Odstávky bloků Dukovan se kvůli kontrolám protáhnou i příští rok. Další nepříznivá zpráva, říkají analytici

V Jaderné elektrárně Dukovany se odstávky bloků protáhnou o měsíce i příští rok. Kromě kontrol svarů budou technici provádět zkoušky zařízení a investice, jež ČEZ potřebuje dokončit kvůli podání žádosti o nové povolení provozu, které ještě potřebuje získat pro tři ze čtyř bloků elektrárny.
Kontroly rozšířili v Dukovanech v polovině loňského roku kvůli nesrovnalostem v dokumentaci svarů. Příští rok rozsáhlé kontroly skončí, řekl v pondělí mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
"Je to další nepříznivá zpráva poté, co před šesti týdny ČEZ informoval o tom, že jaderné bloky v Dukovanech budou nad rámec pravidelné údržby stát i letos," uvedl analytik Miroslav Frayer z Komerční banky. "Předsedkyně SÚJB Dana Drábová na konci května nevyloučila, že by se delší odstávky mohly týkat i Temelína. Zprávu vnímáme celkově lehce nepříznivě. Ač se o problémech ví, neustálé prodlužování odstávek má negativní dopad na ziskovost firmy."
"Celkové náklady na odstávku dosáhnou podle našich odhadů hodnoty přibližně 7,4 Kč na akcii. S prodloužením licencí na konci roku 2017 ale podle nás nebudou větší problémy," napsal v komentáři k dění na trzích analytik Petr Bártek z České spořitelny.
Nynější povolení na provoz třetího a čtvrtého bloku Dukovan platí do 31. prosince 2017. "Energetici musejí před žádostí o nové povolení jednoznačně doložit stav dokumentace a zařízení," uvedl Bezděk. Kontroly se zřejmě protáhnou i u dukovanského bloku číslo dvě, jemuž vyprší licence už s koncem tohoto roku. ČEZ kvůli tomu asi u bloku číslo dvě požádá Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o prodloužení stávajícího povolení, jako tomu bylo loni u bloku číslo jedna, který jediný už nové povolení k dalšímu dlouhodobému provozu má. Platí od letošního 1. dubna.
V důsledku odstávek se loni roční výroba elektřiny Jaderné elektrárny Dukovany snížila o 18 procent na 12,6 terawatthodiny (TWh). Skupina ČEZ kvůli tomu přišla o 2,5 miliardy korun. Dodávky elektřiny z Dukovan se tento rok podle Bezděka zatím drží na loňské úrovni.
"Loni ČEZ snížil dvakrát celoroční projekce a letos již také dvakrát snížil očekávanou výrobu," připomněl Bohumil Trampota z J&T Banky. "Jedná se proto o jasně negativní zprávu. Očekáváme, že ČEZ dále sníží odhady celoroční výroby. To by se mělo projevit i snížením projekce zisku EBITDA (nyní 60 miliard Kč) a čistého zisku (18 miliard Kč). Očekáváme negativní reakci investorů."
V elektrárně nyní stojí blok číslo tři. Zastaven byl 22. dubna a mimo provoz bude do 19. října, tedy skoro půl roku. Podobně dlouhá bude i odstávka druhého bloku, který přestane dodávat elektřinu do sítě 16. září. Podle harmonogramu, který v pondělí zveřejnila firma ČEZ, by měl tento blok stát do 15. března.
První dukovanský blok bude v příštím roce odstaven od 21. ledna do 20. května. Blok číslo čtyři nebude dodávat elektřinu do sítě od 22. dubna do 19. srpna. Na déle než tři měsíce se pak zastaví blok číslo tři, a to od 5. srpna do 12. listopadu. Delší odstávka u bloku číslo jedna s novou licencí bude podle mluvčího z toho důvodu, že v něm ČEZ nechá prověřit i zbývající svary, které se už netýkají nejdůležitějších systémů.
Vedle kontrol svarů čeká experty u zbývajících tří bloků Dukovan také posuzování stavu tlakových nádob reaktorů a zkoušky těsnosti hermetických prostor bloků, které se opakují po osmi letech. Technici budou rovněž provádět investice a dokončovat opatření kvůli zvýšení bezpečnosti zařízení vyplývající ze zátěžových testů. Aktualizovanou dokumentaci pak ČEZ předloží státnímu úřadu k žádosti o povolení dalšího provozu bloků.
Zdroj: ČTK