Soud v Číně potrestal dodavatele potravin OSI, který zásoboval i McDonald's, KFC, Pizza Hut a Taco Bell

Soud v Číně potrestal pokutami v celkové výši 2,4 milionu jüanů (9,1 milionu Kč) dvě čínské dceřiné firmy americké potravinářské společnosti OSI Group. Zároveň vynesl tresty vězení nad desítkou jejich zaměstnanců kvůli obvinění, že opětovně používali vrácené a prošlé potraviny, aby se vyhnuli ztrátám. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
Verdikt je tečkou za vleklým vyšetřováním skandálu kolem bezpečnosti potravin. Čínské firmy, jichž je OSI Group majitelem, totiž dodávaly potraviny i restauracím rychlého občerstvení McDonald's, KFC, Pizza Hut a Taco Bell v Číně.
Lidový soud v Šanghaji uvedl, že ředitel čínské společnosti OSI China Yang Liqun stráví tři roky ve vězení a bude vyhoštěn. Není ale jasné, zda si trest odpyká v Číně, neboť je australským občanem. Vyjádření australského velvyslanectví se dosud nepodařilo získat. Soud přitom uvedl, že byl při stanovování trestů shovívavý, protože obžalovaní spolupracovali.
Společnost OSI kritizovala způsob, jakým čínské úřady případ řešily, což je poměrně ojedinělý postoj. V Číně se totiž zahraničních firmy veřejné kritice úřadů většinou vyhýbají, poznamenala Reuters. Pondělní verdikt, jemuž v prosinci předcházel soudní proces za zavřenými dveřmi, firma označila za nespravedlivý.
"Rozsudek je v rozporu s fakty i důkazy, které byly soudu předloženy. Společnost OSI je nucena zvážit odvolání všemi právními způsoby, aby bylo dosaženo spravedlivého verdiktu, který se bude opírat o důkazy a skutkovou podstatu," uvedla OSI v prohlášení.
Yang a další zaměstnanci čínských firem ze skupiny OSI podle rozsudku opětovně používali výrobky z vrácených či zrušených objednávek, čímž se na trh dostaly i výrobky neschválené. Devět dalších obžalovaných dostalo kratší tresty vězení a mají zaplatit pokutu. Čtyři z nich dostali podmíněné tresty.
Čína se snaží vylepšit svůj celkový obraz po dřívějších skandálech s potravinami, které se týkaly recyklovaného odpadního oleje, zmrazeného masa po lhůtě spotřeby či plodin s těžkými kovy. Čínští političtí lídři ale uvádějí, že z hlediska bezpečnosti potravin je situace stále poměrně špatná.
Restaurace rychlého občerstvení na skandál tvrdě doplatily a jak McDonald's, tak jeho rivalové v Číně pocítili znatelný propad tržeb. Na problém s nízkou kvalitou potravin totiž v roce 2014 poukázala i čínská televize, která ukázala záběry, jak zaměstnanci šanghajské firmy vlastněné skupinou OSI používají prošlé maso a falšují datum výroby.
Čína je pro McDonald's třetím největším trhem z hlediska počtu provozoven.
Představitel společnosti OSI v Číně loni v červenci tiskové agentuře Nová Čína řekl, že skandál připravil firmu o příjmy ve výši téměř miliardy dolarů.
Zdroj: ČTK
Aktuality
