Egypt představil program oživení ekonomiky, plánuje privatizaci

Egyptský premiér Šarif Ismáíl v neděli představil dlouho očekávaný program oživení ekonomiky a získání zahraniční pomoci a investic. Součástí plánu je zavedení daně z přidané hodnoty (DPH) a privatizace některých bank a státních podniků. Země se stále nachází "v nebezpečné fázi" a stojí před "obtížnými rozhodnutími", citovala agentura Bloomberg z premiérova vystoupení v parlamentu.
Egypt zápasí o obnovení důvěry investorů a získání nových zdrojů životně důležité finanční pomoci, aby pokryl vysoký rozpočtový deficit. Ten za fiskální rok do konce června může dosáhnout podle odhadů 11,5 % ročního výkonu ekonomiky. Země se po svržení prezidenta Husního Mubaraka v únoru 2011 propadla do politické nestability, což na její ekonomiku silně dolehlo.
V polovině března egyptská centrální banka devalvovala kurz měny o 14 % a prudce zvedla úrokové sazby, aby potlačila černý trh s dolary, zmírnila nedostatek deviz v zemi a zastavila propad devizových rezerv. Centrální banka už loni v únoru na odliv deviz reagovala omezením devizových převodů, což ale ochromovalo ekonomickou aktivitu v zemi, která je silně závislá na dovozu. Rozdíl mezi oficiálním kurzem a kurzem na černém trhu zároveň podkopával ekonomiku.
Centrální banka v neděli sdělila, že zavedení DPH je krokem k tomu, aby si Egypt zajistil uvolnění první části z úvěru od Světové banky v celkové sumě tři miliardy dolarů. Káhira je od roku 2013 do značné míry závislá na přílivu desítek miliard dolarů ve formě státní pomoci, grantů a investic od bohatých arabských států, osud těchto peněz je ale v důsledku propadu cen ropy nejistý.
Guvernér centrální banky uvedl, že vláda plánuje nabídnout k prodeji podíly ve firmách ovládaných státem. Do konce roku pak hodlá prodat podíly ve třech státem vlastněných bankách.
Egypt nabídne na káhirské burze 40 % Arab African International Bank (AAIB) a 20 % Banque du Caire, uvedl guvernér podle agentury Reuters. V plánu je také ještě letos prodej United Bank of Egypt, kterou z 99 % vlastní centrální banka, do rukou strategického investora.
Egyptská vláda prodala na burze státní podniky naposledy v roce 2005, kdy na ni uvedla akcie státního monopolu na pevné linky Telecom Egypt a ropných společností Sidi Kerir Petrochemicals a AMOC. Banku Egypt naposledy prodal v roce 2006, kdy se dohodl s italskou Intesa San Paolo na odprodeji 80 % v Bank of Alexandria.
Vláda má v plánu urychlit hospodářský růst Egypta v letech 2017-2018 na šest procent, uvádí se v programu, jehož kopii získala agentura Bloomberg. V předešlých dvou letech rostla egyptská ekonomika v průměru o 4,2 % ročně.
Zdroj: ČTK
Aktuality
