US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Co musíte ráno vědět (31. května)

Jak zahájily akcie v Evropě nový týden, jak se vyvíjí německá inflace a kde vytiskli dům na 3D tiskárně? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
30. 5. 2016 | 21:00
Musíte vědět

1. Evropské akcie zahájily týden růstem, německý DAX dosáhl měsíčního maxima

Evropské akcie v pondělí mírně posílily. Na burze v Londýně se kvůli svátku neobchodovalo, stejně tak zůstaly zavřené i burzy v USA. Objem obchodování byl tudíž mírně utlumený, přesto zbývající trhy podaly solidní výkon. Německý DAX připsal 0,46 % a ocitl se na měsíčním maximu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,32 % a regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,2 %. Německým akciím pomohla makrodata, podle nichž ceny dovozu v dubnu meziročně klesly o 6,6 %, tedy rychleji, než se čekalo (-6,2 %). Francouzské akcie zase podporovala zpráva o vývoji ekonomiky, podle níž HDP země v prvním čtvrtletí vzrostl o 0,6 %, což je o 0,1 procentního bodu více, než hlásil první rychlý odhad. Akcie německé Lufthansy posilovaly poté, co firma oznámila, že od příštího měsíce pozastaví do odvolání lety do Venezuely kvůli ekonomickým problémům země a potížím s převodem místní měny na devizy, ke konci obchodování však zisky odevzdaly a zakončily mírně pod nulou. Akcie francouzského Airbusu připsaly 0,5 % poté, co firma uvedla, že letos navzdory slabšímu začátku roku splní svůj cíl 650 dodávek.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci se vyšších sazeb nebojí

Co k tomu říct: Centrálním bankám není rozumět, uznal hlavní ekonom Bank of England

2. Pražská burza vykročila do nového týdne růstem, objem obchodování byl ale velice nízký

Index PX v pondělí připsal 0,25 % na 892,68 bodu. Objem obchodování byl ale výrazně utlumený a nedosáhl ani 200 milionů korun, ve Spojených státech a Londýně se kvůli svátku neobchodovalo. Největší část objemu zastupovala Komerční banka, jejíž akcie připsaly 0,42 %. Na druhém místě se co do objemu umístila skupina ČEZ, která naopak procento ztratila. Na třetím a čtvrtém místě se umístily MONETA Money Bank, jejíž cenné papíry oslabily o 0,39 %, a Erste Group Bank, která ztratila 0,66 %. V červených číslech skončily také akcie Pivovarů Lobkowicz (-0,48 %) a likérky Stock Spirits (-1,67 %). Dobře si naopak vedly cenné papíry O2 C.R., které přidaly 1,52 %, a přes procento přidaly i cenné papíry pojišťovny VIG, tabákové firmy Philip Morris ČR, Unipetrolu a Kofoly ČeskoSlovensko. Největší procentuální zisk zaznamenala mediální CME (5,66 %) po zprávě o dalších nákupech jejích akcií ze strany společnosti TCS Capital Management.

3. Očekávané události

Japonsko v noci na úterý zveřejní data o nezaměstnanosti a průmyslové výrobě, Německo dopoledne přidá údaje o maloobchodních tržbách a nezaměstnanosti a Francie, Itálie a celá eurozóna zveřejní inflaci. Spojené státy se odpoledne připojí s daty o osobních příjmech a výdajích a nákladech na osobní spotřebu a odhalí i index trhu s nemovitostmi S&P/Case-Shiller a index nákupních manažerů pro oblast Chicaga. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. května

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Analytici: Cena zlata bude po strmém růstu spíše mírně klesat

Cena zlata, která v prvním čtvrtletí letošního roku zažila největší nárůst za posledních 30 let, by měla v dalších měsících spíše klesat. Naopak z dlouhodobějšího hlediska podle analytiků cena zlata poroste. Od počátku roku 2016 zaznamenala cena zlata nárůst o více než 20 % a zařadila se mezi nejvýnosnější investice vůbec.

5. Spotřebitelské ceny v Německu se v květnu vrátily k růstu

Německo se v květnu podle předběžných dat vymanilo z deflace. Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, jak se očekávalo, po dubnovém poklesu o 0,4 %. Meziročně tempo růstu rovněž naplnilo očekávání a zrychlilo na 0,1 % po dubnovém poklesu o 0,1 %.

6. Reuters: Řecko sdělilo věřitelům, že některé podmínky nesplní

Řecko sdělilo mezinárodním věřitelům, že nemůže uskutečnit některé dodatečné požadavky, které se po něm chtějí výměnou za další peníze z mezinárodního záchranného programu. Uvedly to v pondělí podle agentury Reuters tři zdroje obeznámené s průběhem rozhovorů.

7. Prasátko opět na scéně. Portugalsko bude další noční můrou Evropy, varuje HSBC

Caixa Geral de Depósitos (CGD), největší banka v Portugalsku, ve které mají Portugalci téměř třetinu všech vkladů, je po katastrofálním prvním čtvrtletí na pokraji zhroucení, varoval minulý týden španělský deník El País. Fabio Balboni, ekonom z HSBC, říká, že nejde o plané řeči, a varuje, že odhodlání portugalského premiéra Antonia Costy bance pomoci může z této jihoevropské země udělat další noční můru eurozóny.

8. Řecká ekonomika obnovila na počátku roku pokles

Řecká ekonomika v prvním čtvrtletí obnovila mezičtvrtletní pokles, v meziročním srovnání se pak její propad prohloubil na 1,4 % z 0,9 % v předešlém kvartálu. Oznámil to v pondělí tamní statistický úřad.

9. Francouzská ekonomika rostla ve čtvrtletí rychleji, než se čekalo

Francouzská ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí o 0,6 %, mírně rychleji, než se původně odhadovalo. Ve zpřesněné zprávě to v pondělí uvedl francouzský statistický úřad INSEE. V předešlém kvartálu vzrostl hrubý domácí produkt druhé největší ekonomiky eurozóny o 0,4 %.

10. Čínská CNPC se zajímá o privatizaci ruské Rosněfti

Čínská státní ropná společnost CNPC má zájem o plánovanou privatizaci největšího ruského těžaře ropy Rosněfť. Uvedli to podle ruských médií ruský ministr energetiky Alexander Novak a předseda CNPC Wang I-lin. Součástí privatizačního plánu ruské vlády pro letošní rok je snížení státního podílu v Rosněfti na 50 % ze současných 69,5 %. Předpokládá se, že prodej téměř pětinového podílu v Rosněfti přinese do ruského rozpočtu kolem 650 miliard rublů (zhruba 240 miliard Kč).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dubaj má kancelářskou budovu postavenou za použití 3D tiskárny

V Dubaji otevřeli kancelářskou budovu, která je zřejmě první funkční kancelářskou budovou na světě postavenou pomocí 3D tiskárny. Vytištění budovy trvalo 17 dní, instalace dva dny. Náklady na stavbu činily zhruba 140 000 dolarů, uvedl server Whatson.ae.

U trojrozměrného tisku se používají tiskárny, které dokáží vytisknout trojrozměrné objekty z digitálního návrhu. Tento způsob se začíná uplatňovat ve zpracovatelském průmyslu po celém světě, ale ve stavebnictví se dosud využíval jen málo.

Pro stavbu budovy byla použita speciální směs cementu. Testy spolehlivosti se uskutečnily v Británii a Číně, uvedla vláda Dubaje. Budova byla vytištěna za pomoci tiskárny vysoké 20 stop (6,1 metru), dlouhé 120 stop (36,6 metru) a široké 40 stop (12,2 metru).

Jednopatrová budova obloukovitého tvaru má podlahovou plochu zhruba 250 metrů čtverečních. Je plně funkční a dočasně bude sloužit jako centrála společnosti Dubai Future Foundation, která za projektem stojí. Nachází se v centru města, blízko mezinárodního finančního centra.

Podle studií by nová technika mohla zkrátit dobu výstavby o 50-70 % a náklady na práci o 50-80 %. Dubaj plánuje, že by do roku 2030 mohlo být až 25 % budov v emirátu postaveno právě pomocí 3D tisku.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

dnes-Pavel Kohár