Americké akcie v úterý zlevnily, podkopal je návrat ceny ropy pod 40 dolarů za barel a slabá čínská data

Akciové trhy ve Spojených státech v úterý klesly. Nepříznivé údaje o vývoji čínského zahraničního obchodu obnovily obavy o světovou ekonomiku a energetické společnosti se dostaly pod tlak kvůli poklesu cen ropy.
Dow oslabil o 0,64 % na 16 964,10 bodu, S&P 500 odepsal 1,12 % na 1 979,26 bodu a Nasdaq Composite uzavřel slabší o 1,26 % na 4 648,83 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 7,61 % na 18,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o osm bazických bodů na 1,829 %.
Devět z deseti hlavních sektorů skončilo v mínusu, nejvíce klesly energetický sektor (-3,99 %) a odvětví základních materiálů (-3,9 %). V plusu se udrželo pouze odvětví veřejných služeb (+0,26 %).
Údaje čínského celního úřadu ukázaly, že vývoz z Číny v únoru meziročně klesl o 25,4 %. To představuje jeho nejvýraznější propad od května 2009. Import klesl v únoru oproti loňsku o 13,8 % po lednovém snížení o 18,8 %. Analytici v průzkumu agentury Reuters předpokládali 12,5% propad exportu a 10% pokles importu.
Akcie oděvního domu Urban Outfitters (+16,08 %) vyskočily prudce vzhůru poté, co firma v pondělí po konci obchodování zveřejnila lepší než očekávané hospodářské výsledky. Společnost uvedla, že v posledním loňském čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,62 USD na akcii při tržbách 1,01 miliardy USD. Trh čekal zisk na akcii 0,56 USD.
Spadla naopak cena akcií Citigroup (-3,66 %), a to poté, co její finanční ředitel John Gerspach řekl, že skupina očekává za první čtvrtletí letošního roku meziroční propad výnosů z aktivit investičního bankovnictví o 25 % a pokles výnosů z obchodování s pevně úročenými aktivy o 15 %. Gerspach se současně vyjádřil i k americkým úrokovým sazbám. Řekl, že Citigroup od Fedu stále čeká minimálně jedno zvýšení sazeb v letošním roce, a doplnil, že by byl velmi překvapený, pokud by centrální banka USA sazby místo zvýšení naopak srazila do záporu.
Citigroup s sebou stáhla i akcie dalších investičních bank. Cenné papíry banky Goldman Sachs (-2,41 %) klesly o více než dvě procenta, akcie Morgan Stanley (-4,14 %) zlevnily o více než čtyři procenta a JPMorgan Chase (-1,94 %) a Wells Fargo (-2,04 %) odepsaly zhruba dvě procenta.
Zlevnily i akcie technologické společnosti Apple (-0,82 %). Nejvyšší soud USA se v pondělí odmítl zabývat odvoláním firmy proti soudnímu verdiktu, podle něhož společnost uzavřela s pěti nakladateli nezákonné úmluvy o cenách elektronických knih. Apple tak bude muset podle loňské dohody o mimosoudním vyrovnání zaplatit 450 milionů dolarů.
V indexu Dow nejvíce zlevnily vedle akcií Goldman Sachs ještě cenné papíry výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-4,07 %) a firem ExxonMobil (-2,17 %) a Chevron (-2,13 %). Nejvíce naopak vzrostla cena akcií softwarové společnosti Microsoft (+1,21 %), provozovatele řetězce fastfoodových restaurací McDonald's (+1,08 %) a maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+0,99 %).
Ropný koncern Chevron oznámil, že se rozhodl snížit výdaje na investice pro příští a přespříští rok o téměř 40 %, aby nemusel omezovat výplatu dividend. Společnost nyní očekává, že v letech 2017 a 2018 utratí na těžební a další projekty každý rok 17 až 22 miliard USD. Ještě v říjnu firma tyto výdaje odhadovala na 20 až 24 miliard USD. Pro letošní rok si na investice Chevron vyčlenil 26,6 miliardy dolarů, o 24 % méně než loni.
Dolar klesl k jenu, ale stoupl k euru. Ropa se vrátila pod 40 USD
Americký dolar v úterý oslabil vůči japonskému jenu, zpevnil ale k euru. Japonský jen, kteří investoři považují za bezpečný přístav v dobách nejistoty, těžil ze slabého výsledku obchodní bilance Číny.
Krátce po 22.00 SEČ dolar k jenu klesal o 0,67 % na 112,64 USD/JPY, zatímco k euru zpevňoval o 0,1 % na 1,1007 EUR/USD.
Euro před blížícím se čtvrtečním zasedáním ECB sráží spekulace, že centrální banka eurozóny přistoupí ke snížení depozitní sazby hlouběji do záporného pásma.
Světové ceny ropy v úterý navzdory počátečnímu růstu nakonec klesly. Trh s černým zlatem nejdříve těžil z nadějí na společný postup ropných států s cílem podpořit ceny této komodity, posléze ale náladu zchladila analytická zpráva společnosti Goldman Sachs.
Cena severomořské ropy Brent nejdříve stoupla až na tříměsíční maximum 41,48 USD za barel, později ale začala klesat a večer se prodávala za 39,42 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI večer odepisovala téměř dva dolary na 36,25 USD za barel.
Minulý týden získaly ceny ropy zhruba deset procent. Trh podporovaly vyhlídky na snižování nabídky, zejména v podobě omezování těžby. Analytici banky Goldman Sachs ale v úterní zprávě uvedli, že zotavování cen ropy bylo předčasné. "I když by tato dynamika (rostoucích cen) mohla pokračovat, za současných podmínek (tyto ceny) jednoduše nejsou udržitelné," napsali podle agentury Reuters. Sektor podle nich potřebuje nižší ceny, aby mohl být dokončen proces nastolení rovnováhy.
Zlato v úterý zlevnilo o více než šest dolarů na zhruba 1 261,50 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 30 centů na 15,35 USD za trojskou unci.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Souboj o ovládnutí Oválné pracovny mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem, dvěma nejpravděpodobnějšími kandidáty na funkci amerického prezidenta, je mimo jiné také soubojem o americkou břidlicovou revoluci. Zatímco Trump tvrdí, že rizika spojená s frakováním prakticky neexistují, Clintonová se k těžbě z břidlic staví o poznání rezervovaněji.
- Deflace, divergence a proces oddlužování pravděpodobně způsobí opětovný pokles cen komodit, tvrdí Goldman Sachs. I když banka věří, že na trhu s ropou letos dojde k rebalancování a do konce roku vznikne deficit (převis poptávky), první signály zlepšení podle ní nejsou zatím dostatečné k nastartování udržitelného býčího trhu.
- Největší japonská telekomunikační skupina Nippon Telegraph & Telephone (NTT) jedná s firmou Dell o koupi její divize poskytující konzultace v oblasti informačních technologií Perot Systems. Cena má činit několik miliard dolarů, uvedl v úterý list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Případné převzetí by bylo jednou z největších investic NTT v zahraničí za posledních několik let.
- Investoři tvrdí, že rally na železné rudě má spíše co do činění se spekulací a short squeezem než optimismem ohledně čínského růstu. Neuvěřitelný růst ceny komodity doprovází mnoho teorií.
- Propad cen ropy vedl kromě jiného i k hromadnému přehodnocování dluhových hodnocení těžařů černého zlata. Tento trend pokračoval i na začátku letošního roku, přestože ceny ropy se od druhé poloviny ledna opět opatrně posunují vzhůru.
- Jihokorejský výrobce automobilů Ssangyong Motor hodlá koncem roku 2019 vstoupit na trh ve Spojených státech. Uvedla to v úterý firma, jejímž majitelem je indická skupina Mahindra & Mahindra. Ssangyong chce rozšiřováním zahraničních aktivit kompenzovat propad poptávky v Rusku, které je jeho klíčovým exportním trhem.
- Americký ropný koncern Chevron se rozhodl snížit výdaje na investice pro příští a přespříští rok o téměř 40 %. Oznámila to v úterý firma, která v době nízkých cen ropy nechce omezit výplatu dividend akcionářům. Snížení investičního rozpočtu je větší, než podnik původně předpokládal.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý opět vyzval k opatřením na podporu světové ekonomiky. Podle prvního náměstka výkonné ředitelky fondu Davida Liptona sice hospodářské oživení pokračuje, ekonomika se však nachází v delikátní fázi a čelí rostoucí hrozbě "vykolejení".
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
