Evropské akcie v úterý dále oslabily, stahovali je těžaři a ropné firmy

Evropské akcie v úterý zlevnily, dolů je vedli především těžaři a ropný sektor. Náladu na trzích podkopal slabý výsledek čínské obchodní bilance.
Britský FTSE 100 odepsal 0,92 %, francouzský CAC 40 0,86 % a německý DAX 0,88 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 1,01 %, dolů ho stáhly především akcie těžařů, které jako celek odepsaly kolem 7 %, a nedařilo se ani ropnému sektoru.
Tlak na těžaře vyvinula především neuspokojivá zpráva o čínské obchodní bilanci. Investoři ale zároveň vyčkávají před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky, která by podle některých analytiků mohla dále uvolnit svoji měnovou politiku.
Čínský export v únoru klesl o 25,4 %, zatímco import se propadl o 13,8 %, oba poklesy byly horší, než se čekalo, a pokles exportu byl navíc nejvýraznější od roku 2009. Nejvíce se tato zpráva podepsala na těžařích - sektor základních materiálů v evropském obchodování odepsal kolem 7 %.
Glencore a Anglo American byly nejhoršími tituly v indexu FTSE 100, ztratily 18,16 %, respektive 15,48 %. Těžařské firmy Rio Tinto a BHP Billiton na tom nebyly o moc lépe, obě odepsaly přes šest procent.
Dařilo se naopak společnosti Burberry Group, jejíž akcie zpevnily o více než 4,6 % poté, co firma oznámila, že v ní neznámý investor koupil téměř 5% podíl.
Mezi nejvýkonnějšími tituly dne byla v úterý také Deutsche Post, jejíž akcie přidaly přes tři procenta v reakci na oznámení programu zpětného odkupu akcií v objemu až jedné miliardy eur.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Podle zpřesněného odhadu Eurostatu ekonomika eurozóny ve čtvrtém kvartále expandovala více, než se původně čekalo. Meziročně HDP eurozóny vzrostl o 1,6 %, předchozí odhad uváděl 1,5 %, mezikvartálně byl růst potvrzen na 0,3 %.
- Deflace, divergence a proces oddlužování pravděpodobně způsobí opětovný pokles cen komodit, tvrdí Goldman Sachs. I když Goldman Sachs věří, že dojde na trhu s ropou letos k rebalancování a do konce roku vznikne deficit (převis poptávky), první signály zlepšení nejsou podle banky zatím dostatečné k nastartování udržitelného býčího trhu.
- Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 6,3 % z lednových 6,4 %. Uchazečů o práci bylo 461 254. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 114 826, což je nejvíce od října 2008. Oznámil to v úterý Úřad práce ČR. Meziročně klesla nezaměstnanost výrazněji, loni v únoru činila 7,5 %. Letošní únorová hodnota je nejnižší od roku 2009, kdy bylo bez práce téměř 429 000 lidí.
- Nejznámější britská značka luxusního zboží Burberry se obrátila pro pomoc ke svým finančním poradcům poté, co tajemný investor navýšil svůj podíl ve firmě na téměř 5 %, a společnost se začala obávat nechtěné akviziční nabídky. Podle nejmenovaného zdroje se správní rada Burberry obrátila na HSBC, která spravuje zakoupený podíl, banka však odmítla klientovo jméno vyzradit.
- Průmyslová výroba v Německu v lednu vzrostla ve srovnání s předchozím měsícem o 3,3 % po poklesu o 0,3 % v prosinci. Oznámilo to německé ministerstvo hospodářství. Zpráva ukazuje, že největší evropská ekonomika je na počátku nového roku v dobré formě, přestože turbulence na finančních trzích zasáhly podnikatelskou náladu.
- Německá pojišťovna Allianz plánuje zažalovat automobilový koncern Volkswagen kvůli prudkému propadu ceny jeho akcií v souvislosti s emisním skandálem. Uvedl to v úterý nejmenovaný zdroj agentury Reuters obeznámený se situací. Největší evropská pojišťovna prý žalobu hodlá podat v příštích týdnech. Před soudem se údajně chce domáhat náhrady.
- Země Evropské unie se v úterý shodly na doplnění pravidel o výměně daňových informací tak, aby omezily nadnárodním firmám možnost daňových úniků a přesouvání zisků. Novinářům to po jednání ministrů financí EU řekl nizozemský ministr Jeroen Dijsselbloem, jehož země nyní osmadvacítce předsedá. Dohodu pokládá za důležitou také český ministr financí Andrej Babiš.
- Automobilka Maserati představila v úterý na autosalonu v Ženevě dlouho očekávaný model SUV nazvaný Levante.
- Německá prokuratura vyšetřuje kvůli podezření z podvodu v souvislosti s emisním skandálem Volkswagenu již 17 zaměstnanců této automobilky. Jejich počet se tak zvýšil z dosavadních šesti. Oznámil to v úterý mluvčí státního zastupitelství v severoněmeckém Braunschweigu Klaus Ziehe. Nikdo z vyšetřovaných však není z nejvyššího vedení automobilky.
- Slovenská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku po očištění o sezonní vlivy stoupla proti předešlému kvartálu o jedno procento. Informoval o tom v úterý slovenský statistický úřad, který tak potvrdil svůj odhad z února. Za celý minulý rok HDP Slovenska vykázal růst o 3,6 procenta v porovnání s růstem o 2,5 procenta v roce 2014. Byl to nejlepší výsledek od roku 2010.
- Společnost RWE, která je druhou největší energetickou firmou v Německu, plánuje radikální restrukturalizaci své britské divize npower. Podnik je ve ztrátě a potýká se zároveň s masivním odlivem zákazníků k levnější konkurenci. Britský podnik tak mimo jiné zruší 2 400 pracovních míst z celkem 11 500, které má přímo firma nebo její partneři, uvádí se v úterním prohlášení.
Výsledková sezóna
- Švýcarskému výrobci čokolády Lindt & Sprüngli stoupl v loňském roce čistý zisk o 11 procent na 381 milionů švýcarských franků (CHF; 9,4 miliardy Kč). Zisk byl vyšší než čekali analytici, a to navzdory silnému kurzu franku a obtížné situaci na trhu, zvláště kvůli letním vedrům, které prudce snížily poptávku po čokoládě. Firma to uvedla v úterním sdělení.
- Výsledky Merck KGaA ve 4Q2015: EBITDA bez jednorázových položek 933,4 milionu EUR (odhad: 912,7 milionu EUR).
Zdroj: CNBC
Aktuality
