Americké akcie ve středu dále rostly, index Dow seanci zakončil nejvýše od loňského listopadu

Americké akcie ve středu opět posílily a index Dow zakončil obchodování na nejvyšší úrovni za pět měsíců. Náladu na trzích podporovaly příznivé údaje o vývoji čínského zahraničního obchodu a k růstu přispěla rovněž banka JPMorgan Chase, jejíž čtvrtletní hospodářské výsledky překonaly očekávání analytiků.
Dow posílil o 1,06 % na 17 908,28 bodu, a skončil tak nejvýše od 6. listopadu 2015. Širší index S&P 500 přidal rovné procento na 2 082,42 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,55 % na 4 947,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,8 % na 13,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,764 %.
"Ceny ropy se drží nad 40 dolary za barel. Investoři věří, že nedělní setkání (kartelu OPEC s dalšími významnými těžaři) v Dauhá skončí dohodou o kontrole produkce," řekla Kristina Hooperová, investiční stratéžka ve společnosti Allianz Global Investors. Těžaři budou v neděli jednat, zda produkci suroviny zmrazí na lednových úrovních. V úterý ceny ropy výrazně vzrostly poté, co ruská zpravodajská agentura Interfax uvedla, že se Rusko a Saúdská Arábie dohodly, že na zmrazení těžby kývnou bez ohledu na postoj Íránu, který se takovému kroku naopak brání. Obchodníci ale upozorňují, že Rusko s podobnou informací přišlo již několikrát.
Náladu investorů podporoval také výsledek čínského zahraničního obchod, který přinesl další známky stabilizace druhé největší ekonomiky světa. Vývoz z Číny vzrostl v březnu o 11,5 %, a zaznamenal tak první nárůst od loňského léta. Dovoz sice dále klesl, snížení o 7,6 % však bylo mírnější, než se čekalo.
Akcie banky JPMorgan Chase (+4,23 %) přidaly přes čtyři procenta a byly nejvýkonnějším titulem v indexu Dow. Banka před začátkem obchodování oznámila, že v přepočtu na jednu akcii vydělala v letošním prvním čtvrtletí 1,35 USD při celkových výnosech 23,2 miliardy USD. Trh čekal zisk na akcii jen 1,26 USD. Celkové výnosy se bance meziročně snížily o 4 %, výnosy z investičního bankovnictví se ale propadly dokonce o 24 % na 1,23 miliardy USD. Situace v bankovním sektoru je podle agentury Reuters nyní celkově nejhorší od finanční krize z konce minulého desetiletí. Banky tíží důsledky propadu cen ropy a dalších komodit, útlum čínské ekonomiky, rostoucí náklady na splnění pravidel v rámci přísnější regulace a vysoké požadavky na kapitál. JPMorgan je první americkou bankou, která vydává čtvrtletní výsledky od prosincového rozhodnutí centrální banky (Fed) zvýšit poprvé za více než devět let úrokové sazby.
Růst akcií banky JPMorgan Chase podpořil i další finanční tituly. Akcie Citigroup (+5,61 %) a Morgan Stanley (+5,29 %) přidaly přes pět procent, cenné papíry Goldman Sachs (+3,59 %) a Bank of America (+3,92 %) zpevnily o více než tři procenta a Wells Fargo (+2,64 %) si připsala více než dvě a půl procenta.
Investoři tak zcela ignorovali varování Fedu a Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC), že pět z osmi největších amerických bank nemá důvěryhodné krizové plány. Kromě Bank of America, JPMorgan Chase a Wells Fargo jsou mezi těmito finančními domy ještě State Street (+3,91 %) a Bank of New York Mellon (+4,57 %).
"Skutečnost, že akcie bank výrazně zpevnily jenom díky tomu, že JPMorgan dokázala výsledky překonat odhad trhu, ukazuje, že podle většiny investorů jsou výhledy pro finanční sektor zbytečně pesimistické," poznamenal Michael Antonelli, akciový obchodník ve společnosti Robert W. Baird.
Téměř dvě procenta přidaly akcie internetového prodejce Amazon (+1,93 %), který ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí a lehčí než všichni její předchůdci, je ale rovněž dražší. V USA její cena začíná na 290 dolarech. Objednávky na novou čtečku již Amazon začal přijímat, dodávky zahájí 27. dubna. První verze čtečky Kindle vstoupila na trh v roce 2007. Amazon pak začal vyrábět i další elektronická zařízení, například počítačové tablety Kindle Fire.
Obchodování s akciemi největšího amerického těžaře uhlí Peabody Energy bylo pozastaveno, jelikož společnost vyhlásila bankrot. Firma uvedla, že kvůli propadu cen uhlí není schopna dostát svým dluhovým závazkům, které se v poslední době výrazně zvýšily kvůli její expanzi do Austrálie. Vstup Peabody do režimu soudní ochrany patří mezi největší bankroty v komoditním sektoru od poloviny roku 2014, kdy začaly pod tlakem oslabování ekonomik Číny a Brazílie prudce klesat ceny většiny surovin, uvedla agentura Reuters. Pod soudní ochranou bude Peabody schopna ozdravit své finance a snížit zadluženost. Měla by tím "položit základy dlouhodobé stability a budoucího úspěchu", uvedl šéf podniku Glenn Kellow.
Burzovní společnost CME Group (+0,24 %) ve středu oznámila, že na konci roku uzavře svůj newyorský obchodní parket. Obchody na tzv. "trading floor" v New Yorku reprezentují jen asi 0,3 % z celkového objemu obchodů s energiemi a kovy vypořádaných přes CME Group. Burzovní parket CME Group v Chicagu má zůstat zachován a má nadále umožňovat obchodování s opcemi na futures kontrakty a futures kontrakty na index S&P 500.
Cenné papíry výrobce minikamer GoPro (+19,01 %) posílily ve středu téměř o pětinu v reakci na zprávu, že do společnosti přišel Danny Coster, jeden z bývalých předních designérů technologické firmy Apple. Akcie GoPro jsou od loňského léta pod silným prodejním tlakem kvůli obavám trhu o udržitelnost byznysu firmy.
Dolar zpevnil, ropu podpořila poptávka po benzinu
Americký dolar se ve středu vyšplhal na dvoutýdenní maximum vůči euru, měna těžila z obnovení zájmu investorů o rizikovější aktiva, za kterým stojí příznivé ekonomické údaje z Číny a oživení na akciových trzích.
Jednotná evropská měna vůči dolaru sestoupila až na 1,1234 USD, později ale část ztrát smazala a v závěru obchodování v New Yorku se prodávala za 1,1285 EUR/USD. Oproti úterý tak vykazovala pokles o zhruba 0,9 %.
Vyhlídky dolaru nicméně podle odborníků zůstávají slabé. Americká měna zhruba jeden a půl roku stabilně rostla díky nadějím na zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech, nyní se však řada hráčů na trhu domnívá, že dlouhodobé posilování měny se chýlí ke konci, napsala agentura Reuters.
Ceny ropy ve středu odpoledne smazaly předchozí ztráty. Způsobila to zpráva o stavu zásob v USA, která upozornila na růst poptávky po benzinu a překonala i negativní dopad údajů o vyšším růstu zásob ropy, než se čekalo.
Americký úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že zásoby ropy se v uplynulém týdnu zvýšily o 6,6 milionu barelů. Analytici čekali růst jen o 1,9 milionu barelů. Zásoby benzinu však před hlavní letní sezonou klesly více, než se čekalo, což indikuje růst poptávky po benzinu.
Údaje přicházejí v době, kdy se trhy připravují na nedělní jednání předních producentských zemí o zmrazení těžby. Trh v posledních dnech sází na to, že nedělní schůzka předních těžařských zemí v Dauhá dosáhne cíle a skončí dohodou o zmrazení produkce ropy na lednových úrovních. Otázkou však je, zda to bude stačit na to, aby se snížily nadměrné dodávky suroviny na trhy. Ropný ministr Saúdské Arábie ve středu opět vyloučil možnost, že by země jednaly o snížení produkce.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve středu také snížila odhad růstu světové poptávky po ropě o 50 000 barelů denně. Varovala také, že by mohla ve snižování odhadu dále pokračovat, napsala agentura Reuters.
Zlato ve středu zlevnilo o osm dolarů na 1 244,26 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra naopak stoupla o tři centy na 16,235 USD za trojskou unci.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Ekonomika Spojených států na přelomu zimy a jara pokračovala v růstu a nízká nezaměstnanost tlačila zaměstnavatele ke zvyšování mezd. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji americké ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka (Fed). Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne na konci dubna, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o měnové politice.
- Americká společnost Peabody Energy, která je největším soukromě vlastněným producentem uhlí na světě, vyhlásila bankrot. Podnik ve středu uvedl, že kvůli prudkému propadu cen uhlí není schopen plně obsluhovat dluh, který v posledních letech výrazně zvýšila expanze firmy do Austrálie. Firma se proto uchýlila pod bankrotovou ochranu před věřiteli. Celkový dluh Peabody na konci loňského roku činil 6,3 miliardy dolarů.
- Světové finanční trhy se po chaotických výkyvech z počátku tohoto roku uklidnily, pro zajištění globální finanční stability je toho ale třeba udělat více. Ve své pravidelné pololetní zprávě o globální finanční stabilitě to ve středu uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Zdůvodňuje to zpomalením hospodářského růstu, nízkými cenami komodit a také obavami o další vývoj čínské ekonomiky.
- Zhruba 40 000 zaměstnanců americké telekomunikační společnosti Verizon Communications ve středu zahájilo stávku, s vedením podniku se totiž nedohodli na nové pracovní smlouvě. Pro firmu jde o jednu z největších stávek za poslední roky, uvedla agentura Reuters. Verizon je majitelem největšího amerického mobilního operátora Verizon Wireless, jehož se ale stávka netýká.
- Výrobní ceny v USA v březnu klesly o 0,1 %. Oproti únorovému poklesu o 0,2 % se sice jednalo o zlepšení, ale ne tak velké, jak trh čekal - analytici predikovali 0,2% růst cen. Meziročně ceny klesly o 0,1 % po únorové stagnaci, trh čekal 0,3% růst. Po očištění o volatilní ceny potravin a energií ceny meziměsíčně klesly o 0,1 % při očekávání 0,1% růstu po únorové stagnaci a meziročně zpomalily růst na 1 % z předchozích 1,2 %, očekávalo se naopak +1,3 %.
- Maloobchodní tržby v USA v březnu meziměsíčně klesly o 0,3 %, čekal se 0,1% růst po únorové stagnaci (revidováno z -0,1 %). Po očištění o prodeje aut se tržby zvýšily o 0,2 %, čekal se 0,4% růst po únorové stagnaci (revidováno z -0,1 %). Po očištění o auta a pohonné hmoty tržby vzrostly o 0,1 % při očekávání 0,3% růstu po únorovém zvýšení o 0,6 % (revidováno z +0,3 %).
- Spor mezi americkými úřady a společností Apple o obsah zablokovaného telefonu iPhone jednoho z pachatelů loňského teroristického útoku v Kalifornii ukázal, že je ve Spojených státech nutné diskutovat o střetu mezi ochranou soukromí a zájmy národní bezpečnosti. Řekl to v úterý šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey. K odblokování telefonu si FBI při odmítavém postoji Applu nakonec zaplatila profesionální hackery, tvrdí list The Washington Post.
- Pět z osmi největších amerických bank nemá důvěryhodné plány na omezení svých operací v době krize, aby byly schopné přežít i bez pomoci z peněz daňových poplatníků. Jsou mezi nimi Bank of America, Bank of New York Mellon, JPMorgan Chase, State Street a Wells Fargo. Oznámily to ve středu centrální banka USA (Fed) a Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
Výsledková sezóna
- Čistý zisk americké banky JPMorgan Chase v prvním čtvrtletí klesl meziročně o sedm procent na 5,52 miliardy dolarů. Největší americká bankovní společnost podle objemu aktiv ve středu oznámila, že se jí zvýšily náklady na krytí špatných úvěrů pro menší ropné firmy a snížily se výnosy z vlastního obchodování a ze služeb investičního bankovnictví.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK