Evropské akcie v úterý zpevnily, nahoru je vedly pojišťovny, banky a maloobchod

Evropské akcie v úterý posílily, nahoru je táhly pozitivní seance v USA, banky, pojišťovny a maloobchodní sektor.
Britský FTSE 100 připsal 1,35 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 2,46 % a německý DAX přidal 2,18 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 2,2 %.
Akcie italské banky UniCredit posílily bezmála o 5 % díky setkání správní rady, na němž podle agentury Reuters mělo dojít k formálnímu schválení hledání nového generálního ředitele. Toto očekávání se později večer potvrdilo. Ostatní banky v regionu rovněž zamířily nahoru, BMPS vyskočila o 10,5 % a Intesa Sanpaolo o více než 6 %.
Nejvýkonnějším sektorem byly v úterý pojišťovny, sektor připsal 3,8 %. Old Mutual poskočila o téměř 6 %, když firma potvrdila, že obdržela nabídky "třetích stran" ohledně koupě jejího podílu v Old Mutual Asset Management.
Akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro domácnost Kingfisher zpevnily o 3,5 %, když společnost oznámila, že její tržby v prvním čtvrtletí táhly Británie a Polsko. V reakci na to se dařilo i ostatním maloobchodníkům listovaným na burze v Londýně - Tesco přidalo bezmála 7 % a Sainsbury's 2,2 %.
Řecká vláda v posledních týdnech a dnech udělala mnoho práce při prosazování složitých a bolestivých reforem v parlamentu. Snahu kabinetu v Aténách v úterý při příchodu na jednání ministrů financí zemí platících eurem ocenil šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Smyslem úterní schůzky je podle něj nejen posun směrem k vyplacení další části peněz Řecku, ale také dohoda o možných úpravách řeckého zadlužení tak, aby součástí programu mohl zůstat Mezinárodní měnový fond (MMF).
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Maďarská centrální banka v úterý snížila základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na nové minimum 0,9 procenta. Snaží se tak podpořit hospodářský růst a inflaci, která zůstává pod stanoveným cílem. Většina analytiků se snížením sazby počítala, předpokládají ale, že k dalšímu snížení už banka nesáhne.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v květnu prudce zhoršila. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu se propadl na 6,4 bodu z 11,2 bodu v dubnu. Analytici přitom odhadovali, že se zvýší na 12 bodů.
- Hrubý domácí produkt Německa v prvním čtvrtletí stoupl o 0,7 procenta proti předchozím třem měsícům. Tempo jeho růstu se tak více než zdvojnásobilo z 0,3 procenta v závěru loňského roku. Uvedl to v úterý v konečné zprávě spolkový statistický úřad. Potvrdil tak svůj předběžný odhad z poloviny května.
- Celková důvěra v domácí ekonomiku se v květnu mírně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený v bazickém indexu, se oproti dubnu zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 96,0. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,5 bodu na hodnotu 94,3. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila mírně v průmyslu a ve vybraných odvětvích služeb, v obchodě se mírně snížila a ve stavebnictví se snížila. Indikátor důvěry spotřebitelů se meziměsíčně nezměnil a zůstal na hodnotě 104,3. Ve srovnání s květnem 2015 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.
- Světové ceny ropy narazily na své dno a obrat, který započal na začátku roku, bude pokračovat. V úterní poznámce to napsala finanční skupina Citigroup. Obrat trendu na trhu s černým zlatem podle ní podporují faktory nahrávající obnovování rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou po této strategické surovině.
- Francouzská ekonomika se nezotavuje dostatečně rychle na to, aby se výrazněji snížila nezaměstnanost a veřejný dluh. Musí proto pokračovat v reformách. V každoročním hodnocení francouzské ekonomiky to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Zároveň mírně zlepšil odhad letošního růstu druhé největší ekonomiky eurozóny na zhruba 1,5 procenta. Původně jej odhadoval na 1,1 procenta.
- Francouzská policie v úterý rozehnala demonstranty blokující rafinerii a skladiště pohonných hmot ve Fos-sur-Mer nedaleko Marseille. Podle jednoho z představitelů odborového svazu CGT policie proti demonstrantům použila vodní dělo i slzný plyn, napsala agentura Reuters.
- Švýcarsko zahájilo trestní řízení proti tamní bance BSI v souvislosti s obviněními z korupce a praní špinavých peněz, která se týkají malajsijského státního investičního fondu 1Malaysia Development Berhad (1MDB). Generální ředitel BSI Stefano Coduri s okamžitou platností odstoupil z funkce, píše server BBC.
- Němečtí ekonomové se staví proti možnému odchodu Británie z Evropské unie, o němž budou britští voliči rozhodovat v červnovém referendu. Takzvaný brexit by podle nich byl z hospodářského hlediska nevýhodný jak pro Británii, tak pro Německo. Vyplývá to z průzkumu mezi vysokoškolskými profesory ekonomie, jehož výsledky v úterý zveřejnil mnichovský ekonomický institut Ifo.
- Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia pravděpodobně zruší 10 000 až 15 000 pracovních míst v rámci úsporného programu, který spustil po převzetí francouzsko-amerického konkurenta Alcatel-Lucent. Uvedl to podle agentury Reuters odborový předák Risto Lehtilahti. Mluvčí firmy se k této informaci odmítla vyjádřit.
- Turecká centrální banka ponechává hlavní úrokovou sazbu na 7,5 %, výpůjční sazbu na 7,25 %, zápůjční naopak snižuje na 9,5 % z 10 %.
- Francouzská policie v úterý v rámci vyšetřování daňových podvodů prohledávala pařížské kanceláře amerického internetového gigantu Google. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters s odvoláním na své zdroje. Podle francouzského listu Le Parisien se razie v kancelářích Googlu účastní zhruba stovka vyšetřovatelů.
- Jakkoli se François Hollande snažil před nadcházejícími volbami přesvědčit Francouze, že život v zemi se zlepšuje, jeho autoritu nyní podkopávají pouliční násilnosti a stávky. Po měsících protestů proti Hollandeově vládě jsou někteří demonstranti stále agresivnější, řidiči nákladních vozů nezákonně blokují rafinerie a pálí pneumatiky. Důsledkem jsou fronty u benzinek po celé zemi, píše na svém webu agentura Bloomberg.
- Německý automobilový koncern Daimler v loňském roce zvýšil výrobu ve své maďarské továrně o 20 procent na více než 180 000 vozů. Oznámil to v úterý podle agentury MTI šéf maďarské divize Christian Wolff.
Zdroj: CNBC
Aktuality
