US MARKETOtevírá za: 12 h 45 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Británie se dohodla se zbytkem EU, premiér Cameron bude bojovat za setrvání své země ve společné Evropě

Vrcholní představitelé zemí Evropské unie se ve čtvrtek a v pátek zabývali migrační krizí, ale především dalším fungováním Spojeného království v Evropské unii. Jak to dopadlo?

Britský premiér David Cameron v pátek uzavřenou dohodu o úpravě vztahů své země s Evropskou unií považuje za dostatečný důvod, aby před referendem prosazoval setrvání Británie v unii. Řekl to novinářům krátce poté, co se lídři všech 28 unijních zemí shodli na novém nastavení vztahů bloku a ostrovního království. Reformu těchto vztahů slíbil Cameron Britům předtím, než budou v referendu rozhodovat o tom, zda má jejich země zůstat součástí evropské osmadvacítky.

"Vyjednal jsem dohodu, abych Spojenému království zajistil zvláštní status v rámci Evropské unie," uvedl Cameron s tím, že o nových podmínkách podrobně informuje svou vládu v sobotu ráno, v pondělí pak hodlá na stejné téma hovořit v britském parlamentu. Přesné datum konání referenda o setrvání země v EU zatím Cameron neoznámil. V minulosti se nejvíce spekulovalo o 23. červnu.

Británie se podle Camerona na základě vyjednané dohody nestane nikdy součástí "evropského superstátu", což jí umožní výjimka z ujednání o "stále těsnější unii". Pro migranty z Evropské unie budou platit nové tvrdší podmínky pro přístup k britskému sociálnímu systému, Británie nikdy nepřijme euro a dohodnuté podmínky zajistí rovněž zásadní ochranu britského hospodářství, uvedl Cameron.

Shrnutí

Sporné omezení zaměstnaneckých výhod (která se týká i státních příslušníků jiných zemí EU) má vyřešit "záchranná brzda", která v případě zátěže systému umožní Britům, aby zastavili jejich platnost na čtyři roky pro nově příchozí na pracovní trh. Diskuze se vedla o době, po kterou bude moci tato brzda platit. Cameron žádal 13 let, výsledný kompromis počítá se sedmi lety.

Spor o příspěvky na děti, kdy Cameron trval na indexaci jejich výše podle životní úrovně v zemi původu pro všechny, zatímco státy Visegrádské čtyřky chtěly indexaci jen pro nově příchozí na pracovní trh, byl nakonec vyřešen zavedením přechodného období. Do roku 2020 bude pravidlo - až bude podle unijních postupů přijato - platit jen pro děti, jejichž rodiče na pracovní trh v jiné zemi EU nově vstoupí. Od roku 2020 už se bude indexace týkat všech těchto případů. Toto omezení se nebude týkat jiných dávek.

Kompletní on-line přenos ze summitu

Zdroj: ČTK

Ekonomické a politické hrozbyEvropská unieGeopolitikaSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika