Vláda ve středu schválila pomoc propuštěným zaměstnancům OKD

Vláda schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance černouhelné firmy OKD. Horníci by měli dostávat 8 000 korun a ostatní pracovníci 7 000 Kč měsíčně. Podpora k překlenutí dopadů útlumu těžby se má vyplácet tři měsíce až pět let. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) z jednání kabinetu stáhl návrh, aby část zaměstnanců propuštěných z OKD zaměstnal státní podnik Diamo. Ještě před zasedáním vlády se Mládek poprvé sešel s insolvenčním správcem OKD Leem Loudou. S managementem firmy OKD bude správce znovu jednat příští středu v Ostravě.
Zmírnit sociální dopady útlumu těžby v OKD by měl příspěvek pro propuštěné zaměstnance. "Výše příspěvku bude diferencovaná podle převažující činnosti. V případě převažující práce v podzemí bude činit 8 000 korun a na povrchu 7 000 korun měsíčně," uvedlo ministerstvo průmyslu. Podporu budou propuštění zaměstnanci OKD pobírat tři měsíce až pět let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka.
Spor se ve vládě vedl o to, kdo přesně má příspěvky dostat. Původní návrh ministerstva průmyslu počítal s tím, že by na podporu měli mít nárok nejen propuštění zaměstnanci OKD, ale i lidé z dalších deseti firem. S tím ale nesouhlasil ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle kterého byl návrh příliš široký. S plánem, aby příspěvek dostávali i propuštění z desítky hnědouhelných a uranových dolů, nakonec Mládek na vládě neuspěl.
Babiš byl také proti návrhu o přechodu části horníků do společnosti Diamo, který Mládek nakonec stáhl. "Nemůžeme dát Diamu 2,6 miliardy korun za to, že zaměstná 250 horníků. Myslím, že automobilový klastr na Ostravsku nabízí rekvalifikaci 1 000 horníků. V kraji je 12 000 neobsazených pracovních míst. V Karviné je 1 200 volných pracovních míst," argumentoval Babiš. Mládek se proto pokusí předložit kompromisní návrh.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je schválení příspěvku důležitý krok v pomoci lidem i regionu. Cílem vlády zůstává udržet OKD v provozu. "Část propouštěných horníků je zároveň připraven zaměstnat státní podnik Diamo," uvedl premiér v tiskové zprávě. Situací v OKD se bude dále zabývat pracovní skupina zástupců vlády, odborů, zaměstnavatelů a kraje.
Kabinet schválil také materiál Českého báňského úřadu, podle kterého OKD musí i po vyhlášení insolvence dále zabezpečovat své doly proti haváriím, odvádět platby za vytěžené uhlí a provádět rekultivace. Pokud by za uhlí neplatila, mohl by jí stát odebrat dobývací prostor. Ministři přijali i materiál, ve kterém ministerstvo práce a sociálních věcí nastiňuje opatření v souvislosti s krizovým vývojem kolem OKD. Pokud by se společnost OKD náhle uzavřela a zaměstnanci přišli o práci, potřebovaly by úřady práce v Moravskoslezském kraji posílit o 201 pracovníků. Uvažuje se proto o náboru nových sil i o jejich přesunu z jiných částí země.
O dění v OKD se kromě odborů či vlády zajímá také policie. Podle serveru Neovlivní.cz kriminalisté prověřují, zda v uplynulých letech nebyly z firmy nezákonně vyváděny stovky milionů korun. Podle Neovlivní.cz se policisté prověřováním zabývají několik týdnů pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Těžební společnost OKD na sebe podala minulý týden insolvenční návrh, protože dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. V pondělí vyhlásil Krajský soud v Ostravě úpadek OKD a insolvenčním správcem firmy jmenoval Loudu.
Zdroj: ČTK
Aktuality
