Americké akcie únor zakončily poklesem, nad nulou je neudržel ani růst cen ropy. Od začátku roku indexy ztrácejí více než 5 %

Americké akciové trhy v pondělním kolísavém obchodování nakonec oslabily a index S&P 500 za celý únor klesl třetí měsíc za sebou. Wall Street sice během dne podpořil růst cen ropy a nové kroky na podporu čínské ekonomiky, ke konci obchodování ale začaly negativně působit technické faktory a pokles cen akcií z farmaceutického sektoru.
Dow v pondělí klesl o 0,74 % na 16 516,50 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,81 % na 1 932,23 bodu a Nasdaq Composite uzavřel slabší o 0,71 % na 4 557,95 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,74 % na 20,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,738 %.
V mínusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly sektor zdravotní péče, technologické odvětví a finanční sektor. Nad nulou se udržely sektor základních materiálů a odvětví veřejných služeb.
Trh během dne podpořila zpráva, že čínská centrální banka snižuje o půl procentního bodu na 17 % podíl minimálních rezerv, které k ní musejí odvádět z vkladů komerční banky. Centrální banka chce tímto krokem, který udělala už popáté od loňského února, podpořit ekonomiku.
Za celý únor index Dow přidal 0,3 %, S&P 500 ale 0,41 % odepsal a Nasdaq Composite oslabil o 1,21 %.
Od začátku roku pak Dow ztrácí 5,21 %, S&P 500 klesá o 5,47 % a Nasdaq Composite se nachází níže o 8,98 %.
Akcie farmaceutické společnosti Valeant Pharmaceuticals (-18,41 %) zlevnily téměř o pětinu poté, co firma oznámila, že se po zdravotní pauze vrací její výkonný ředitel Michael Pearson, stáhla svůj výhled, posunula termín zveřejnění hospodářských výsledků a rozdělila funkce výkonného ředitele a předsedy představenstva. Post předsedy představenstva obsadil Robert Ingram.
Po většinu dne se nedařilo ani cenným papírům prodejce dřevěných podlahových krytin Lumber Liquidators (+1,98 %), který vykázal za poslední loňské čtvrtletí čistou ztrátu na akcii 0,73 USD při tržbách 234,8 milionu USD. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že firma vykáže ztrátu 0,19 USD na akcii a tržby 251,3 milionu USD. Nakonec se ale titul vyšplhal nad nulu.
Cenné papíry investičního konglomerátu Berkshire Hathaway (+2,2 %) přidaly více než dvě procenta. Společnost o víkendu zveřejnila hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí a celý rok 2015. Provozní zisk firmy loni dosáhl 17,36 miliardy USD a čistý zisk 24,08 miliardy USD. V roce 2014 Berkshire hospodařila s provozním ziskem 16,55 miliardy USD a čistým ziskem 19,87 miliardy USD. Provozní zisk jí tak stoupl meziročně o 5 % a čistý zisk vyskočil o 22 %. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku společnost vykázala provozní zisk 4,67 miliardy USD (4Q2014: 3,96 miliardy USD) a čistý zisk 5,48 miliardy USD (4Q2014: 4,16 miliardy USD) při celkových výnosech 51,82 miliardy USD. V přepočtu na jednu akcii činil provozní zisk firmy ve čtvrtém čtvrtletí 2 843 USD, analytici čekali v průměru 2 814 USD.
V indexu Dow nejvíce zlevnily akcie investiční banky JPMorgan Chase (-2,16 %), ropné firmy ExxonMobil (-1,96 %) a farmaceutické společnosti Pfizer (-1,85 %). V plusu seanci zakončilo pouze pět titulů, nejvíce zpevnily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+1,24 %), vydavatele platebních karet American Express (+0,36 %) a zábavní společnosti Walt Disney (+0,22 %).
Dolar posílil k euru, ale klesl k jenu. Ropa zdražila
Na devizových trzích v pondělí posiloval japonský jen. Podle analytiků k tomu přispíval výsledek zasedání skupiny největších světových ekonomik G20. Komuniké ze zasedání totiž podle nich nenabídlo žádné konkrétní řešení, které by uklidnilo obavy z pomalého růstu globální ekonomiky a nízké inflace.
Kolem 17.35 SEČ japonský jen vůči dolaru přidával asi 0,7 % na 112,93 JPY, vůči euru pak měl k dobru 1,3 % na 122,68 JPY. Euro k dolaru 0,6 % ztrácelo a pohybovalo se kolem 1,0862 USD.
Ztráty dolaru k jenu prohloubila statistika z USA. Údaje o výkonu zpracovatelského sektoru v oblasti Chicaga a rozjednaných prodejích domů byly slabší, než se čekalo.
Ke konci dne japonský jen vůči dolaru posiloval o jedno procenta na 112,70 JPY a vůči euru rostla japonská měna o 1,5 % na 122,50 JPY. Dolar k euru, jehož hodnotu podkopal návrat deflace v eurozóně, zpevňoval o 0,5 % na 1,087 USD.
Světové ceny ropy se v pondělí zvýšily. Podle analytiků k jejich růstu přispívá více faktorů, jednak Čína učinila další kroky na podporu ekonomického růstu, jednak Saúdská Arábie slíbila spolupráci s dalšími producenty ropy na omezení nestability na trhu. V neposlední řadě pak průzkum agentury Reuters ukázal, že těžba ropného kartelu OPEC v únoru klesla z lednového rekordu.
Cena severomořské ropy Brent kolem 18.00 SEČ přidávala asi 2,6 % a pohybovala se kolem 36 dolarů za barel. Severoamerická lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala růst o 2,3 % na 33,55 dolaru za barel.
Čína, která je největším dovozcem ropy na světě, v pondělí popáté za poslední rok snížila požadavek na podíl minimálních rezerv pro komerční banky. Rozhodnutí čínské centrální banky zvýšilo zájem o rizikovější investice.
Saúdská Arábie v pondělí uvedla, že si přeje stabilní ceny ropy. Rijád nyní pracuje s Ruskem, Venezuelou a Katarem na plánu zmrazení těžby ropy na lednové úrovni, překážkou k zavedení tohoto plánu je však Írán, který po zrušení západních sankcí hodlá zvýšit těžbu na úroveň z doby před zavedením sankcí.
Průzkum agentury Reuters ukázal, že těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v únoru klesla na 32,37 milionu barelů denně z lednového rekordu 32,65 milionu barelů denně. Důvodem je přerušení vývozu z Iráku a také výpadky dodávek z některých dalších zemí. Těžba v Saúdské Arábii, která je největším vývozcem v rámci kartelu, zůstala stabilní.
Zlato v pondělí zdražilo o 16 dolarů na 1 238,70 USD za trojskou unci a cena stříbra se zvýšila o 22 centů na 14,914 USD za trojskou unci.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga klesl v únoru na 47,6 bodu z lednových 55,6 bodu. Čekal se pouze mírný sestup na 54 bodů.
- Index aktivity dallaského Fedu v únoru vzrostl na -31,8 bodu z -34,6 bodu v lednu, čekal se růst na -30 bodů.
- Počet probíhajících prodejů domů v lednu klesl meziměsíčně o 2,5 % (odhad: +0,5 %). Meziročně počet otevřených prodejů klesl o 0,9 %, čekal se naopak růst o 3,8 %. Důvodem horších dat byly podle analytiků špatné lednové počasí a rostoucí ceny nemovitostí.
- Za posledního půl roku se toho na amerických trzích mnoho nezměnilo. V rozhovoru pro americkou finanční televizi CNBC to v pondělí řekl miliardář a šéf konglomerátu Berkshire Hathaway Warren Buffett. "Když akcie zlevňují, je to dobrá zpráva, stejně jako když klesá cena hamburgerů," prohlásil dále v rozhovoru investor přezdívaný Věštec z Omahy. Dodal, že je sice těžké odhadnout, jak se budou v krátkodobém horizontu vyvíjet ceny akcií, avšak není obtížné odhadnout, že se americká ekonomika bude vyvíjet příznivě. "V roce 2016 Berkshire Hathaway nakupuje akcie. Po propadech agresivněji," uvedl také Buffett.
- American Express po více než desetileté exkluzivní spolupráci prodává bance Citigroup svou "pozici" vůči maloobchodnímu řetězci Costco Wholesales. V obchodech nešlo platit jinou kreditní kartou než tou od AmExu. Nyní budou všichni zákazníci American Express, kteří mají karty co-brandované s Costco, převedeni s těmito kartami do Citi. American Express by z obchodu měla vyjít zhruba s miliardou dolarů, uzavřen by měl být do června. Akcie AmExu v pondělí +0,40 %, akcie Citi -1,50 %, akcie Costco +0,23 %.
- V severoitalském Milánu zahájí příští rok provoz první kavárna amerického řetězce Starbucks v Itálii. Itálie je jedním z několika důležitých trhů, kam největší kavárenský řetězec na světě zatím nevstoupil a kde je káva tradiční součástí národní kultury. Milánskou kavárnu otevře italský podnikatel Antonio Percassi, který bude na základě licenční dohody kavárny vlastnit a provozovat, informovala v pondělí agentura Reuters.
- Icahnova společnost nabízí odkup zbývajících akcií firmy Federal-Mogul. Nabízená cena je 7 USD za akcii. Icahn Enterprises je již nyní majoritním akcionářem společnosti s podílem 82 %. Akcie Federal-Mogul v pátek zavřely na 4,98 USD. Firma je dodavatelem součástek do automobilů. Akcie Federal-Mogul +45,78 % na 7,26 USD.
- Americká finanční skupina Citigroup prodá svůj menšinový podíl v čínské regionální bance China Guangfa Bank (CGB) za zhruba 19,7 miliardy jüanů (75 miliard Kč). Novým majitelem podílu se stane čínská pojišťovna China Life Insurance Company. Dohoda má pomoci americké bance získat kapitál na expanzi dalších aktivit v Číně.
- Růst těžby ropy ve Spojených státech loni výrazně zpomalil a v posledních třech měsících roku těžba dokonce klesala. Produkce se celoročně zvýšila o 722 000 barelů na 9,43 milionu barelů denně (b/d) po vzestupu o 1,25 milionu barelů v roce 2014. Oznámil to v pondělí Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při federálním ministerstvu energetiky.
- O tom, zda se USA jako celek dostanou do recese, se zatím ještě mezi pesimisty a optimisty vedou spory, několik států unie ale již pokles ekonomiky zažívá. Společným rysem těchto států je závislost na energetickém sektoru. Přestože se někteří ekonomové a investoři snaží veřejnost přesvědčit o tom, že je na tom americká ekonomika stále celkem dobře a má před sebou růžovou budoucnost, čtyři státy - Aljaška, Severní Dakota, Západní Virginie a Wyoming - jsou již v recesi. A dalším třem to podle společnosti Moody's Analytics hrozí. Konkrétně jde o Louisianu, Nové Mexiko a Oklahomu.
Výsledková sezóna
- Výsledky AMC ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 783,8 milionu USD (odhad: 802 milionů USD).
- Výsledky Federal-Mogul ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,22 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 1,798 miliardy USD (odhad: 1,813 miliardy USD).
- Výsledky Tribune Media ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 547,6 milionu USD (odhad: 544 milionů USD).
- Výsledky Icahn Enterprises ve 4Q: Ztráta na akcii 8,56 USD (odhad: -0,90 USD, 4Q2014: -3,84 USD), tržby 2,6 miliardy USD (odhad: 3,66 miliardy USD, 4Q2014: 3,4 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg
Aktuality
