SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak neminout investiční příležitost v evropských P2P půjčkách?

Ve středu 9. a ve čtvrtek 10. března 2016 se v Konferenčním centru City v Praze konal druhý ročník Evropského summitu P2P a angel investování. Zakladatelé a zástupci nejvýznamnějších evropských P2P platforem představili účastníkům setkání příležitosti, které se před investory otevírají, a ukázali, jak P2P půjčky mění prostředí financování malých a středních firem v Evropě. V neposlední řadě měli účastníci možnost potkat příjemce P2P půjček a poznat jejich podnikatelské záměry.
Více informací o Evropském summitu P2P a angel investování najdete ZDE. Investiční web po oba dny z vybraných bloků konference zajišťoval živý přenos.
Celý přenos z vybraných bloků konference o P2P a angel investování najdete na Twitteru Investičního webu.
Středa 9. března 2016
P2P vs. bankovní úvěrování
- Tomas Michálek, výkonný ředitel, BondSupermarket
Čtvrtek 10. března 2016
Crowdfunding
Angel investování
Co je P2P úvěrování a proč tak dynamicky získává na oblibě?
Zatímco před pěti lety nebylo o P2P úvěrování téměř slyšet, dnes existuje po celém světě řada P2P platforem a jejich obliba mezi lidmi a firmami neustále roste. Mezi investory do těchto úvěrů najdeme vedle jednotlivců i významné institucionální investory. Příkladem je investice banky AEGON do P2P platformy Auxmoney ve výši 150 milionů EUR.
P2P platformy jsou alternativou tradičních způsobů financování. Umožňují jednotlivcům nebo firmám půjčit si přes internet přímo od investorů, bez nutnosti využívat banky či nebankovní instituce jako zprostředkovatele. Podle portálu Statista si takto v roce 2015 lidé a firmy globálně vypůjčili celkem 64 miliard USD. Odhaduje se, že do roku 2025 objem P2P půjček naroste na 1 bilion USD, tedy na 20násobek.
Výhody P2P úvěrování
Výhody P2P financování jsou zřejmé na první pohled. Oproti bankám jsou P2P platformy levnější a transparentnější. Zisk plyne jejich provozovatelům z poplatků za správu a administraci jednotlivých úvěrů. V porovnání s bankami jsou jejich provozní náklady mnohem nižší. Díky tomu mohou nabídnout půjčky s nižším úrokem než banky a investorům atraktivnější výnosy (podle Lending Clubu v průměru 5-9 %).
Investoři mohou vybírat z platforem pracujících jak se spotřebitelskými, tak s podnikatelskými úvěry a mohou si vybírat investice do půjčky také s ohledem na dobu její splatnosti, která se pohybuje obvykle v rozmezí 30 dnů až 5 let.
Jsou P2P půjčky bezpečné?
Vedle řady výhod mají P2P úvěry také své nevýhody. Investice nejsou garantovány ani pojištěny a jako u každé půjčky hrozí, že příjemce úvěru nebude svůj závazek řádně a včas splácet. Pro zajištění stabilního výnosu s minimálním rizikem je proto důležitá diverzifikace investic mezi velký počet různých typů půjček s různou délkou splatnosti a různým rizikem.
Statistiky od nejznámějších poskytovatelů P2P půjček ale ukazují, že naprostá většina příjemců úvěrů svým závazkům dostála v plné výši a včas. Důvodem jsou kritéria, která musí příjemce splnit, aby mu byla půjčka poskytnuta. Mnoho zprostředkovatelů rovněž každému příjemci půjčky přidělí úvěrové hodnocení, které ukazuje, jak důvěryhodný příjemce z hlediska splácení půjček je. Některé velké P2P platformy mají rezervní fondy, které slouží k pokrytí ztrát z nesplacených půjček.
Jak investovat do P2P úvěrů v ČR a v zahraničí?
V České republice působí v současnosti několik P2P platforem. Na spotřebitelské půjčky se zaměřuje Zonky a na firemní půjčky SymCredit. Platformu SymCredit založil americký finančník Michael Sonenshine se svou finanční a investiční skupinou Symfonie Group, která jako jediná v České republice nabízí přes svůj P2P fond investování do P2P půjček v zahraničních platformách Lending Club, Prosper a Funding Circle.