US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,33 %
KB-0,49 %
Erste+0,31 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice v dubnu zrychlil

Spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu proti březnu o 0,6 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák a v oddíle odívání a obuv. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 0,6 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v březnu.

Redakce IW
Redakce IW
10. 5. 2016 | 9:00
Česká ekonomika

"Meziroční inflace dosáhla v dubnu 0,6 %, přičemž v březnu byl cenový růst 0,3 %. V meziměsíčním vyjádření vzrostly ceny také o 0,6 %. Aktuální data jsou mírně nad naší krátkodobou předpovědí (0,4 %) i nad tržním konsensem (0,3 %)," okomentovala zprávu Dana Hájková, analytička z České spořitelny.

"Zrychlení inflace ovlivnily nejvíce změny cen alkoholických výrobků (+6,8 % meziročně), kde stabilizovaná situace na trhu zřejmě umožňuje zvedat ceny, a ceny tabákových výrobků (+3,9 %), kde se projevuje vliv zvýšení spotřební daně od počátku roku. Ceny pohonných hmot, které dosud inflaci stahovaly směrem dolů, sice dále klesají, ale jejich pokles se zmírňuje," dodává Hájková.

"Dubnová inflace sice překvapila vyšším nárůstem, to však bylo způsobeno silnějším růstem cen alkoholických nápojů. V ostatní ohledech je vývoj cen v ČR nadále velmi podobný, jako byl v předchozích měsících – ceny stále negativně ovlivňuje vývoj v zahraničí, zejména přetrvávající nízké ceny ropy a potravin. To dokresluje vývoj jádrové inflace (ceny bez pohonných hmot a potravin), která v dubnu vzrostla a dosáhla 1,6 % meziročně. Stejně tak ceny služeb v dubnu meziročně přidaly o 1,4 % meziročně," poukázal Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR v ING.

"I když tuzemská inflace mírně vzrostla, zůstane v následujících měsících stále nízká a nelze vyloučit její další mírný pokles. Nad 1 % by se měla dostat teprve v druhé polovině letošního roku. Celkově nízká inflace je však stále tažena zejména nabídkovými faktory, což má na tuzemskou ekonomiku pozitivní vliv. ČNB se tak v tuto chvíli bude zaměřovat spíše na možné nepříznivé dopady pramenící z dlouhodobě nízkých cen na růst mezd. Vývoj mezd za první čtvrtletí tohoto roku bude zveřejněn až na začátku června, nicméně lze předpokládat, že vzhledem k rekordně nízké nezaměstnanosti bude tlak na jejich růst spíše zesilovat. Dokud tak bude nízká inflace způsobena zejména nabídkovými vlivy, a nikoli klesající poptávkou, a mzdy budou dále růst, ČNB na současný nízkoinflační vývoj reagovat nebude," dodal Seidler.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák způsobilo zvýšení cen alkoholických nápojů o 3,3 % a tabákových výrobků o 1,7 %. V oddíle odívání a obuv vzrostly ceny oděvů o 2,9 % a obuvi o 6,3 %. V oddíle doprava se zvýšily, po osm měsíců trvajícím meziměsíčním poklesu, ceny pohonných hmot o 3,3 %. V oddíle bydlení vzrostly ceny vodného o 1,1 %, stočného o 1,9 % a tepla o 0,9 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly vyšší zejména ceny sýrů o 2,4 %, olejů a tuků o 2,4 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, drůbeže o 1,5 %, mléka o 1,8 %, chleba o 1,3 %, běžného pečiva o 1,0 %. Zvýšení cen v oddíle ostatní zboží a služby ovlivnily především ceny finančních služeb, které vzrostly o 1,5 %.

Na snižování cenové hladiny působil zejména pokles cen v oddíle rekreace a kultura vlivem zejména nižších cen dovolených s komplexními službami o 2,1 %. Z potravin se snížily především ceny ovoce o 1,0 % a zeleniny o 2,9 %, z toho ceny brambor klesly o 2,2 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,8 %, zatímco ceny služeb se meziměsíčně nezměnily.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 0,6 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v březnu. Tento vývoj ovlivnilo zejména zrychlení meziročního cenového růstu v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny alkoholických nápojů vzrostly o 6,8 % (v březnu o 3,6 %) a ceny tabákových výrobků o 3,9 % (v březnu o 2,4 %). V oddíle doprava se zmírnil snižující vliv cen pohonných hmot, které byly v dubnu nižší o 13,9 % (v březnu pokles o 15,3 %).

Na zvyšování meziroční cenové hladiny měly v dubnu největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení a ceny v oddíle rekreace a kultura. V oddíle bydlení vzrostly ceny čistého nájemného o 1,1 %, vodného o 1,6 %, stočného o 5,3 %, elektřiny o 1,2 %, tepla o 1,0 %. Ceny zemního plynu byly meziročně nižší o 0,5 %. V oddíle rekreace a kultura vzrostly ceny dovolených s komplexními službami o 5,0 %. V oddíle odívání a obuv byly vyšší ceny oděvů o 0,7 % a ceny obuvi o 5,9 %. Kladný vliv na zvyšování cenové úrovně měly i ceny v oddíle stravování a ubytování, kde se zvýšily ceny stravovacích služeb o 1,3 % a ceny ubytovacích služeb o 0,7 %.

Na snižování meziroční cenové hladiny nadále působil pokles cen v oddíle doprava a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly nižší než v dubnu 2015 zejména ceny chleba o 2,3 %, mouky o 16,5 %, masa o 1,7 %, vajec o 10,1 %, mléka o 14,3 %, sýrů o 9,1 %, jogurtů o 11,8 %, másla o 9,7 %, cukru o 12,0 %. Ceny ovoce, které od května 2015 meziročně rostly, klesly v dubnu 2016 o 1,6 %. Meziroční růst zaznamenaly hlavně ceny zeleniny o 8,6 % (z toho ceny brambor o 45,7 %) a ceny nealkoholických nápojů o 1,6 %. Pokles cen pokračoval v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku cenového poklesu telefonických a telefaxových služeb o 0,7 % a mobilních telefonů o 10,6 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,1 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,4 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,5 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v dubnu 0,4 %.

Zdroj: ČSÚ

Česká ekonomikaČeská republikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně