Americké akcie uzavřely týden páteční nápravou úvodních poklesů, za celý týden přidaly kolem tří procent

Americké akciové trhy v pátek po rozpačitém začátku zamířily výše, nakonec uzavřely poblíž nuly. Dolů je stáhly zejména energetické firmy a pokles ceny akcií provozovatele obchodních domů Nordstrom, který ve čtvrtek zveřejnil horší výsledky hospodaření, než očekávali analytici. Technologický index ale díky výrobci čipů Applied Materials posílil. Za celý týden všechny tři indexy vykázaly nejvyšší nárůst v letošním roce. Na devizových trzích byl zájem o japonský jen, který zpevnil k většině hlavních měn.
Dow v pátek odepsal 0,13 % a obchodní den zakončil na 16 391,99 bodu. Širší index S&P 500 po sotva měřitelné ztrátě uzavřel prakticky beze změny na 1 917,78 bodu a Nasdaq Composite o 0,38 % vzrostl a skončil na 4 504,43 bodu. Index volatility VIX klesl o více než pět procent na 20,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal nakonec téměř beze změny na 1,7431 %, ačkoli přes den narostl dočasně nad 1,77 %.
Ceny ropy, jejichž vývoj je poslední dobou spjat s výkonem akciových trhů, kvůli zprávě o rekordních zásobách ropy v USA klesly o více než čtyři procenta. Index energetických firem v reakci na to zaznamenal nejhorší výkon ze všech deseti dílčích indexů S&P 500. Nedařilo se ani producentům základních materiálů nebo veřejným službám, mírné zisky si připsaly indexy technologických nebo zdravotnických společností.
"Je povzbudivé, že ačkoli ceny ropy v pátek opět padaly, akciový trh jako celek se držel. Jakákoli výraznější rally akcií bude potřebovat to, aby se vazba na ceny ropy konečně přetrhla," uvedl Dan Veru z Palisade Capital Management. Nejen američtí spotřebitelé by měli ušetřit na levných palivech a utrácet za jiné zboží a služby, což by mělo podporovat akcie ve spotřebitelských sektorech.
O 6,7 % oslabily akcie společnosti Nordstrom, neboť čtvrtletní zisk firmy zaostal za očekáváním. Výsledky hospodaření stáhly dolů rovněž akcie výrobce traktorů Deere & Co. Naopak akcie společnosti Applied Materials díky výhledu silného růstu zisku a příjmů na toto čtvrtletí si připsaly 7,1 %.
Růst nájmů a nákladů na zdravotní péči v USA zvýšil v lednu jádrovou inflaci, která byla nejvyšší za čtyři a půl roku. Zpráva, kterou zveřejnilo americké ministerstvo práce, signalizuje zesílení inflačních tlaků, což by mohlo americké centrální bance poskytnout prostor ke zvyšování úrokových sazeb.
Za celý týden Dow přidal 2,6 %, S&P 500 vzrostl o 2,8 % a index Nasdaq Composite o 3,8 %. Přitom z fondů zaměřených na akcie peníze opět rychle plynuly do hotovosti nebo jiných aktiv. Evropské akcie zaznamenaly největší týdenní odliv (v týdnu do středy 17. února) ve výši 4,2 miliardy USD, nejvýraznější od října 2014, v USA odteklo z akciových fondů 6 miliard USD. Kontrariáni možná větří kořist.
Z fondů zaměřených na akcie již sedmý týden v řadě (končící středou 17. února) "odtekly" peníze. Přitom to až do pátku...Zveřejnil(a) investicniweb.cz dne 19. únor 2016
Za uplynulých sedm týdnů z akcií globálně odplynulo 53 miliard USD, loni v srpnu a září to bylo jen 36 miliard USD. Aktuální odliv se blíží hodnotám z poklesů v srpnu 2011 (80 miliard USD), podzimu 2008 (85 miliard USD) a roku 2002 (65 miliard USD).
Na devizových trzích byl zvýšený zájem o japonský jen, který tak zpevnil k euru i dolaru. K jednotné evropské měně vystoupil dokonce na nejvyšší úroveň za dva a půl roku. Přispěl k tomu další propad cen ropy a akcií po celém světě. Japonský jen k dolaru zpevnil o 0,6 % na 112,64 JPY, k euru vzrostl o 0,4 % na 125,36 JPY. Euro vůči dolaru posílilo o 0,2 % na 1,1130 USD a takzvaný dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, odepsal 0,2 % na 96,62 bodu.
"Obavy o globální růst se po několikadenní přestávce vrátily, což mělo dopad na rizikovější akcie i ropu. Z toho těžily bezpečnější investice, jako je například jen," řekl agentuře Reuters analytik z Western Union Business Solutions Joe Manimbo.
Ceny ropy na světových trzích prudce klesaly. Reagovaly především na zprávu o rekordní tvorbě zásob ropy ve Spojených státech. Zpráva obnovila obavy z výraznějšího přezásobení trhu a zastínila i naděje, že přední producenti ropy budou schopni uvést do praxe dohodu o zmrazení těžby.
Ministři Ruska a Saúdské Arábie, což jsou největší světoví vývozci ropy, se tento týden dohodli na zmrazení produkce ropy na úrovních z letošního ledna. Ovšem jen pod podmínkou, že totéž učiní i další přední producenti. To je podle analytiků problematické například v případě Íránu, který je odhodlán těžbu razantně zvýšit. Íránský ministr plán vítá, výslovně však neuvedl, zda se Írán k dohodě připojí. Saúdská Arábie zopakovala, že nemá v plánu těžbu snížit a že hodlá nadále chránit svůj podíl na trhu.
Náměstek ruského ministra energetiky Alexej Texler v pátek uvedl, že dodávky ropy na trh nyní převyšují poptávku o zhruba 1,8 milionu barelů denně. V případě dohody o zmrazení těžby suroviny by tento nadbytek mohl klesnout zhruba na polovinu.
Čtvrteční zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázala, že zásoby ropy v USA stoupají na nové rekordy. V minulém týdnu se zvýšily o 2,1 milionu barelů na 504,1 milionu barelů.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Index spotřebitelských cen v USA v lednu meziměsíčně stagnoval, čekal se přitom pokles o 0,1 %. Meziročně míra inflace dosáhla 1,4 %, čekalo se jen +1,3 %. Meziroční míra jádrové inflace dosáhla 2,2 %, což bylo nejvíce od srpna 2011. Meziroční míra inflace se dostala na 15měsíční maximum.
- Loretta Mesterová (Fed): Ekonomika USA je stále silná, postupné zvyšování sazeb je nadále pravděpodobné.
- Goldman Sachs snížila doporučení na akcie společnosti Best Buy z "koupit" na "neutral". Důvodem je slábnoucí trh s bezdrátovými zařízeními, který vyváží silné prodeje televizí. Akcie Best Buy v pátek -2,60 %.
- Nomura Securities doporučuje kupovat akcie Starbucks. Firmě má k zachování pozitivního momenta v oblasti tržeb pomoci například objednávání pomocí mobilních telefonů. Akcie Starbucks v pátek +1,25 %.
- D.A. Davidson doporučuje kupovat akcie diverzifikovaných firem z ropného sektoru Baker Hughes (v pátek +0,36 %), Halliburton (-0,29 %), Schlumberger (+0,29 %) a Weatherford International (-4,69 %). Právě tyto firmy mají prý největší šanci ustát složité podmínky na trhu způsobené poklesem cen ropy.
- Počet aktivních ropných vrtů v USA v uplynulém týdnu klesl o 26 na 413. Celkový počet vrtů (včetně těch na těžbu plynu) klesl o 27 na 514.
- Několik velkých amerických technologických firem podpořilo společnost Apple v jejím sporu s vyšetřovateli FBI o právo odblokovat data v telefonu podezřelého zločince. FBI se chce dostat k datům v telefonu jednoho z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu, Apple ale požadavek odmítá s odvoláním na ochranu osobních údajů. Firmu za to pokáralo ministerstvo spravedlnosti a vyzvalo ji, aby respektovala rozhodnutí soudu.
- Internetová společnost Yahoo! sestavila nezávislou komisi za účasti Goldman Sachs, JPMorgan a PJT Partners, která má posuzovat strategické alternativy řízení firmy a možnosti oddělování jejích částí. Vyčlenění podílu čínské Alibaby je podle firmy nadále klíčem pro maximalizaci hodnoty pro investory. Akcie Yahoo! v pátek +2,11 %.
- Americký výrobce letadel Boeing dostal od americké vlády povolení začít jednat s íránskými aerolinkami o tom, kolik budou potřebovat letadel. Pro případný prodej letounů však bude potřebovat ještě další povolení.
- Německý soud v pátek zamítl žalobu jedenácti tamních vydavatelství na americkou internetovou společnost Google. Vydavatelství požadovala, aby jim firma platila za to, že zveřejňuje úryvky zpráv z jejich zpravodajských portálů. Akcie Alphabetu v pátek +0,64 %.
- Citigroup chce ukončit působení svých retailových divizí, včetně divize kreditních karet, v Brazílii, Argentině a Kolumbii. Latinská Amerika byla přitom jednou z prvních oblastí, kam kdysi Citi expandovala. Akcie Citigroup v pátek +0,15 %.
- Amazon chce vybudovat síť úložišť po Evropě, aby zrychlil a zlevnil doručování zásilek. Akcie Amazonu v pátek +1,89 %.
- Ratingová agentura S&P dala na takzvaný watchlist fond Carla Icahna. Společnosti Icahn Enterprises kvůli poklesu hodnoty akcií, do kterých investovala, narostl poměr dluhu k hodnotě portfolia. Možnost, že by se z Icahnovy firmy stal junk, je nyní 50 na 50.
Výsledková sezóna
- Výsledky Deere & Co. v 1FQ2016: Zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,71 USD)
- Výsledky VF Corp ve 4Q: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 3,41 miliardy USD (odhad: 3,64 miliardy USD)
Hlavní události na amerických trzích uplynulého týdne
- Zásoby ropy v USA vzrostly v týdnu do 12. února méně, než se čekalo. Na podporu cen ropy to ale nestačilo.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 13. února klesl na 262 tisíc z 269 tisíc v předchozím týdnu. Čekalo se 275 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 6. února vzrostl na 2,273 milionu z 2,243 milionu v předchozím týdnu. Čekalo se 2,25 milionu.
- Index aktivity filadelfského Fedu v únoru stoupl na -2,8 bodu (odhad: -3 body, leden: -3,5 bodu).
- Index předstihových ukazatelů v USA v lednu klesl o 0,2 % (odhad: -0,2 %, prosinec: -0,3 %).
- Coca-Cola zvyšuje kvartální dividendu o 2 centy na 0,35 USD. Akcie ve čtvrtek +0,25 %.
- Morgan Stanley zvyšuje cílovou cenu akcií IBM na 140 USD ze 135 USD a doporučení stanovuje na "overweight".
- Společnost International Business Machines koupí za 2,6 miliardy USD poskytovatele zdravotnických dat a analýz Truven Health Analytics. IBM se díky akvizici stane předním světovým poskytovatelem zdravotnických dat, analýz a přehledů.
- Firma Apple ve čtvrtek v Číně uvedla do provozu systém elektronických plateb, který umožňuje platit v obchodech přes její chytré telefony a další přístroje. Na obřím čínském trhu elektronických plateb však čeká americký systém Apple Pay tuhá konkurence, napsala agentura AFP. Akcie ve čtvrtek -1,90 %.
- James Bullard, šéf saintlouiského Fedu, ve čtvrtek uvedl, že by nebylo rozumné nyní pokračovat se zvyšováním sazeb v USA. Naznačil navíc, že přirozenou reakcí na případný další nárůst rizik pro americkou ekonomiku by bylo opětovné spuštění odkupů aktiv. V posledních dnech se zároveň vyjádřil v tom smyslu, že prosincové zvýšení sazeb nebylo chybou.
- Schopnost Fedu podporovat ekonomiku je nyní velice slabá, míní Ray Dalio z Bridgewater Associates. Známý hedgeový manažer již zkraje roku uvedl, že dalším krokem americké centrální banky nebude zvýšení sazeb, ale spuštění dalšího programu odkupů aktiv.
- Barack Obama se v březnu chystá navštívit Kubu. Americký prezident tím chce stvrdit pokrok ve vztazích obou zemí.
- Členové měnového výboru americké centrální banky (Fed) na zasedání, které se konalo minulý měsíc, vyjadřovali rostoucí obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku, včetně turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy a zpomalování růstu v Číně a dalších rozvíjejících se zemích. Rozhodli se proto být opatrní a odložit další zvýšení úrokových sazeb. Vyplývá to ze zápisu z posledního zasedání výboru.
- Pravděpodobnost, že americká ekonomika spadne v příštích 12 měsících do recese, je podle trhu 50%. Uvedl to ve středu finanční ústav Bank of America Merrill Lynch. Podle banky je pravděpodobnost tohoto scénáře jen 25%.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu vzrostla o 0,9 %, očekával se mírnější růst o 0,4 %. Prosincový údaj byl revidován na 0,7% pokles z původně hlášeného 0,4% poklesu. Meziročně se však průmyslová produkce snížila o 0,7 %, čímž zaznamenala třetí pokles v řadě. Jak poznamenává server Zero Hedge, v uplynulých sto letech v 17 z 19 případů, kdy produkce klesala tři měsíce v řadě, následovala v americké ekonomice recese. Jediné dva případy, kdy dlouhodobý pokles produkce nepředznamenával recesi, byly roky 1934 a 1952. Současný pokles je ale už nyní v součtu větší než ten z roku 1952.
- Soud ve Spojených státech nařídil společnosti Apple, aby pomohla Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) odblokovat data v telefonu jednoho z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu. Apple požadavek soudu odmítl, podle ředitele firmy Tima Cooka by to ohrozilo bezpečnost zákazníků.
- Index cen výrobců ve Spojených státech v lednu meziměsíčně vzrostl o 0,1 %, očekával se přitom 0,2% pokles. Meziročně se výrobní ceny rovněž snížily o 0,2 %, očekával se 0,6% propad po procentním poklesu v prosinci. Jádrové výrobní ceny se meziměsíčně zvýšily o 0,4 %, tedy nejvíce od října 2014,, očekával se 0,1% růst po prosincovém revidovaném zvýšení o 0,2 %. Meziročně se jádrové ceny snížily o 0,2 % při očekávání 0,4% růstu po 0,3% růstu v prosinci.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v lednu nečekaně klesla o 3,8 % na celoročně přepočítané tempo 1,099 milionu jednotek po prosincovém poklesu o 2,8 % (revidováno z 2,5% poklesu). Očekával se přitom 2,3% růst na 1,175 milionu. Počet vydaných stavebních povolení klesl o 0,2 % na celoročně přepočítané tempo 1,202 milionu, čekal se pokles o 0,3 % po prosincovém revidovaném propadu o 6,1 %.
- Hedgeový fond Greenlight Capital miliardáře Davida Einhorna v posledním loňském čtvrtletí snížil svoji expozici vůči technologické společnosti Apple. Fond nyní drží přibližně 6,3 milionu akcií Applu, na konci třetího kvartálu držel 11,7 milionu akcií firmy. Zcela fond vystoupil ze společností Micron Technology, Applied Materials a Bank of New York Mellon a mírně snížil svoji expozici vůči General Motors. Navýšil ale pozici v Allerganu či Macy's.
- Kanadský výrobce letadel a vlaků Bombardier v příštích dvou let zruší kolem 7 000 pracovních míst. To odpovídá zhruba 11 % jeho celkové pracovní síly, uvedla ve středu firma.
- Írán podporuje plán předních producentů ropy na zmrazení těžby. Uvedl to ve středu íránský ministr pro ropný průmysl Bížan Námdar Zangáne. Neslíbil však, že se Írán do tohoto plánu zapojí. Zástupce Íránu při Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mahdí Asálí již dříve upozornil, že zmrazení těžby ropy je pro Írán nelogické. Země podle něj bude svou produkci naopak dále zvyšovat, dokud nedosáhne úrovně těžby před zavedením mezinárodních sankcí.
- Velcí producenti ropy - Katar, Saúdská Arábie, Rusko a Venezuela - se v katarském Dauhá dohodli na tom, že zmrazí produkci na úrovni z 11. ledna 2016. Chtějí ale, aby se k nim přidali i další přední těžaři. Ceny ropných futures v bezprostřední reakci korigovaly předchozí úterní zisky.
- Investiční banka JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Morgan Stanley na "overweight" z "neutral" (cílovou cenu akcií ale snížila na 29 USD z 33 USD) a upravila doporučení na akcie Goldman Sachs na "overweight" z "underweight" (cílovou cenu zvýšila na 180 USD ze 170 USD).
- Americká farmaceutická společnost Pfizer v úterý oznámila, že upravuje své hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí. Důvodem je dohoda její divize Wyeth na urovnání obvinění ohledně údajného účtování příliš vysoké ceny za prostředek na pálení žáhy Protonix v rámci státního programu zdravotní péče pro chudé Medicaid.
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu v únoru vzrostl na -16,64 bodu. Oproti lednové hodnotě -19,37 bodu jde o posun nahoru, analytici ale očekávali lepší výsledek, konkrétně -10 bodů.
- Soukromá investiční společnost Apollo Global Management LLC koupí výrobce zabezpečovacích zařízení ADT Corp za sedm miliard USD. Apollo tak výrazně posílí svou divizi bezpečnostních služeb v Severní Americe.
Výsledková sezóna za celý týden
- Výsledky Wal-Mart Stores ve 4Q: Očištěný zisk na akcii dosáhl 1,49 USD (odhad: 1,46 USD, loni: 1,61 USD). Největší maloobchodní řetězec na světě zklamal na úrovni tržeb, které se vyšplhaly na 129,67 miliardy USD. Trh čekal 130,96 miliardy USD, před rokem firma utržila dokonce 131,57 miliardy USD. Wal-Mart Stores ale zvýšila roční dividendu na 2 USD z dosavadních 1,96 USD.
- Výsledky Hyatt Hotels Corporation ve 4Q: Zisk na akcii 0,26 USD, očištěný zisk 0,21 USD (odhad: 0,24 USD), tržby 1,11 miliardy USD (odhad: 1,09 miliardy USD). Akcie ve čtvrtek +2,91 %.
- Výsledky Sodastream ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,17 USD), tržby 112,9 milionu USD (odhad: 109 milionů USD). Akcie ve čtvrtek +8,54 %.
- Výsledky Applied Materials ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,26 USD (odhad: 0,25 USD), tržby 2,26 miliardy USD (odhad: 2,24 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu kolísaly mezi nulou a plus pěti procenty.
- Výsledky Duke Energy ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 4,97 miliardy USD. Akcie ve čtvrtečním after-marketu +0,1 %.
- Výsledky Nordstrom ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,22 USD), tržby 4,14 miliardy USD (odhad: 4,22 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -7 %.
- Výsledky Priceline Group ve 4Q: Upravený zisk na akcii 12,63 USD (odhad: 11,81 USD), tržby 2 miliardy USD (odhad: 1,96 miliardy USD).
- Výsledky Noble Energy ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,44 USD (odhad: -0,04 USD), tržby 846 milionů USD (odhad: 1,04 miliardy USD).
- Výsledky NVIDIA ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,52 USD (odhad: 0,32 USD), tržby 5,01 miliardy USD (odhad: 4,92 miliardy USD).
- Výsledky Williams Cos. ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,01 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 2,01 miliardy USD (odhad: 1,95 miliardy USD.
- Výsledky Marathon Oil ve 4Q: Upravená ztráta na akcii 0,48 USD (v souladu s odhady), tržby 1,48 miliardy USD (odhad: 1,22 miliardy USD).
- Výsledky Newmont Mining ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,04 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 1,82 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Baxalta ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 1,76 miliardy USD (odhad: 1,71 miliardy USD).
- Výsledky Devon Energy ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 2,89 miliardy USD (odhad: 3,63 miliardy USD).
- Výsledky Hormel Foods ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 2,29 miliardy USD (odhad: 2,4 miliardy USD).
- Výsledky Zoetis ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,39 USD), tržby 1,27 miliardy USD (odhad: 1,25 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, Bank of America Merrill Lynch