Goldman Sachs: Komoditní rally je předčasná a neudržitelná

Deflace, divergence a proces oddlužování pravděpodobně způsobí opětovný pokles cen komodit, tvrdí Goldman Sachs. Analytici považují růst cen ropy v současném prostředí za neudržitelný.
Energetický trh "potřebuje nízké ceny", aby nedošlo u amerických břidlicových hráčů k boomu produkce, a mohl být dokončen proces tržního rebalancování.
"Ropná rally bude sebezničující, podobně jako loni na jaře."
I když Goldman Sachs věří, že trh s ropou letos najde rovnováhu a do konce roku na něm může dokonce vzniknout deficit (převis poptávky nad nabídkou), první signály zlepšení nejsou podle banky zatím dostatečné k nastartování udržitelného býčího trhu.
Goldman Sachs ponechává krátkodobý výhled cen ropy bez trendu s významnou volatilitou v pásmu mezi 20 a 40 USD za barel.
Analytici také drží pesimistický výhled, pokud jde o zlato.
Experti z Goldman Sachs předpokládají, že rally na trhu se železnou rudou je dočasná, a ponechávají roční cílovou cenu 35 USD za megatunu.
"Současný vývoj cen komodit ilustruje, jak moc jsou finanční trhy ovládány davovou psychologií a technickými faktory (short squeeze), a jak malou roli naopak (přinejmenším v krátkodobém horizontu) hrají fundamentální faktory," myslí si Ľuboš Mokráš, analytik z PPF banky. "Základní fundamenty se například pro ropu nijak podstatně nezměnily, trvá přebytek produkce nad spotřebou, zásoby jsou vysoké a rostou, vyhlídky pro nejbližší měsíce jsou stabilní."
Přesto cena ropy po propadu pod 30 USD za barel (který byl sám o sobě přehnaný a do značné míry daný spekulativním tlakem) doslova vyletěla výše, opět primárně kvůli obratu v náladě spekulantů a finančních investorů, upozorňuje dále analytik.
"Fundamenty se nezměnily a jsou nadále pro komodity v horizontu měsíců nepříznivé. To by mělo vést k zastavení růstu cen a přinejmenším částečnému návratu na nižší úrovně. Trvalejší růst by měl být otázkou konce letošního roku a roku 2017. Podmínkami pro trvalejší růst cen komodit jsou solidní výkonnost světové ekonomiky a vyrovnání produkce a spotřeby," uzavírá Mokráš.
Zdroj: Bloomberg