Americké akcie v úterý v očekávání výsledku zasedání Fedu převážně zlevnily

Americké akcie v úterý mírně klesly. Obchodování bylo ale druhý den po sobě klidné, protože se investoři před středečním koncem zasedání Fedu nepouštěli do riskantních transakcí.
Dow sice posílil o 0,13 % na 17 251,53 bodu, širší S&P 500 ale klesl o 0,18 % na 2 015,93 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,45 % na 4 728,67 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,47 % na 16,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 1,9628 %.
V mínusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nedařilo se zejména odvětví zdravotní péče a sektoru základních materiálů. Nad nulou se udrželo technologické odvětví.
Index farmaceutického sektoru ztratil téměř dvě procenta. O 50 % se propadly akcie kanadské firmy Valeant Pharmaceuticals (-51,46 %), která snížila odhad letošních tržeb a naznačila, že pokud by kvůli účetním problémům musela odložit podání své výroční zprávy americkým úřadům, mohlo by to znamenat porušení smlouvy s věřiteli. Velký americký výrobce léků Eli Lilly (-3,61 %) pak ztratil takřka čtyři procenta a byl největší brzdou indexu S&P 500.
"Investoři dnes nakupovali zejména akcie ze sektorů, jež jsou obecně považovány za bezpečnější, což ukazuje, že mají jisté pochybnosti ohledně současné rally," řekl John Conlon, hlavní akciový stratég ve společnosti People's United Wealth Management.
Obchodníci čekají, jak ve středu skončí dvoudenní zasedání Fedu. Změna nastavení měnové politiky se neočekává, pozornost investoři zaměří hlavně na tiskovou konferenci šéfky banky Janet Yellenové a novou makroekonomickou prognózu. Na konci minulého roku trh odhadoval, že Fed po prosincovém zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,25-0,5 % letos se sazbami pohne ještě čtyřikrát, aktuálně jsou ale očekávání nastavena na maximálně jedno zvýšení sazeb.
"Investoři nechtějí dopustit, aby je Fed nachytal. Nikdo není přehnaně optimistický a nikdo není přehnaně pesimistický," uvedl Robert Pavlik, hlavní tržní stratég v Boston Private Wealth. "Obchodníci nechtěli být přehnaně agresivní a spíše vyčkávali," potvrdil Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom ve First Standard Financial.
Akcie těžařů ropy a zemního plynu převážně zlevnily. Cenné papíry Chesapeake Energy (-4,57 %) odepsaly téměř pět procent a akcie Murphy Oil (-0,76 %) přišly o necelé procento. Cenné papíry Marathon Oil (+1,98 %) ale naopak bezmála dvě procenta přidaly.
Dvě procenta připsaly i akcie technologické společnosti Apple (+2,01 %). Titul podporovalo vyjádření analytiků banky Morgan Stanley, že poptávka po mobilních telefonech iPhone za první tři měsíce letošního roku zřejmě překoná odhad trhu. Analytička Katy Hubertyová uvedla, že by Apple měl v prvním čtvrtletí prodat 56,5 milionu iPhonů. Trh čeká, že firma prodá jenom 50 milionů iPhonů. Banka UBS navíc uvedla, že uvedení nového 4palcového telefonu na trh by mělo k zisku Applu přidat 0,25 USD na akcii. Nový telefon by společnost měla představit během tiskové konference, která je naplánovaná na 21. března, jeho prodej by měl začít brzy poté.
Nedařilo se naopak akciím poskytovatele finančních informací FactSet Research Systems (-5,27 %), který oznámil, že ve čtvrtletí končícím 29. únorem hospodařil se ziskem 67,8 milionu dolarů neboli 1,63 USD na akcii při tržbách 281,8 milionu USD. Upravený zisk na akcii dosáhl 1,59 USD. Ve výhledu společnost uvedla, že za své třetí finanční čtvrtletí čeká zisk na akcii 1,60 až 1,64 USD (odhad trhu: 1,56 USD) při tržbách 286 až 289 milionů USD (odhad trhu: 288 milionů USD).
V indexu Dow vedle akcií Applu nejvíce zpevnily cenné papíry maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,08 %) a pojišťovny Travelers (+0,98 %). Nedařilo se akciím farmaceutických společností Pfizer (-1,86 %) a Merck (-1,24 %) nebo investiční banky Goldman Sachs (-0,95 %).
Zasedání Bank of Japan podpořilo japonský jen
Na devizových trzích v úterý k americkému dolaru posiloval japonský jen, který tak reagoval na zasedání měnového výboru japonské centrální banky. Ke ztrátám dolaru přispěla také nová statistika z USA.
Kolem 17.55 SEČ jen vůči euru posiloval o 0,8 % na 125,34 EUR/JPY a k dolaru rostl o 0,7 % na 112,97 USD/JPY. Euro vůči dolaru klesalo 0,1 % na 1,1094 EUR/USD. Večer se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,1108 a dolar k jenu ztrácel 0,56 % na 113,14 USD/JPY.
Japonská centrální banka na svém úterním zasedání nechala svou měnovou politiku bez větších změn. Koncem ledna centrální banka překvapivě zavedla negativní úrokovou sazbu na část vkladů, které u ní mají finanční instituce. Guvernér Haruhiko Kuroda uvedl, že banka bude nyní nějakou dobu sledovat dopad svého rozhodnutí.
Nejnovější statistika z USA ukázala, že maloobchodní tržby v únoru klesly méně, než se čekalo. Údaje za leden však byly revidovány prudce směrem dolů, což posílilo obavy trhu o další výhled růstu americké ekonomiky.
Světové ceny ropy v úterý klesly druhý den za sebou a znovu se vzdálily od letošních maxim z minulého týdne. Ropný kartel OPEC zmařil naděje na pokles přebytku ropy ve světě a trh se obává, že šestitýdenní ožívání ropy po dosažení 12letých minim skončilo.
Brent kolem 17.50 SEČ oslaboval o 2,6 % na 38,50 USD za barel. Minulý týden přitom jeho cena vystoupila na tříměsíční maximum nad 41 USD za barel. Americká ropa WTI ztrácela ve stejnou chvíli 2,8 % a pohybovala se kolem 36,10 USD za barel. Večer se barel Brentu prodával za 38,98 USD.
Obchodníci poukazují na to, že po výstupu nad 40 USD za barel ceny ropy narazily na technickou hranici odporu. Za posledních šest týdnů ropa získala asi 50 %, zejména díky zprávám o přípravách na dohodu předních světových producentů o zmrazení těžby.
OPEC ale v pondělí snížil odhad letošní světové poptávky po své ropě. Přebytek suroviny na trhu se tak dále zvýší, předpověděla organizace. Investoři se také obávají dalšího vzestupu ropných zásob na americkém trhu. Oficiální údaje o vývoji zásob vyjdou ve středu.
Na zmrazení produkce ropy se v únoru předběžně dohodly Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů. Začíná být ale jasné, že k omezení produkce se nepřipojí Írán, který po zrušení sankcí hodlá těžbu a vývoz naopak výrazně zvyšovat. Těžařské země by měly o zmrazení produkce dále jednat zřejmě příští měsíc.
Zlato v úterý zlevnilo o dva a půl dolaru na 1 232,65 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 16 centů na 15,207 USD za trojskou unci.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Maloobchodní tržby v USA v únoru meziměsíčně klesly o 0,1 %, jak se očekávalo. Leden však byl nečekaně revidován z 0,2% růstu na 0,4% pokles. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců snížily rovněž o 0,1 %, čekal se pokles o 0,2 % po předchozím 0,1% růstu, který byl však zároveň také revidován na 0,4% pokles.
- Výrobní ceny v USA v únoru meziměsíčně klesly o 0,2 %, jak se očekávalo po 0,1% růstu v lednu. V meziročním srovnání se ceny nezměnily po lednovém poklesu o 0,2 %, čekal se 0,1% růst. Po očištění o ceny energií a potravin meziměsíčně ceny stagnovaly, čekal se 0,1% růst po předchozím 0,4% růstu, meziroční tempo růstu zrychlilo na 1,2 % z předchozích 0,6 %, jak se očekávalo.
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v březnu stagnoval na únorových 58 bodech, čekalo se 59 bodů.
- Japonská společnost Sony zaplatí 750 milionů dolarů za poloviční podíl zesnulého amerického zpěváka Michaela Jacksona ve společném podniku Sony/ATV Music, který je největším hudebním vydavatelstvím na světě. Sony, která se na transakci dohodla se správci Jacksonovy pozůstalosti, tak získá nad podnikem plnou kontrolu.
- Americká kosmetická společnost Avon Products v rámci svého tříletého programu restrukturalizace zruší po celém světě zhruba 2 500 míst, což je více než 8 % celkové pracovní síly. Firma zároveň oznámila, že přesune ústředí z New Yorku do Británie. Akcie Avonu v úterý zlevnily o 8,22 %.
- Vláda prezidenta Baracka Obamy odstupuje od návrhu otevřít rozsáhlé části Atlantského oceánu u pobřeží Spojených států těžbě ropy. Nový pětiletý plán pro těžbu v amerických vodách s těžebními aktivitami v této oblasti nepočítá, řekla v úterý ministryně vnitra Sally Jewellová.
- Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) svolává ke kontrole téměř 30 000 sedanů své luxusní divize Maserati. Důvodem je nechtěné zrychlování vozů. Podobný problém měla v minulosti se svými vozy japonská automobilka Toyota Motor, uvádí CNN.
- Výrobce elektromobilů Tesla Motors 31. března představí nový vůz s označením Model 3. Automobilka to v úterý uvedla na svém facebookovém profilu.
- Mediální společnost CBS zvažuje možnost prodeje 117 rádiových stanic, které má ve svém portfoliu. Uvedl to v úterý předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Leslie Moonves.
- Produkce ropy členských zemí kartelu OPEC v únoru podle odhadů společnosti Platts klesla o 90 tisíc barelů denně na 32,34 milionu barelů denně. Saúdská Arábie podle Platts pokračovala v těžbě tempem 10,2 milionu barelů denně a Írán produkci zvýšil o 210 tisíc barelů na 3,12 milionu barelů denně. Produkce Iráku se podle odhadů Platts kvůli přerušení provozu klíčového ropovodu snížila o 200 tisíc barelů na 4,13 milionu barelů denně.
- Barclays snižuje odhad růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí na 1,9 %, předchozí prognóza činila 2,4 %.
- Citigroup snižuje doporučení na akcie Tiffany & Co. na "neutral" z "kupovat".
- JPMorgan Chase zvyšuje doporučení na akcie Whirlpool na "overweight" z "neutral".
Výsledková sezóna
- Výsledky Valeant Pharmaceuticals ve 4Q: Zisk na akcii 2,50 USD (odhad: 2,62 USD), tržby 2,8 miliardy USD (odhad: 2,77 miliardy USD). Akcie v úterý -51,46 %.
- Výsledky Oracle ve 3QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 9 miliard USD (odhad: 9,13 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +4,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK