Česká spořitelna snížila cílovou cenu akcií ČEZ na 483 Kč, firma podle ní z letošního zisku vyplatí dividendu 35 Kč

Analytik Petr Bártek z České spořitelny snížil 12měsíční cílovou cenu akcií energetické skupiny ČEZ na 483 Kč z 580 Kč. Negativně vnímá odstávky jaderných bloků a slabý výhled firmy pro letošní rok. Doporučení Bártek ponechal na stupni "akumulovat". Z letošního zisku podle něj společnost vyplatí dividendu v hrubé výši 35 Kč na akcii, ze zisku za rok 2017 čeká dividendu o 10 Kč nižší.
Dopady brexitu na středoevropský trh s elektřinou budou podle Bártka omezené a pravděpodobné prodloužení období nízkých úrokových sazeb bude pro dividendové akcie pozitivní.
"Brexit prozatím vyústil v pokles ceny elektřiny o 5-6 % na 26 EUR/MWh. Před brexitem se ceny zotavily z několikaletých minim na úrovni 21-22 EUR/MWh a vrátily se k 27 EUR/MWh. Za rally stál především vývoj cen podkladových komodit. Cena uhlí, které je pro ceny elektřiny v Evropě stále dominantní podkladovou komoditou, se vrátila z nízkých úrovní kolem 37 USD/t na více fundamentálně ospravedlnitelné úrovně kolem 50-55 USD/t," říká Bártek.
Poptávka po uhlí by se sice mohla kvůli dopadům brexitu mírně snížit, důležitější nicméně podle Bártka bude vývoj situace v Asii. Pozitivně by mohla působit pokračující restrukturalizace čínského důlního průmyslu. "Brexit pro trh představuje riziko hlavně z pohledu povolenek. Rizika na trhu s elektřinou jsou tak z našeho pohledu celkově v rovnováze," říká.
"Věříme, že dividendový výplatní poměr skupiny vzroste kvůli nadcházejícím volbám do poslanecké sněmovny (říjen 2017) z 80 % na 90 %. To by mělo vést k výplatě dividendy v hrubé výši 35 Kč na akcii (dividendový výnos 8,8 %) ze zisku za rok 2016 a 25 Kč na akcii ze zisku za rok 2017 (dividendový výnos 6,3 %)," uvádí dále.
Upozorňuje také, že firma má nízkou úroveň zadlužení (2,2násobek čistého dluhu k zisku EBITDA) a konzervativní přístup k fúzím a akvizicím. "ČEZ by tak měl udržet zadlužení pod svým novým cílem 2,5-3násobku čistého dluhu k zisku EBITDA i při výplatním poměru na úrovni 90 %."
ČEZ měl problémy při obnovování licence prvního bloku Jaderné elektrárny Dukovany. "Pokračující inspekce v elektrárně by měly znamenat stabilní produkci z jádra na úrovni 26-27 TWh v roce 2016, než dojde k návratu na standardní produkci na úrovni 30-32 TWh. Nejistá výroba v Dukovanech je pro ČEZ v letošním roce hlavním rizikem," dodává Petr Bártek.
Hlavní příležitosti
- vyšší než očekávaná dividenda
- zotavující se ceny elektřiny
- prodloužená doba nižších úrokových sazeb (způsobená brexitem) podporující dividendové akcie
- potenciální snížení účasti v MOL (7% podíl) nebo v aktivech v Bulharsku, Rumunsku a Turecku
- rostoucí retailové prodeje (plyn), obchodování a služby ESCO
- možná expanze v odvětví obnovitelných zdrojů (větrné elektrárny v západní, střední a východní Evropě)
- potenciální výhra mezinárodní arbitráže proti Bulharsku
Hlavní rizika
- prodloužení doby odstávek bloků v jaderných elektrárnách
- potenciální odpis polské EcoWind (cca 100 milionů PLN)
- regulatorní tlak ze strany Bulharska a Rumunska, možné odpisy
- prosincové převážení indexů MSCI může vést ke zvýšení váhy akcií O2 C.R. nebo MONETA Money Bank a ke snížení váhy akcií ČEZ a Komerční banky
- možná výstavba nových jaderných bloků po roce 2020
Zdroj: Česká spořitelna