Evropské akcie ve středu převážně posilovaly, podpořily je zisky těžařů a bank

Evropské akcie zakončily středeční obchodování převážně v plusu díky oživení cen ropy. Nahoru burzám pomohli především těžaři a banky.
Britský FTSE 100 odepsal ve středu 0,09 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,41 % a německý DAX zpevnil o 0,61 %. Regionální STOXX Europe 600 v poslední hodině obchodování zamířil nahoru a seanci zakončil se ziskem 0,66 % na úrovni 340,97 bodu.
Ceny ropy ve středečním obchodování mírně ožily, což podpořilo ropný sektor jako celek, byť jednotlivé tituly podávaly smíšené výkony. Ceny kovů ve středu rovněž zamířily vzhůru, a sektor základních materiálů díky tomu posílil o dvě procenta. Glencore připsala přes procento, Anglo American dokonce více než 4 %.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Eurozóna a Mezinárodní měnový fond (MMF) mají rozdílný názor na to, jak moc Řecko potřebuje reformovat svou ekonomiku. Spor by dokonce mohl zpozdit výplatu další části pomoci a zahájení rozhovorů o oddlužení. S odvoláním na úředníky z eurozóny a MMF o tom ve středu informovala agentura Reuters.
- Německo prodalo pětileté dluhopisy s výnosem -0,36 %, nejnižším v historii.
- Eurozóna: Index cen výrobců v lednu meziměsíčně klesl o procento v souladu s odhady (prosinec: -0,8 %), meziročně o 2,9 % (prosinec: -3,0 %, odhad: -2,9 %).
- Francie v loňském roce poprvé za posledních 40 let přišla o pozici největšího obchodního partnera Německa, vystřídaly ji Spojené státy. Vyplývá to ze středečních údajů spolkového statistického úřadu. Podle agentury AFP stojí za tímto vývojem růst americké ekonomiky a slabší kurz eura.
- Banky v eurozóně dobře zvládají negativní dopady mimořádně nízkých úrokových sazeb. Uvedl to ve středu člen vedení Evropské centrální banky (ECB) Benoît Cœuré. Dodal, že největší problémy evropského bankovního sektoru nejsou důsledkem uvolněné měnové politiky ECB.
- Německý antimonopolní úřad začal prošetřovat, zda provozovatel sociální sítě Facebook nezneužívá svého postavení na trhu. Společnost čelí podezření, že její podmínky použití porušují pravidla na ochranu údajů. V kombinaci se zřejmě dominantním postavením Facebooku na trhu by to mohlo představovat narušení antimonopolního zákona, uvedl úřad ve středečním sdělení. Facebook podezření z porušení zákona odmítá.
- Česko by v případě krize bylo schopné poskytnout Severoatlantické alianci mnohem menší vojenský příspěvek, než se od něj očekává. Páteřním útvarům české armády totiž chybí část vojáků a Praha dává málo peněz na stěžejní bojovou techniku. Podle středečního vydání deníku E15 dospěl k tomuto závěru výbor pro obrannou politiku a plánování NATO. Jeho členové ale ocenili závazek české vlády postupně zvyšovat vojenské výdaje na 1,4 procenta hrubého domácího produktu.
- Těžba ropy v Rusku v únoru zůstala beze změny poté, co se v lednu vyšplhala na nové postsovětské maximum 10,88 milionu barelů denně. Vyplývá to ze středečních údajů tamního ministerstva energetiky. Údaje jsou podle agentury Reuters známkou toho, že Rusko je odhodláno dodržovat předběžnou dohodu o zmrazení produkce ropy. Cílem této dohody je podpořit ceny suroviny.
- Britská libra by se mohla ocitnout v krizi, pokud voliči v červnovém referendu odhlasují odchod Británie z Evropské unie. Uvedla to v noci na středu společnost BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v únoru klesl na 54,2 bodu z předchozích 55 bodů (odhad: 55,5 bodu).
- Villeroy (ECB): Inflace v eurozóně je stále příliš nízká, žádné finanční bubliny v regionu nepozorujeme.
- Čínský pivovar China Resources Beer koupí od pivovarnické skupiny SABMiller její menšinový podíl v jejich společném podniku, který vyrábí nejprodávanější pivo na světě. Čínská firma za podíl 49 procent zaplatí 1,6 miliardy dolarů, podstatně méně, než se čekalo. Akcie čínského podniku ve středu vystřelily vzhůru a stouply až o 25 %.
Zdroj: CNBC
Aktuality

