US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Americké akcie v úterý klesly, hlavní indexy odepsaly kolem procenta

Akciové trhy ve Spojených státech v úterý výrazně klesly. Investoři vybírali zisky po nedávném nárůstu cen akcií a připravovali se na blížící se období zveřejňování kvartálních hospodářských výsledků, které zřejmě přinese podstatně nižší zisky. Americký dolar poprvé po skoro roce a půl klesl vůči japonskému jenu pod 110 USD/JPY, zčásti kvůli obavám ohledně světové ekonomiky.

Redakce IW
Redakce IW
5. 4. 2016 | 22:30
Americké akcie

Dow odepsal 0,75 % na 17 603,32 bodu, širší S&P 500 oslabil o 1,01 % na 2 045,17 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,98 % na 4 843,93 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 9,21 % na 15,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,718 %.

V mínusu skončilo v úterý všech deset hlavních sektorů, nejvýrazněji klesly finanční odvětví, sektor veřejných služeb a telekomunikační odvětví, relativně nejlepší výkon naopak podaly sektor zdravotní péče a průmyslové odvětví.

"Před výsledkovou sezónou tu jsou lidé, kteří se trochu stahují a snaží se konsolidovat to, co mají," uvedl podle agentury Reuters Peter Jankovskis ze společnosti OakBrook Investments, kde působí jako jeden z investičních ředitelů.

Akcie automobilky Tesla Motors (+3,43 %) smazaly úvodní ztráty a nakonec přidaly zhruba tři a půl procenta. Nejdříve titul ztrácel pod tlakem zprávy, že prodej vozů Tesla v prvním čtvrtletí zaostal za očekáváním, nakonec ale převážila zpráva, že si minulý týden představený Model 3 objednalo během tří dnů již 276 tisíc lidí.

V prvním čtvrtletí letošního roku Tesla na trh dodala 14 820 aut. To bylo sice o 50 % více než ve stejném období loni, prodej však zaostal za očekáváním firmy, která počítala s 16 000 vozů. Prodej negativně ovlivnil nedostatek součástek pro výrobu sportovně-užitkového vozu Model X v lednu a únoru. Plně obnovit výrobu se podařilo až koncem března, napsala agentura Reuters. Automobilka uvedla, že chyba byla na její straně, protože Model X má příliš mnoho nových technologií. Současně Tesla potvrdila, že za celý letošní rok vyrobí 80 až 90 tisíc vozů. Loni prodala 50 580 aut.

Přes tři procenta naopak odepsaly akcie největšího amerického řetězce lékáren Walgreens Boots Alliance (-3,42 %), který reportoval slabší než očekávané hospodářské výsledky. Společnost oznámila, že v uplynulém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 1,31 USD při tržbách 30,2 miliardy USD. Trh čekal mírně nižší upravený zisk na akcii 1,28 USD, avšak vyšší tržby na úrovni 30,67 miliardy USD.

V indexu Dow nejvíce zlevnily akcie technologické společnosti Cisco Systems (-1,99 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-1,89 %) a zábavní společnosti Walt Disney (-1,7 %). V plusu se udržely jen tři emise, a to farmaceutické společnosti Pfizer (+2,08 %) a Johnson & Johnson (+0,33 %) a výrobce letadel Boeing (+0,55 %).

Akcie Pfizeru podpořila zpráva, že společnost podle analytiků kvůli novým krokům ministerstva financí USA, které mají finančně znevýhodnit daňově motivované přesuny sídel amerických firem do zahraničí, zřejmě zruší plánované převzetí irského Allerganu (-14,77 %).

Dolar k jenu klesl nejníže od října 2014, ropa mírně zdražila

Americký dolar v úterý prohloubil pokles k jenu a sestoupil vůči japonské měně až na 109,98 JPY, tedy na nejnižší hodnotu od konce října 2014. Dolar k jenu oslaboval i v předešlých dnech po vyjádření šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která před týdnem uvedla, že Fed bude kvůli přetrvávajícím rizikům v globální ekonomice postupovat v dalším zvyšování úrokových sazeb opatrně. Zájmu o japonskou měnu, považovanou za bezpečnější investici v době zvýšené nejistoty, napomáhá podle analytiků také propad cen komodit.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová v úterý vyzvala k důraznějším krokům na podporu světového hospodářského růstu. Růstová dynamika podle ní zeslábla a bez rozhodnějších opatření hrozí světu další útlum.

Euro vůči dolaru sestoupilo až na 1,1337 USD, pokles ale později zmírnilo a před koncem newyorského obchodování se vůči dolaru pohybovalo jenom s minimálními ztrátami kolem 1,1381 USD.

Světové ceny ropy v úterý mírně stouply, zůstaly však v blízkosti měsíčních minim. Jejich výraznějšímu růstu bránily zpráva o lednovém poklesu poptávky po benzinu ve Spojených státech a pochybnosti ohledně schopnosti předních těžařských zemí dosáhnout dohody o zmrazení produkce suroviny.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) v pondělí oznámil, že poptávka po benzinu v USA se v lednu meziročně snížila o 0,6 %. Zaznamenala tak první pokles za 14 měsíců.

Víkendové údaje ruské vlády ukázaly, že těžba ropy v Rusku v březnu stoupla o 0,3 % na 10,91 milionu barelů denně. Vyšplhala se tak na nejvyšší úroveň za téměř 30 let. Ministr energetiky Alexandr Novak nicméně tvrdí, že tento nárůst produkce nebude představovat překážku pro připravovanou dohodu o zmrazení těžby ropy, o které budou těžařské země 17. dubna jednat v katarském Dauhá.

Zlato v úterý večer zdražovalo téměř o 17 dolarů na zhruba 1 231 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o 24 centů na 15,136 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Walgreens Boots Alliance ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,31 USD (odhad: 1,28 USD), tržby 30,2 miliardy USD (odhad: 30,67 miliardy USD).

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár