US MARKETOtevírá za: 15 h 4 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Cena ropy poprvé za sedm měsíců vystoupila nad 50 USD za barel

Cena severomořské ropy Brent se poprvé za téměř sedm měsíců vrátila nad psychologickou hranici 50 dolarů za barel. Vzhůru ji tlačí zpráva o překvapivě prudkém poklesu zásob suroviny ve Spojených státech i výpadky těžby v různých částech světa.

Cena Brentu během čtvrtečního obchodování v Asii stoupla o 0,7 procenta na 50,08 dolaru za barel, tedy na nejvyšší úroveň od začátku listopadu. Americká lehká ropa West Texas Intermediate zdražila o 0,6 procenta na 49,87 dolaru za barel.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden snížily o 4,2 milionu barelů. Analytici přitom očekávali pokles jen o 2,5 milionu barelů. K růstu cen ropy přispívají také výpadky v těžbě, například v důsledku požárů v Kanadě či násilí v Libyi a Nigérii.

"Geopolitické problémy v západní Africe a na Blízkém východě, výpadky v dodávkách, zvýšená poptávka a možná i slabší dolar, to všechno pomáhá tlačit ceny ropy vzhůru," uvedl analytik Jonathan Barratt ze společnosti Ayers Alliance. "Nemyslím si však, že růst bude trvalý, protože ceny dosáhnou úrovně, která na trh vrátí ropu z břidlicových ložisek v USA," dodal. Analytik Ric Spooner z firmy CMC Markets upozornil, že na trhu stále panuje převis nabídky nad poptávkou.

"Naše prognóza stále počítá s tím, že by se cena barelu měla pohybovat okolo 50 USD i na konci roku 2016. Kvůli nízké ekonomické aktivitě v eurozóně a zpomalení Číny je na trhu nadále převis nabídky nad poptávkou, který navíc bude zvyšován postupně rostoucí produkcí v Íránu. Pokud by se navíc ceny ropy dostaly výrazně výše, vrátili by se na trh producenti v USA a začali opět zvyšovat nabídku, což by mělo vrátit ceny dolů. Pro příští rok je aktuální tržní konsenzus 55 USD za barel a v roce 2018 mírně nad 60 USD. Souhlasil bych s tímto převažujícím názorem, ovšem za podmínky zlepšení ekonomické aktivity v eurozóně," uvedl Jiří Polanský, analytik z České spořitelny.

Cena Brentu se začátkem letošního roku v důsledku nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let propadla pod hranici 30 dolarů za barel. Obavy ohledně převisu nabídky nad poptávkou sice od té doby polevily, Brent však zůstává hluboko pod úrovněmi z poloviny roku 2014, kdy se jeho cena pohybovala v blízkosti 115 dolarů za barel.

Zdroj: ČTK

Analytici ČSJiří PolanskýKomodityRopaRopa BrentRopa WTI
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika