Evropské akcie v úterý krvácely, nejvíce zasažení byli těžaři a banky

Evropské akcie v úterý ztrácely, dolů je vedli především těžaři a banky.
Britský FTSE 100 odepsal procento, francouzský CAC 40 1,69 % a německý DAX 1,11 %. Regionální STOXX Europe 600 umazal část ztrát, přesto ale ztratil 1,58 % na 309,39 bodu.
Na evropské i americké trhy se v úterý přelila negativní nálada z asijského obchodování, kde se akcie v Austrálii a Japonsku vydaly prudce dolů a výnos desetiletých japonských vládních dluhopisů klesl poprvé v historii do mínusu.
Francouzská Sanofi v úterý odepsala 1,4 % v reakci na hospodářské výsledky, které nenaplnily očekávání investorů. Naproti tomu akcie největší biotechnologické firmy Actelion posílily o 1,06 % poté, co firma ohlásila, že její jádrový zisk v roce 2015 vzrostl o 9 %.
Dánská Vestas Wind vystřelila vzhůru o 8 % poté, co ohlásila lepší než očekávané tržby za čtvrtý kvartál a zvýšila dividendu.
Pod tlakem se naopak znovu ocitly italské banky, které investory stále znervózňují kvůli nespláceným úvěrům.
Nejhůře si v první polovině obchodování vedli těžaři - Goldman Sachs v pondělí snížila svou predikci cen několika kovů kvůli slabé poptávce, a navíc Mark Cutifani, šéf Anglo American, prohlásil, že ceny kovů by mohly ještě dále klesat, než najdou dno. Akcie Anglo American v úterý ztratily 11,25 %.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Atény chtějí, aby jednání s mezinárodními věřiteli o prvním hodnocení plnění podmínek záchranného programu pro Řecko byla dokončena co nejdříve. Řekla to v úterý mluvčí levicové vlády premiéra Alexise Tsiprase. V jednáních je od pátku přestávka. Řečtí zemědělci mezitím na protest proti požadovaným úsporným opatřením už čtvrtým týdnem pokračují v blokádě některých silničních tahů. V pátek protest plánují přesunout do Atén.
- Akcie z bankovního sektoru byly ještě celkem nedávno považovány za zajímavou investici. V poslední době na tom ale nejsou vůbec dobře. A není to ani zdaleka jen případ USA, spíše jde o globální fenomén.
- Mezinárodní energetická agentura (IEA) v úterý upravila svůj odhad zásob ropy. Převis nabídky bude podle ní v první polovině roku vyšší, než původně čekala, což může způsobit další pokles ceny černého zlata. Převis nabídky způsobuje především to, že členové OPEC, Írán a Irák, stála navyšují produkci, zatímco růst poptávky zpomaluje.
- Průmyslová výroba v Německu v prosinci klesla o 1,2 %, a prohloubila tak propad z předešlého měsíce. Vyplývá to úterních údajů německého ministerstva hospodářství. Jde o nejvýraznější propad od srpna 2014. Analytici přitom počítali s růstem výroby, v anketě agentury Reuters jej v průměru odhadli na 0,5 %.
- Na evropských burzách se loni uskutečnily primární emise akcií (IPO) za 57,4 miliardy eur, což je o 16 procent meziročně více. Průměrná nabídková hodnota IPO vzrostla o 27 procent na 248 milionů eur. Vyplývá to z aktuální studie IPO Watch společnosti PwC, která každého čtvrt roku situaci na trzích primárních emisí mapuje.
- Ve stínu nepolevující migrační krize a vrcholících snah britského premiéra Davida Camerona dojednat pro Británii lepší podmínky v EU se pro Evropskou unii ukrývá další, poněkud nečekaný problém. Na počátku dubna budou totiž občané Nizozemska moci dát v referendu najevo svůj názor na asociační dohodu, kterou Evropská unie uzavřela s Ukrajinou a jejíž podmínky obě strany už od ledna plní.
- Přebytek zahraničního obchodu Německa loni vystoupil na nový rekord a dosáhl 247,8 miliardy eur. Přispěl k tomu zejména růst vývozu. V posledním měsíci roku už ale vývoz nečekaně klesl a slabší byl i dovoz. Ukázala to úterní data německého statistického úřadu.
- Řecko: Průmyslová výroba v prosinci meziročně vzrostla o 5,2 % (odhad: 2,4 %, listopad: 1,8 %).
Výsledková sezóna
- Italské bankovní skupině UniCredit ve čtvrtém čtvrtletí klesl čistý zisk o desetinu na 153 milionů eur. Největší banka v Itálii podle objemu aktiv uvedla, že na hospodaření měly vliv mimořádné náklady, včetně například 244 milionů eur na restrukturalizaci.
Zdroj: CNBC