Výrobní index nákupních manažerů pro Českou republiku

Český výrobní sektor v srpnu pokračoval na cestě ke zotavení.
Klíčové body
PMI ukázal prudkým zvýšením na 47.0 na mnohem pomalejší oslabování obchodních podmínek.
Produkce i nové objednávky se za měsíc zvýšily.
Pracovní místa i výrobní zásoby nadále ostře klesaly.
Index nákupních manažerů PMI
Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je založen na údajích získaných z měsíčních odpovědí na dotazníky zaslané nákupním manažerům ze zhruba 300 průmyslových podniků.
Index, který dosáhne hodnoty nad 50, vyjadřuje u této proměnné celkový růst, index pod 50, ukazuje na celkový pokles.
Indexy PMI se staly nejostřeji pozorovanými obchodními průzkumy na světě a jsou pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíbené u centrálních bank, finančních trhů a osob rozhodujících o obchodě.
Shrnutí
Údaje zahrnující Českou republiku nadále ukazovaly, že výrazná kontrakce ve výrobě v polovině třetího čtvrtletí překonala svou nejhorší fázi. Produkce i nové objednávky v porovnání s předchozím měsícem vzrostly, ale úplnému zotavení zabránil další pokles zaměstnanosti. Pokračuje tlak na straně výrobních nákladů, tlak na výrobní ceny se snižuje.
Hlavní Výrobní PMI® od HSBC je kompozitní index sestavený tak, aby poskytl přehled celkových obchodních podmínek v jednom čísle. Hodnoty pod 50.0 ukazují sestup. Zhoršení se pozoruje soustavně od července roku 2008. Nicméně index PMI se v srpnu zvýšil o 3.6 bodů na hodnotu 47.0, což představuje nejpomalejší zhoršení v obchodním klimatu od loňského srpna.
PMI roste každý měsíc od lednového rekordního minima, a tím naznačuje, že nejhorší fáze útlumu pominula. Navíc poslední nárůst hlavního indexu byl druhý nejprudší ve více než osmileté historii průzkumu.
Nejdůležitější složka indexu PMI – nové objednávky – se v srpnu posunula na pozitivní rovinu. Objem nových pracovních zakázek zadaných českým výrobcům se zvýšil poprvé za třináct měsíců, byť jen mírně.
Průzkumové údaje naznačily, že nárůst pozitivně ovlivnila domácí poptávka, zatímco nové zahraniční objednávky nadále klesaly, i když mnohem mírnějším tempem. Poměr nových objednávek k zásobám dokončených výrobků dosáhl nejvyšší hodnoty za dva roky.
Nárůst nových objednávek vedl v srpnu z velké části k návratu růstu výroby. Produkce se od předchozího měsíce zvýšila poprvé od června roku 2008, ačkoli tempo expanze bylo v porovnáni s historickou normou průzkumu mírné. Podniky také nadále omezovaly nákupy a spotřebovávaly stávající zásoby.
Přestože se vytíženost v srpnu zvýšila, kapacity zůstávaly nevyužité a firmy se stále výrazným tempem zbavovaly pracovníků. Míra úbytku zaměstnanosti zůstala vysoká i přesto, že byla nejpomalejší za deset měsíců. Rozpracovanost se snížila dvanáctý měsíc za sebou, třebaže pouze mírně. Odrážela tak zvýšení objemu nových zakázek během měsíce.
V průměru čeští výrobci v srpnu platili méně za vstupy, i když jen o nepatrnou částku. Nižší náklady byly vynaloženy za ocel a potraviny. Vyšší ceny byly zaznamenány u mědi, dřeva a ropných produktů. Křehkost zotavení poptávky po českém průmyslovém zboží byla v srpnu zvýrazněna dalším ostrým snížením výstupních cen. Účtované ceny klesají jedenáct měsíců a podniky nadále hlásí silnou konkurenci v odbytu.
Komentář
Juliet Sampson, Hlavní ekonomka skupiny Emerging Europe u HSBC, komentovala Výrobní průzkum PMI v České republice slovy:
„Ostré navýšení srpnového PMI stále silněji naznačuje zotavování v České republice. Zatímco složený index zůstává pod klíčovou hodnotou 50, index průmyslové produkce se posunul na pozitivní rovinu, a naznačil tak pravděpodobnost blízkého rozvoje v sektoru.
Patrné zlepšení v objemu exportních objednávek ukazuje, že se západoevropské vývozní trhy klíčové pro Českou republiku vzpamatovávají, a do září by se mohly vyhoupnout na pozitivní hodnotu. Stálé oslabení indexu zaměstnanosti nicméně ukazuje, že se v nadcházejících měsících pravděpodobně sníží spotřeba a ekonomická činnost se patrně bude obnovovat pomalu.“
Aktuality
