Evropské akcie ve středu výrazně posílily, podpořili je těžaři a čínská data

Evropské akcie ve středu díky těžařským podnikům zamířily vzhůru. Akcie maloobchodního řetězce Tesco naopak klesly. Náladu na trzích podpořila také data o čínské obchodní bilanci.
Britský FTSE 100 připsal 1,93 %, francouzský CAC 40 3,32 % a německý DAX 2,71 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 2,52 % na 343,06 bodu.
Zahraniční obchod Číny se v březnu vyvíjel výrazně lépe, než očekávali analytici. Vývoz vzrostl o 11,5 %, a zaznamenal tak první nárůst od loňského léta. Dovoz v březnu sice dále klesl, snížení o 7,6 % však bylo mírnější, než se čekalo. Středeční data čínského celního úřadu tak podle analytiků přinášejí další známky stabilizace druhé největší ekonomiky světa, což podpořilo akciové trhy v Číně i v zahraničí.
Ceny kovů díky datům o čínské obchodní bilanci vyskočily vzhůru, což mělo za následek posílení evropského sektoru základních materiálů, a to o více než 5 %. Glencore a Rio Tinto přidaly přes 5 %. Akcie ArcelorMittalu posílily o více než 9 % poté, co na ně Credit Suisse zvýšila doporučení a směrem vzhůru upravila i jejich cílovou cenu. Akcie britské firmy Tesco naopak navzdory pozitivním hospodářským výsledkům zamířily do červených čísel o odevzdaly přes 6 %.
Výrazný růst zaznamenaly rovněž akcie italských bank. Italský finanční sektor se tento týden dohodl na vytvoření fondu, který má pomoci oslabeným bankám získat kapitál a zbavovat se špatných půjček. Fond, na jehož vzniku se podílí stát, by mohl disponovat soukromými finančními prostředky v objemu asi pěti miliard eur.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v eurozóně v únoru meziměsíčně klesla o 0,8 %, tedy o 0,1 procentního bodu více, než se čekalo. Lednový údaj byl revidován na 1,9% růst z původně hlášeného růstu o 2,1 %. Meziročně produkce vzrostla jen o 0,8 %, čekal se 1,3% růst po 2,9% zvýšení v lednu (revidováno z 2,8 %). V celé Evropské unii meziměsíčně produkce klesla o 0,7 % po 1,5% růstu v lednu a meziročně se zvýšila rovněž o 0,8 %.
- Němečtí ekologové plánují rozsáhlé protesty proti prodeji hnědouhelných dolů švédského koncernu Vattenfall v Lužici. Podle nich se Vattenfall chce prodejem dolů a elektráren zbavit zodpovědnosti za ekologické škody v regionu. Aktivisté žádají uzavření všech uhelných provozů a varují, že budou podobně vystupovat i proti jejich budoucím vlastníkům. Podle agentury Reuters by měl aktiva Vattenfallu převzít český Energetický a průmyslový holding (EPH), žádná z firem ale dohodu nepotvrdila.
- Francie bude dál snižovat veřejné výdaje, aby kompenzovala dopady nečekaně nízké inflace. Plyne to ze středečního sdělení tamního ministerstva financí. Aby země splnila cíle pro snížení rozpočtového schodku, bude v tomto roce usilovat o dodatečné výdajové škrty ve výši 3,8 miliardy eur. V příštím roce by Francie chtěla snížit výdaje o dalších pět miliard eur, než s čím počítá návrh rozpočtu na letošní rok.
- Dozorčí rada a představenstvo německé automobilové skupiny Volkswagen se v úterý večer v zásadě dohodly na krocích k podstatnému snížení odměn nejvyšších manažerů. Informace zdrojů ve středu potvrdila sama automobilka a premiér spolkové země Dolní Sasko Stephan Weil. Ten přivítal rozhodnutí šéfa dozorčí rady Hanse Dietera Pötsche přijmout zkrácení pohyblivé složky svého platu.
- Maďarsko by příští rok mohlo snížit daň z přidané hodnoty (DPH) na mléko, vejce a některé další základní potraviny na pět procent. Počítá s tím návrh rozpočtu na příští rok, o kterém ve středu informoval ministr hospodářství Mihály Varga. Vláda také plánuje snížení daně z internetu a daně ze stravovacích služeb. O vládním návrhu zákona o rozpočtu ještě musejí hlasovat poslanci, kterým jej vláda předloží 26. dubna.
- Německo nemá dostatečné personální kapacity pro boj s daňovou kriminalitou. Ve Spolkovém sněmu to ve středu řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble při jednání o aféře kolem takzvaných Panamských dokumentů, které se týkají převodů peněz do daňových rájů. Vláda podle něj připravuje vytvoření zvláštní policejní jednotky, která by se podobnými případy zabývala. Opozice vyzvala Schäubleho, aby se intenzivněji zasadil o boj s daňovými úniky nejen na německé úrovni, ale i v Evropské unii a na světových fórech.
Výsledková sezóna
- Největší britský maloobchodní řetězec Tesco se za poslední rok vrátil k zisku, a nechal tak za sebou hlubokou ztrátu z minulého období. Firma navíc za poslední čtvrtletí vykázala první nárůst očištěných tržeb na domácím trhu za více než tři roky. Skupina, která působí i na českém trhu, učinila za poslední rok "značný pokrok", řekl ke středečním výsledkům její šéf Dave Lewis.
Zdroj: CNBC