Evropské akcie ve středu výrazně zpevnily, podpořily je úterní slova šéfky Fedu a odraz sektoru základních materiálů

Západoevropské akcie zakončily středeční obchodní seanci výrazně výše. Náladu na trzích podporovaly úterní projev guvernérky americké centrální banky Janet Yellenové v New Yorku a růst cen akcií ze sektoru základních materiálů.
Britský FTSE 100 zpevnil o 1,59 % na 6 203,17 bodu, německý DAX připsal 1,6 % na 10 046,61 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 1,78 % na 4 444,42 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,3 % na 341,18 bodu.
"Vývoj v zahraničí naznačuje, že splnění našich cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace bude vyžadovat poněkud mírnější pohyb sazby na federální fondy, než se předpokládalo v prosinci," řekla v úterý po konci obchodování na evropských trzích šéfka americké centrální banky Janet Yellenová. "Vzhledem k rizikům pro další výhled proto považuji za vhodné, abychom v úpravách měnové politiky postupovali opatrně," citovala dále guvernérku centrální banky USA agentura Reuters.
Z březnového zasedání měnového výboru Fedu vyplynulo, že představitelé centrální banky USA nyní čekají pro letošní rok jen dvě zvýšení základní úrokové sazby po čtvrtině procentního bodu. Loni na prosincovém zasedání, kdy Fed sazby zvýšil z rekordního minima, se členové měnového výboru přikláněli k možnosti zvýšit sazby během letošního roku čtyřikrát po 0,25 procentního bodu.
V reakci na slova Yellenové oslabil dolar a stouply ceny ropy, akcie ze sektoru ropy a základních materiálů ale přesto seanci zakončily silnější. Akcie BP přidaly téměř 3 %, cenné papíry Royal Dutch Shell zpevnily o 3,4 %, Subsea 7 zdražila o 6,7 %, akcie Anglo American připsaly téměř 12 % a cenné papíry Glencore posílily o více než 5 %.
Přes 11 % pak přidaly akcie německé společnosti Metro, která oznámila záměr rozdělit se do dvou částí. Divize velkoobchodu a potravin by měla být přesunuta do nově vytvořené firmy, zatímco divize spotřební elektroniky by měla zůstat součástí existující firmy.
Nevydařenou seanci za sebou mají italské banky, zlevnily akcie finančních ústavů Unicredit, Banca Popolare de Milano či Banco Popolare.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Důvěra spotřebitelů v ekonomiku eurozóny se v březnu nezměnila, celková ekonomická nálada se ale zhoršila. Index spotřebitelské důvěry v eurozóně v březnu zůstal na únorové úrovni -9,7 bodu. Index podnikatelského klimatu vzrostl na 0,11 bodu z 0,09 bodu (revidováno z 0,07 bodu), čekalo se 0,08 bodu. Index nálady v sektoru služeb spadl na 9,6 bodu z 10,8 bodu (revidováno z 10,6 bodu) při očekávání poklesu na 10,5 bodu. Index ekonomického sentimentu pak klesl na 103 bodů ze 103,9 bodu (revidováno ze 103,8 bodu) při očekávání výsledku 103,8 bodu a index důvěry v průmyslu klesl na -4,2 bodu z -4,1 bodu (revidováno z -4,4 bodu), čekal se výsledek -4,1 bodu.
- Meziroční tempo německé inflace se v březnu podle rychlého odhadu spolkového statistického úřadu zvýšilo na 0,3 % z 0 %, čekal se mírnější růst spotřebitelských cen o 0,2 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,8 % při očekávání 0,6% růstu po +0,4 % v únoru.
- Negativní úrokové sazby nejsou hlavním nástrojem ECB, ale jen podporují celkovou politiku centrální banky eurozóny. Prohlásil to člen rady ECB Benoît Cœuré. Ohledně dalších instrumentů Cœuré řekl, že ECB nezvažuje takzvané helicopter money (přímé poskytování hotovosti domácnostem).
- Indická ocelárna Tata Steel uvažuje o prodeji všech svých aktivit v Británii. Chce tak ukončit těžké ztráty, které v upadajícím britském ocelářském průmyslu po bezmála desetiletém působení v zemi zaznamenává. Tata Steel je největším výrobcem oceli v zemi, zaměstnává zde zhruba 15 tisíc lidí.
- Německá obchodní skupina Metro navrhla rozdělit se do dvou částí. Divize velkoobchodu a potravin by měla být přesunuta do nově vytvořené firmy, zatímco divize spotřební elektroniky zůstane součástí existující Metro AG. Akcie na frankfurtské burze reagovaly v úvodu seance na zprávu téměř 10% růstem.
- Účastníci ekonomického fóra na pražském Žofíně podepsali ve středu za účasti prezidentů Česka a Číny na 30 obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Jedna z nich se týká i analytické spolupráce na přípravách kanálu Dunaj-Odra-Labe, uvedl český prezident Miloše Zeman. Dohody s čínskými firmami podepsaly například Škoda Auto, ČEZ, finanční skupina J&T, Česká exportní banka či Český Aeroholding.
- Novým výkonným ředitelem Telecomu Italia byl jmenován Flavio Cattaneo.
Zdroj: CNBC