Prasátko opět na scéně: Portugalsko bude další noční můrou Evropy, varuje HSBC

Caixa Geral de Depósitos (CGD), největší banka v Portugalsku, ve které mají Portugalci téměř třetinu všech vkladů, je po katastrofálním prvním čtvrtletí na pokraji zhroucení, varoval minulý týden španělský deník El País. Fabio Balboni, ekonom z HSBC, říká, že nejde o plané řeči, a varuje, že odhodlání portugalského premiéra Antonia Costy bance pomoci může z této jihoevropské země udělat další noční můru eurozóny.
Socialista Antonio Costa před dvěma týdny potvrdil, že je jeho vláda připravená banku Caixa Geral de Depósitos rekapitalizovat, neuvedl ale, kolik peněz bude potřeba. List El País tvrdí, že může jít až o čtyři miliardy eur, což odpovídá asi 2,5 % portugalského HDP.
"Stále není úplně zřejmé, jak se bude Lisabon snažit obejít pravidla Evropské unie o státní pomoci a související regulaci, tak jako tak je to podle nás ale pro Portugalsko velmi špatná zpráva, která opět ukazuje, jak moc křehký tamní bankovní systém je," říká Balboni. "Případná pomoc ze strany portugalské vlády by zvýšila rozpočtový schodek země a zatížila její státní rozpočet natolik, že by se zadlužení Portugalska vrátilo nad 130 % HDP," pokračuje ekonom.
"Takový vývoj by obnovil obavy o stav portugalského hospodářství a veřejné finance, což by mohla vzít v říjnu v potaz i ratingová agentura DBRS během přehodnocování úvěrové známky země. Případné snížení hodnocení by přitom Portugalsko odřízlo od programu kvantitativního uvolňování a zvýšilo jeho náklady na dluhové financování, což by zemi zřejmě nedávalo jinou možnost než požádat o novou finanční pomoc," upozorňuje dále Balboni.
Portugalsko podle Balboniho v současnosti má dostatek peněz na financování svého provozu v letošním roce, případné snížení ratingového hodnocení země by ale Lisabon donutilo sáhnout na hotovostní rezervy.
Deficit Portugalska byl loni 4,4 %. To je výrazný pokles ze 7,2 % v předchozím roce. Bez mimořádných nákladů na podporu finančních institucí schodek loni činil 2,8 %. Podle cílů měl však schodek klesnout až na 2,5 %. Lisabonu proto hrozila pokuta od Evropské komise, která požaduje, aby rozpočtový schodek nepřesáhl 3 % HDP a zadlužení nebylo vyšší než 60 % HDP.
V polovině května ovšem komise rozhodla, že dá Portugalsku (a spolu s ním i Španělsku) čas na přijetí strukturálních kroků, které by v letošním a příštím roce měly snížit jeho deficit.
Nejasnou budoucnost před sebou stále má i Řecko a za vodou nejsou ani Itálie, kterou tíží obrovské problémy tamního bankovního sektoru a politická nejistota, nebo Francie, jež se potýká s problémy trhu práce. Jak ale upozorňuje Balboni, Portugalsko má k nové ekonomické krizi ze všech problémových zemí nejblíže.
Zdroj: HSBC
Aktuality
