US MARKETOtevírá za: 53 h 20 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Spotřebitelské ceny v Česku vzrostly v únoru proti lednu o 0,1 %, pokles pohonných hmot pokračoval

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru proti lednu o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo především zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 0,5 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v lednu.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura způsobilo zejména zvýšení cen dovolených s komplexními službami o 5,0 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly především ceny zeleniny o 3,3 %, uzenářského zboží o 1,0 %, čokolády a čokoládových výrobků o 3,8 %, běžného pečiva o 1,9 %, ovoce o 0,5 %. V oddíle bytové vybavení a zařízení domácností se zvýšily zejména ceny nábytku o 1,8 % a přístrojů a potřeb pro domácnost o 1,4 %. V oddíle alkoholické nápoje a tabák vzrostly ceny lihovin o 2,2 %, piva o 0,5 % a tabákových výrobků o 0,4 %. V oddíle ostatní zboží a služby vzrostly ceny kosmetického zboží o 2,3 %.

Na snižování cenové hladiny působil zejména pokles cen v oddíle doprava, kde již sedmý měsíc pokračoval pokles cen pohonných hmot, který v únoru činil 3,9 %. Průměrná cena benzinu Natural 95 (26,79 Kč/l) byla nejnižší od dubna 2009 a průměrná cena motorové nafty (25,45 Kč/l) od března 2009. V oddíle odívání a obuv klesly ceny oděvů o 1,0 % a obuvi o 0,9 %. V oddíle zdraví byly nižší zejména ceny léků o 0,5 %. Z potravin klesly především ceny mouky o 3,3 %, vepřového masa o 1,9 %, mléka o 3,1 %, jogurtů o 1,5 %, olejů a tuků o 2,0 %, cukru o 1,8 %, kávy o 2,3 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,1 %, ceny služeb vzrostly o 0,2 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 0,5 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v lednu. Tento vývoj ovlivnilo zpomalení meziročního růstu cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák a v oddíle bydlení. V oddíle alkoholické nápoje a tabák zpomalil v únoru růst cen tabákových výrobků na 2,8 % ze 6,4 % v lednu. V oddíle bydlení vzrostly ceny čistého nájemného o 1,0 % (v lednu o 1,4 %) a ceny tepla o 0,6 % (v lednu o 1,0 %). Ceny elektřiny vzrostly o 1,2 %, vodného o 0,5 %, stočného o 3,3 %. Ceny zemního plynu byly meziročně nižší o 0,5 %.

Na zvyšování meziroční cenové hladiny měly v únoru největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny vzrostly o 3,2 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle rekreace a kultura zejména v důsledku zvýšení cen dovolených s komplexními službami o 8,3 % a dále ceny v oddíle bydlení. V oddíle odívání a obuv byly vyšší ceny oděvů o 1,0 % a ceny obuvi o 7,6 %. V oddíle stravování a ubytování se zvýšily ceny stravovacích služeb o 1,1 % a ceny ubytovacích služeb o 0,5 %.

Na snižování meziroční cenové hladiny nadále působil pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle doprava. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se u řady položek zmenšil meziroční pokles cen, a tím i jeho vliv na snižování cenové hladiny. Ceny pekárenských výrobků a obilovin byly v únoru nižší o 0,8 % (v lednu o 1,4 %), masa o 1,7 % (v lednu o 2,1 %), vajec o 9,7 % (v lednu o 11,0 %), jogurtů o 8,8 % (v lednu o 9,9 %), olejů a tuků o 5,3 % (v lednu o 5,8 %). Růst cen ovoce v únoru zrychlil na 3,2 % (z 2,6 % v lednu) a cen brambor na 51,6 % v únoru (ze 46,2 % v lednu). V oddíle doprava pokračoval meziroční pokles cen pohonných hmot započatý v prosinci 2014, který byl v únoru -11,1 %. Pokles cen pokračoval i v oddíle pošty a telekomunikace.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,1 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,5 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,4 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v únoru 0,4 %.

"Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v únoru 0,5 %, v lednu byla 0,6 %. V meziměsíčním vyjádření dosáhla inflace 0,1 %. Nová data nejsou překvapením, odpovídají očekáváním trhu (konsensu). Oproti naší krátkodobé prognóze (0,4 %) jsou mírně vyšší. Tato velmi mírná chyba oproti našemu odhadu je dána vyššími cenami potravin než jsme předpokládali," okomentoval data Jiří Polanský, analytik z České spořitelny.

"Ve směru vyšší inflace působí ceny alkoholických nápojů a tabáku. V druhém zmíněném případě hraje roli také spotřební daň. Vedle toho k vyšším cenám přispívají také ceny dovolených a ceny bydlení. Vyšší byly také ceny oděvů a obuvi a ceny ubytovacích a stravovacích služeb. Celkově tak lze říci, že na vyšší inflaci působí, byť stále relativně mírně, domácí poptávka. Ta ale nemá dostatečnou sílu přetlačit protiinflační vlivy. Těmi hlavními jsou ceny ropy, ceny potravin a protiinflační tlaky v eurozóně. Ty si dovážíme přes dovozní ceny do ČR a celkově brání domácím výrobcům zvyšovat ceny (spotřebitelé by v takovém případě přešli z domácích výrobků na zahraniční)," poukázal Polanský.

"Podobný vývoj se dá očekávat i v následujících měsících, kdy inflace zůstane relativně nízká. Na jednu stranu se dá očekávat postupné přelití silné domácí poptávky a zrychleného růstu do cen, nízkoinflační prostředí v eurozóně tyto tlaky bude do jisté míry tlumit, a proto se celková inflace bude přibližovat k cíli jen velmi postupně. S mírným růstem cen ropy se dá očekávat zmírnění negativního příspěvku cen pohonných hmot do meziroční inflace, což také přispěje k mírně vyšší míře inflace. Nejistotou a to oběma směry jsou i nadále ceny potravin, jejichž budoucí vývoj je jen velmi obtížně predikovatelný," tvrdí Polanský.

"Z hlediska měnové politiky ČNB nečekáme ve vztahu k dnešním datům žádnou výraznější změnu v její politice. ČNB v letošním roce neopustí svůj kurzový závazek a bude postupně sledovat, jakým způsobem se bude vyšší domácí poptávka a mzdový růst odrážet v cenách. Klíčovým faktorem ale zůstane eurozóna, která vývoj cen v ČR výrazně ovlivňuje," dodal Polanský.

Zdroj: ČSÚ

Česká ekonomikaČeská republikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika