Indická centrální banka snížila hlavní úrok na pětileté minimum

Indická centrální banka v úterý snížila svou hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,5 procenta, nejníže od roku 2011. Cílem opatření je zvýšit likviditu a podpořit růst ekonomiky. Banka uvedla, že snížení hlavní úrokové sazby, za kterou půjčuje komerčním bankám, umožnilo zmírnění inflace.
Index spotřebitelských cen v Indii v únoru prudce klesl a dostal se na 5,18 procenta. V předchozích šesti měsících se zvyšoval. Za nynějším poklesem je hlavně zlevnění zeleniny.
Vývoj inflace je prioritou centrální banky, i kdy vláda premiéra Naréndry Módího vítá jakýkoliv pohyb, který zlepší podmínky pro podnikání průmyslových firem. Ty navzdory tomu, že Indie patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa, váhají s investicemi.
Centrální banka rovněž uvedla, že její politika zůstane uvolněná. Posílila tak šanci na další snížení úroků o čtvrt procentního bodu ještě v letošním roce. Další snížení ale bude záviset i na vývoji globálních cen ropy, dopadu období monzunových dešťů na ceny potravin a na tom, jak ovlivní inflaci plánované zvýšení mezd milionů státních zaměstnanců.
Tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) Indie v období říjen až prosinec zpomalilo na 7,3 procenta ze 7,7 procenta v předchozím čtvrtletí. Dále se tak vzdálilo hranici osmi procent, která je nutná, pokud má země vytvářet pracovní místa pro miliony Indů, jež každoročně vstoupí na pracovní trh, uvedla agentura Reuters.
Centrální banka rovněž poznamenala, že v novém fiskálním roce, který začal v dubnu, by ekonomika měla vykázat růst o 7,6 procenta.
Zdroj: ČTK
Aktuality

