Růst spotřebitelských cen v USA v květnu mírně zpomalil

Spotřebitelské ceny v USA v květnu zpomalily růst na 0,2 % po zvýšení o 0,4 % v předešlém měsíci. Vyšší výdaje za bydlení a zdravotní péči ale podpořily jádrovou inflaci. Čtvrteční data amerického ministerstva práce tak naznačila, že americká centrální banka by v letošním roce mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.
Meziroční míra inflace se zvýšila o procento po dubnovém nárůstu o 1,1 procenta. Takzvaný jádrový index, který nezahrnuje ceny čerstvých potravin a energie, vzrostl o 0,2 procenta, což je zhruba stejný nárůst jako v předešlém měsíci. Jeho meziroční míra růstu tudíž zrychlila na 2,2 procenta z dubnových 2,1 procenta.
Hlavnímu cenovému indexu pomohly v květnu k růstu především vyšší ceny benzinu, které stouply o 2,3 procenta po více než osmiprocentním nárůstu v předešlém měsíci. Ceny potravin naopak po dubnovém nárůstu klesly o 0,2 procenta. V rámci jádrového indexu pokračovaly v růstu ceny bydlení a zdravotní péče.
Fed ve středu podle očekávání ponechal svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 0,25 až 0,5 procenta. Banka nesignalizovala, kdy sáhne k dalšímu zvýšení sazeb. Podle analytiků ale její prognózy ponechávají prostor k tomu, aby mohla základní úrok zvýšit na červencovém zasedání.
Většina vedoucích představitelů Fedu nadále očekává, že banka v letošním roce zvýší sazby dvakrát. Oproti březnovému zasedání měnového výboru se však zvýšil počet těch činitelů Fedu, kteří počítají pouze s jedním zvýšením sazeb. Takový vývoj nyní očekává šest členů výboru, ještě v březnu to byl pouze jeden.
Zdroj: ČTK