US MARKETOtevírá za: 12 h 2 m
DOW JONES+0,32 %
NASDAQ+0,02 %
S&P 500+0,09 %
META-0,52 %
TSLA+0,51 %
AAPL-0,92 %

Sobotka: Cílem vlády v problematice OKD je nalezení zodpovědného řešení

Cílem vlády v problematice černouhelné společnosti OKD je zodpovědné řešení v zájmu občanů a zaměstnanců při dodržení zásad řádného hospodaření s veřejnými penězi i surovinovými zdroji. V dopise zaslaném zástupcům hornických odborů to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). OKD má existenční problémy a chystá se mimo jiné zavřít Důl Paskov. Kromě asi 12 000 pracovníků v OKD jsou ohroženy další tisíce míst v návazných profesích.

Redakce IW
Redakce IW
11. 3. 2016 | 11:07
NWR

Se zněním dopisu, který má ČTK k dispozici, v pátek delegáty sjezdu Odborového svazu hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) seznámil předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Sobotka v dopise odkazuje na sérii opatření ke snížení negativních dopadů související s očekávaným útlumem těžby černého uhlí v Moravskoslezském kraji, o kterém ve čtvrtek informovalo ministerstvo průmyslu (MPO). To uvedlo, že v jeho gesci jsou připravována opatření směřující k tvorbě nových pracovních příležitostí v kraji. Nová místa by mohla být například ve společnosti Hyundai Mobis, která v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku staví továrnu na výrobu světlometů. Sobotka v dopise připomíná, že Hyundai plánuje po dohodě se státem investovat do vybudování závodu asi čtyři miliardy korun a vytvořit až 900 nových pracovních míst. "Prvních 150 zaměstnanců by měla (firma) přijmout už v tomto roce," dodal premiér.

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) pak podle Sobotky ve spolupráci s Úřadem práce v Moravskoslezském kraji připravuje sérii projektů na podporu lidí ohrožených nezaměstnaností. Projekt s vyčleněnými více než 115 miliony korun má během 2,5 roku pomoci nejméně 600 stávajícím zaměstnancům OKD.

Sobotka zmiňuje i plán mimořádného příspěvku pro propuštěné horníky, kteří mají mít nově nárok na příspěvek až 8 000 korun měsíčně až po dobu tří let, v závislosti na odpracované době. Podobné nařízení o příspěvcích vydala vláda už před 15 lety při útlumu hnědouhelného hornictví. Tehdy se dávka 5 280 korun vyplácela maximálně 30 měsíců.

Hornické odbory si v pátek v Praze zvolily vedení na další čtyřleté období. Předsedou byl znovu zvolen Jan Sábel, místopředsedy zůstávají Jaromír Franta a Jaromír Pytlík. Sjezd dále pokračuje, kolem poledne by ho měli navštívit i ministři. Účast přislíbil kromě ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) a Marksové také ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ministr průmyslu Jan Mládek na sjezdu hornických odborářů řekl, že nabídka nových vlastníků společnosti NWR se příliš nebude lišit od těch předešlých.

Novým vlastníkem NWR se po odchodu firmy CERCL Mining, kterou z poloviny vlastní podnikatel Zdeněk Bakala, tento týden stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. V NWR má nyní 60 % hlasovacích práv.

"Nabídku od nových vlastníků ještě nemáme potvrzenou. Předpokládám ale, že nebude zásadně rozdílná. Přebírání vlivu ve společnosti neprobíhá ze dne na den," řekl v pátek Mládek. Připomněl, že současní většinoví majitelé mají podíl ve společnosti už od restrukturalizace v roce 2014. Ministr také potvrdil, že dřívější majitel NWR požadoval, aby vláda dala firmě 150 milionů eur za to, že získá zaměstnání pro 5 000 lidí na pět let.

"Svým způsobem nás tlačí ke zdi. Řeknou, že nebudou požadovat, aby bylo na účtech OKD 40 milionů eur, ale stačí deset milionů eur. Podmínkou ale je, že do konce března bude nezávazná dohoda se státem a do konce dubna závazná dohoda se státem," podotkl Mládek. Podle něj stát s firmou nyní žádnou dohodu nemá.

AHG povolila NWR výjimku ve výši hotovosti, kterou musí firma minimálně držet. Na konci března nesmí být nižší než 25 milionů eur, na konci června pak nižší než deset milionů eur. NWR informaci oznámila při ohlašování výsledků za loňský rok na konci února.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRKomodityNWRPolitikaTěžbaUhlí
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika