OKD chce do dvou let propustit polovinu zaměstnanců

Těžební společnost OKD chce do dvou let propustit polovinu zaměstnanců. Výkonný ředitel OKD Dale Ekmark to v úterý řekl na jednání karvinského zastupitelstva, informovala Česká televize. Podle Ekmarka by doly měly mít do roku 2018 zhruba 5 000 lidí.
OKD se nachází v existenčních problémech. Majitel OKD, společnost New World Resources (NWR), v předběžné analýze svého strategického revizního procesu na konci loňského roku uvedl, že do dvou let plánuje zavření dolů Paskov a Lazy. Ekmark v úterý řekl, že uzavření by se týkalo i Darkova. V OKD a u dodavatelských firem nyní pracuje zhruba 13 000 lidí, naprostá většina pochází z regionu.
Představitelé Moravskoslezského kraje trvají na tom, že útlum dolů by měl být postupný. V návrhu, který vypracovaly Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, kancelář vládního zmocněnce Jiřího Ciencialy a krajská hospodářská komora, doporučila krajská tripartita, aby se v OKD těžilo co nejdéle, i za cenu toho, že stát ponese určité výdaje.
"Útlum musí být postupný, nikoli skokový. Region se na to musí připravit," řekl v úterý karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD). Nelze podle něj zahájit masivní propouštění letos ani příští rok, OKD by měly těžit do let 2020 až 2023. "Ukazuje se, že průmyslová zóna Nad Barborou se musí rychle dostavět a sehnat investor," řekl primátor. Je podle něj nutné vytvářet i další pracovní místa.
Ministerstvo životního prostředí dalo v lednu společnosti OKD souhlas k rozšíření těžby uhlí na Karvinsku. Platí na období do roku 2023 a týká se mimo jiné oblasti Karviné-Starého Města. Právě toto rozšíření těžby je podle Ekmarka pro OKD stěžejní, jinak by firma musela zavírat i další doly. Firma ale ještě nemá povolení k zahájení těžby na nových územích a musí splnit řadu podmínek.
"Vzhledem k tržnímu prostředí, kdy jsou ceny koksovatelného uhlí na velmi nízkých úrovních, se chystá zavírání dolů a snižování těžby. Z tohoto důvodu se propouštění dalo čekat. Situace je bohužel taková, že NWR nedokáže za takových podmínek, které by podle odhadů NWR měly trvat letos a v příštím roce, generovat hotovost. Současný stav hotovosti vystačí na několik měsíců," říká Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.
Zdroj: ČTK