Důvěra v obchodní trhy ve střední a východní Evropě se zlepšila

Nálada na finančních trzích střední a východní Evropy se v posledním čtvrtletí roku 2015 zlepšila. Vývoj je tak odlišný od zbytku světa, kde se důvěra v trhy výrazně propadá. Vyplývá to z nejnovějšího pravidelného globálního průzkumu mezi finančními profesionály, který uskutečnila ACCA (Asociace certifikovaných účetních) a Institut manažerských účetních.
Místním ekonomikám, zejména Polsku a Česku, prospěl pokles cen ropy. To pomáhá udržovat inflaci na nízké úrovni a umožňuje centrálním bankám zachovávat uvolněnou měnovou politiku.
Na 40 % respondentů ze středoevropského regionu v průzkumu uvedlo, že mají nižší důvěru ve své vyhlídky do budoucna, než měli před třemi měsíci. Ve třetím čtvrtletí to bylo 55 %. Téměř polovina firem ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenala pokles příjmů.
Klesající příjmy představují problém i pro firmy ve světě. Téměř polovina společností uvedla, že jejich příjmy ve čtvrtém čtvrtletí 2015 klesly. Průzkum, jehož se celosvětově zúčastnilo přes 2 500 odborníků na finance, dále ukázal, že obchodní důvěra klesla v globálním měřítku na dno.
Polovina společností navíc musela snížit počet zaměstnanců nebo zastavit nábor nových a 40 % tvrdí, že po třetím čtvrtletí bylo nutné seškrtat investiční plány.
Důvěra zůstává na zvlášť nízké úrovni na rozvíjejících se trzích. Zpomalení Číny má vliv na důvěru v obchodování v celém zbytku světa a zhoršuje závažné problémy dalších rozvíjejících se ekonomik, zejména Brazílie a Ruska.
V zemích, které jsou součástí OECD, je situace pozitivnější. Většina rozvinutých ekonomik je čistými dovozci energie, a pokles cen ropy jim proto vyhovuje. Americké ekonomice se nadále daří relativně dobře, i když důvěru v obchodování v posledním čtvrtletí ohrožoval silný dolar a očekávané zvýšení úrokových sazeb Fedu.
Obchodní důvěra nejvíce vzrostla v eurozóně, kde obavy z možného rozpadu eura v krátkodobém časovém horizontu rozptýlil poslední záchranný balík pro Řecko. Problémem zůstávají rostoucí náklady, které trápí společnosti v návaznosti na klesajícími příjmy.
Zdroj: ČTK
Aktuality
