Růst průmyslové výroby v Británii v dubnu prudce zrychlil

Průmyslová výroba v Británii v dubnu stoupla o dvě procenta. Její růst tak výrazně zrychlil z březnových 0,3 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za téměř čtyři roky. Oznámil to ve středu tamní statistický úřad. Příznivá zpráva o vývoji průmyslu kontrastuje s jinými ekonomickými ukazateli signalizujícími zpomalování hospodářského růstu před červnovým referendem o setrvání země v Evropské unii.
Dvouprocentní růst průmyslové produkce byl překvapením pro analytiky, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali se stagnací výroby. K růstu velkou měrou přispěl farmaceutický, automobilový a plynárenský sektor.
Hrubý domácí produkt Británie se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 0,4 procenta proti předchozím třem měsícům. Tempo jeho růstu tak zpomalilo z 0,6 procenta v závěru loňského roku. Výzkumná společnost Markit minulý týden předpověděla, že ve druhém čtvrtletí by hospodářský růst mohl zpomalit na 0,2 procenta.
Nejistota před blížícím se referendem měla v prvním čtvrtletí výrazný dopad například na podnikové investice, které tak zaznamenaly první meziroční pokles za tři roky. Napětí se projevuje rovněž v bankovním sektoru. Údaje britské centrální banky ukázaly, že objem bankovních aktiv denominovaných v librách zaznamenal v Británii v březnu nejprudší měsíční pokles od začátku roku 2009.
Britský ministr financí George Osborne březnový pokles objemu aktiv označil za pouhou předzvěst toho, co se bude dít v případě, že se voliči vysloví pro odchod Británie z EU. Podle konzervativního poslance Johna Redwooda, který vystoupení z EU podporuje, však údaje neznamenají, že z Británie odtékají peníze, a jsou pouze odrazem spekulací ohledně vývoje kurzu libry.
Řada významných institucí, včetně Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), již varovala, že odchod z EU by mohl britské ekonomice způsobit značnou újmu. Referendum o setrvání Británie v EU se uskuteční 23. června.
Zdroj: ČTK
Aktuality
