Zklamání, nebo očekávaný výsledek? Producentským zemím se v Dauhá nepodařilo dohodnout na zmrazení těžby ropy

Představitelům členských a nečlenských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nepodařilo dosáhnout dohody o zmrazení těžby na lednové úrovni, protože Saúdská Arábie trvá na tom, aby se k dohodě připojil také Írán. Katarský ropný ministr Muhammad Sadá uvedl, že OPEC potřebuje více času na projednání dohody. Nový termín setkání zatím stanoven nebyl, podle zdrojů by to mohlo být po červnovém zasedání kartelu OPEC.
Všeobecně se čekalo, že se představitelé 18 zemí, kteří dorazili na nedělní setkání, rychle dohodnou a schválí zmrazení těžby na lednové úrovni až do října, kdy se měla konat další schůzka v Rusku. Jednání však zkomplikovala Saúdská Arábie, která oznámila, že trvá na tom, aby se zmrazením těžby souhlasili všichni členové OPEC, tedy i Írán, který zmrazení odmítá a jednání se neúčastnil.
Po pěti hodinách intenzivního jednání o formulaci závěrečného komuniké delegáti a ministři oznámili, že se nedohodli. Podle zdroje, na který se odvolává agentura Reuters, členové ropného kartelu OPEC řekli dalším zemím, že se musejí nejprve dohodnout v rámci kartelu, a to zřejmě na červnovém zasedání. Poté bude OPEC připraven přizvat další země, aby se k dohodě připojily.
"Saúdská Arábie odmítla jakoukoli dohodu, pokud se jí nebude účastnit její hlavní regionální rival Írán. Trhy tak dostaly jasný signál - ke srovnání nabídky a poptávky na trh us ropou nedojde skrze dohodu o omezení produkce, ale skrze to, že nízké ceny časem vyřadí z provozu méně efektivní producenty," poznamenal hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.
(Logicky) paličatý Teherán
Írán se v lednu zbavil hospodářských sankcí, které na něj kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu před lety uvalily Spojené státy a Evropská unie. Zrušení sankcí mu kromě jiného umožňuje prodávat neomezeně svou ropu na světových trzích. Země proto oznámila, že hodlá zvyšovat těžbu a vývoz ropy, dokud tyto ukazatele nedosáhnou úrovní, na nichž byly před zavedením mezinárodních sankcí proti Teheránu.
Krach jednání by mohl zastavit nedávný růst cen ropy. Analytici sice neočekávali, že by dohoda měla výraznější vliv na globální přetlak poptávky, měla však přispět k oživení cen ropy po jejich dramatickém propadu od léta 2014 z více než 100 dolarů za barel a zabránit poklesu cen zpět ke 30 dolarům za barel. Naděje na dohodu pomohla k růstu ceny ropy Brent z jejího lednového minima o 60 % na téměř 45 dolarů za barel.
"Bez dohody se důvěra trhu, že OPEC je schopen dosáhnout smysluplné akce pro vybalancování dodávek, pravděpodobně sníží. To vyvolá určitě pesimismus na ropných trzích, kde ceny částečně ožily v očekávání dohody," uvedl analytik z Natixis Abhishek Deshpande.
"Celkem podle očekávání došlo k tenzím mezi Saúdskou Arábií a Íránem, který nepodpořil požadavek Saúdské Arábie na zmrazení těžby. Írán se naopak snaží o zvýšení svého tržního podílu, a proto z jeho pohledu byl požadavek lídra OPEC neakceptovatelný, protože by jeho vyslyšení znamenalo nemožnost zvýšit produkci v rámci obnovování těžby po návratu na trhy. Země se nebyly schopny dohodnout ani na podobě závěrečného komuniké. Katarský ministr následně řekl, že budou potřeba další jednání," shrnul dění v Dauhá analytik Jiří Polanský z České spořitelny.
"K neshodám došlo také mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, když ruský ministr po jednáních řekl, že měla Arábie přehnané požadavky. Rusko je na straně Íránu," doplnil analytik. "Ceny ropy klesají, když se snížily z 43 dolarů za barel na 41 dolarů za barel. Výraznější pokles ale nečekáme, protože dohoda mezi Saúdskou Arábií a Íránem se nedala příliš očekávat. V nejbližší době čekáme větší volatilitu cen ropy s tím, že by se postupně díky útlumům těžby měly ještě postupně mírně zvýšit směrem k 50 dolarům za barel. Více to ale spíše nebude, protože by se v takovém případě na trh začali vracet producenti s vyššími náklady na těžbu a vzrostla by opět nabídka, což by vyvolalo opětovný pokles cen."
Zdroj: ČTK
Aktuality
