšování úroků obezřetnější, posilují podle analytiků také poslední slabé statistické údaje z USA. Podle těch pondělních aktivita ve zpracovatelském sektoru USA v lednu již čtvrtý měsíc za sebou klesla.
Ceny ropy na počátku týdne výrazně klesly a během dne ztrácely více než čtyři procenta. Přispěla k tomu další slabá statistika z Číny a také chabé naděje, že by Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohla svolat mimořádnou schůzku a zabývat se omezením těžby.
Statistika z Číny ukázala, že aktivita v tamním zpracovatelském průmyslu v lednu klesla ještě výrazněji než v předešlém měsíci a zaznamenala nejrychlejší pokles za téměř tři a půl roku. Zpráva posílila obavy o vývoj poptávky po ropě v Číně.
Vliv na pokles cen měla i zpráva, že podle zdroje z OPEC je zatím brzy na jednání o mimořádném zasedání kartelu. Minulý týden ceny ropy vzrostly, když ruský ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že ze Saúdské Arábie obdržel návrh na jednání o společném postupu při těžbě. Rijád sice dal najevo, že je ochoten jednat, odmítl však, že by inicioval snížení těžby v takovém rozsahu, jak avizovala Moskva.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Osobní příjmy ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, stejným tempem jako v listopadu. Trh čekal růst o 0,2 %. Osobní výdaje se v prosinci meziměsíčně nezměnily, čekal se růst o 0,1 %. Listopadový růst osobních výdajů byl revidován z 0,3 % na 0,5 %.
- Stavební výdaje v prosinci meziměsíčně stouply o 0,1 % (odhad: +0,6 %, listopad revidován na -0,6 % z -0,4 %).
- Růst aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v lednu zrychlil. Index nákupních manažerů od společnosti Markit vzrostl na 52,4 bodu z 51,2 bodu v prosinci. Rychlý odhad pro leden byl 52,7 bodu a čekalo se, že finální údaj se nezmění. Podle institutu ISM zůstal ukazatel na 48,2 bodu, očekával se nárůst na 48,4 bodu.
- Americký miliardář Donald Trump usilující o prezidentský úřad získal na svou kampaň v posledních třech měsících loňského roku od dárců pouhých 2,6 milionu dolarů. Oznámila to v neděli federální volební komise. V tomto směru ho zastiňují jeho republikánští soupeři Ted Cruz i Jeb Bush, kterým se podařilo získat 20,5 milionu dolarů, respektive 7 milionů dolarů.
- Soud v Číně potrestal pokutami v celkové výši 2,4 milionu jüanů (9,1 milionu Kč) dvě čínské dceřiné firmy americké potravinářské společnosti OSI Group. Zároveň vynesl tresty vězení nad desítkou jejich zaměstnanců kvůli obvinění, že opětovně používali vrácené a prošlé potraviny, aby se vyhnuli ztrátám. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
- Americká farmaceutická společnost Abbott Laboratories koupí za 5,8 miliardy dolarů výrobce diagnostických testů Alere. Akvizicí tak výrazně posílí svou pozici v oblasti zdravotnického testování a vstoupí na nové trhy, informovala v pondělí agentura Reuters.
- Energetická firma Dominion Resources koupí distributora plynu Questar za 25 USD za akcii.
- Výrobce ortopedických implantátů Stryker koupí od Madison Dearborn Partner za 2,78 miliardy dolarů firmu Sage Products.
- Nejhodnotnější značkou na světě zůstává Apple s hodnotou 145,9 miliardy USD, hlavně díky úspěchu přístroje iPhone 6. Na druhém místě skončila americká internetová firma Google, která odsunula na třetí příčku jihokorejský Samsung. Nejvlivnější, nebo také nejlépe rozeznatelnou značkou se stala firma Walt Disney díky úspěchu nejnovějšího dílu Hvězdných válek. Vyplývá to z žebříčku sestavovaného společností Brand Finance.
- Prezident USA Barack Obama hodlá v rozpočtu na příští rok vyhradit částku 755 milionů dolarů na boj s rakovinou. V prohlášení zveřejněném ve Washingtonu to v pondělí oznámil Bílý dům. Plán prezidenta podléhá schválení poslanců Kongresu.
- Internetová společnost Yahoo! se chystá zavřít několik divizí a snížit pracovní sílu o zhruba 15 %, což je přibližně 1 600 pracovních míst. Počítá s tím plán na snížení nákladů, který by po zveřejnění hospodářských výsledků za čtvrté čtvrtletí měla představit generální ředitelka Marissa Mayerová. S odvoláním na nejmenované zdroje to uvedl server ekonomického listu The Wall Street Journal. Firma čtvrtletní výsledky oznámí v úterý.
- Morgan Stanley snižuje cílovou cenu akcií Tesly Motors na 333 z 450 USD.
- Barclays snižuje cílovou cenu akcií Boeingu na 145 ze 169 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Aetna ve 4Q: Provozní zisk na akcii 1,37 USD (odhad: 1,21 USD), provozní tržby 15,1 miliardy USD (odhad: 14,9 miliardy USD).
- Výsledky Alphabet ve 4Q: Holding Alphabet za poslední tři měsíce loňského roku vykázal zisk na akcii 8,67 USD, a překonal tak odhad 8,10 USD. Tržby z jádrových aktivit se holdingu meziročně zvýšily o 18 % na 21,2 miliardy dolarů. Tržby z "ostatních sázek", které zahrnují menší, méně výnosné a ztrátové dceřiné společnosti sdružené pod holdingem Alphabet, vyskočily o 24 % na 2,1 miliardy USD. Akcie v pondělí v after-marketu +6 %.
- Výsledky Anadarko Petroleum ve 4Q: Ztráta na akcii 2,45 USD, očištěná ztráta 0,57 USD (odhad: 1,05 USD), tržby 2,05 miliardy USD (odhad: 1,97 miliardy USD). Akcie v pondělí v after-marketu kolísaly, zhruba po hodině přidávaly 2 %.
- Výsledky Mattel ve 4Q: Zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,60 USD), tržby 2 miliardy USD (odhad: 1,92 miliardy USD). Akcie v pondělí v poobchodní fázi +6,5 %.
Zdroj: CNBC, ČTK, Reuters
Aktuality
