Maloobchodní tržby v dubnu zpomalily meziroční růst na 4,9 %, nadále ale potvrzují dobrou kondici českých spotřebitelů

Tržby v maloobchodě bez aut v dubnu zpomalily meziroční růst na 4,9 procenta z březnového revidovaného růstu šest procent. Vyšší byl prodej zejména nepotravinářského zboží a pokračoval dlouhodobý trend růstu prodejů prostřednictvím internetu či zásilkové služby. Oznámil to Český statistický úřad.
"Tržby v maloobchodě (očištěné o prodeje aut) se meziročně zvýšily v souladu s naším očekáváním o 4,9 %. Po očištění o kalendářní efekty byl růst ještě vyšší (5,7 %). Očištění se týkalo zejména Velikonoc, které letos byly v březnu, ale loni v dubnu. V dubnu pokračoval i růst prodeje automobilů, který se vrátil k dvouciferné meziroční dynamice," říká analytik Viktor Zeisel z Komerční banky.
Tržby očištěné o kalendářní vlivy se meziročně zvýšily o 5,7 procenta. "Rozdíl mezi neočištěnými a očištěnými daty (při stejném počtu pracovních dní v dubnu 2016 i 2015) připadl na vrub zejména vlivu Velikonoc," uvedl ČSÚ. V loňském roce se velikonoční nákupy soustředily na začátek dubna, zatímco v letošním roce nakupovali lidé v březnu.
Tržby za prodej pohonných hmot vzrostly meziročně o 8,8 procenta, za prodej nepotravinářského zboží o 6,7 procenta a potravin o 1,1 procenta.
Prodeje prostřednictvím internetu či zásilkové služby byly vyšší o 19,8 procenta. Vyšší tržby zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Obchodům s výrobky pro domácnost stouply tržby o 9,8 procenta a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 5,4 procenta. Více lidé utratili také za oděvy, obuv, farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží. Tržby za potraviny vzrostly v nespecializovaných i specializovaných prodejnách shodně o 1,1 procenta.
Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily meziročně o 15,8 procenta, přitom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly o 16,7 procenta a za opravy motorových vozidel o 12 procent.
"Rostoucí maloobchodní tržby podtrhují dobrou situaci spotřebitelů. Zaměstnanost nadále roste a míra nezaměstnanosti se dostává k historicky nejnižším hodnotám. Aby si podniky udržely své stávající zaměstnance nebo přilákaly nové, musejí nabízet vyšší mzdy. V dalším průběhu letošního roku očekáváme, že firmy kvůli zpomalení ekonomického růstu sníží poptávku po nové pracovní síle. Nicméně vzhledem k slabé nabídce zůstane situace nadále utažená. Mzdy tedy budou pokračovat v růstu a podpoří další zvýšení spotřeby domácností, která letos bude hlavním tahounem ekonomického růstu," pokračuje analytik.
"I přes velice dobrá čísla ale neočekáváme, že by se měnil postoj ČNB ke kurzovému závazku. Banka bude čekat, až se inflace přiblíží ke dvěma procentům, a až pak bude ochotna zrušit kurzový závazek. Tato situace by měla nastat až ve třetím čtvrtletí 2017," míní Zeisel.
Analytici: Český spotřebitel je na tom dobře
Růst maloobchodních tržeb je podle analytiků odrazem současného optimismu českých domácností. Stojí za ním hlavně zvyšující se mzdy, klesající nezaměstnanost a snižující se ceny řady výrobků.
Statistiku ovlivnil také termín Velikonoc. "Letos obchodníci těžili z velikonočních nákupů už v březnu, zatímco loni až v dubnu. Bez tohoto kalendářního vlivu by meziroční růst překonal podle statistiků pět procent," uvedl odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit Pavel Kulhavý.
Podle Miroslava Nováka ze společnosti AKCENTA CZ se důvěra spotřebitelů nadále nachází v blízkosti historických maxim a jejich ochota spořit je výrazně nižší než v předchozích letech. "Domácnostem hraje do karet pozitivní vývoj na pracovním trhu včetně reálného růstu mezd a velmi nízká inflace. Čísla z maloobchodu tak zatím potvrzují, že hlavním tahounem letošního hospodářského růstu bude především český spotřebitel," uvedl Novák.
Analytička z Raiffeisenbank Daniela Milučká dodala, že zvolnění růstu maloobchodních tržeb je od začátku roku již patrné, nicméně impulzy pro jejich růst se nevytrácejí.
"I když se ekonomice daří a nákupy spotřebitelů jsou de facto rekordní, obchodníci si příliš netroufají zdražovat spotřební zboží. I nadále proto cenový index v obchodech ukazuje další pokles cen, tentokrát o 2,7 procenta," uvedl analytik z ČSOB Petr Dufek.
"Podle naší stávající prognózy očekáváme v letošním roce růst maloobchodních tržeb o 4,6 %, když data budou pravděpodobně volatilní (obzvláště během letních měsíců). V tuto chvíli neidentifikujeme žádné výraznější riziko, které by mělo (po očištění o volatilitu) způsobit významnější snížení růstu tržeb v maloobchodě," doplnil Jiří Polanský, analytik České spořitelny.
Zdroj: ČTK
Aktuality
