Evropské akcie v úterním obchodování zamířily do červených čísel, londýnská burza se ale udržela nad nulou

Evropské akcie v úterý v závěru obchodování zamířily prudce dolů kvůli obnoveným obavám z dopadů brexitu. Britské akcie naopak podporovala britská centrální banka, která oznámila, že je připravená podpořit domácí ekonomiku.
Britský FTSE 100 zpevnil o 0,35 %, francouzský CAC 40 naopak odepsal 1,69 % a německý DAX ztratil 1,82 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 1,7 % na 324,17 bodu.
Bank of England v úterý oznámila, že sníží požadavek na objem kapitálu, který banky musejí držet jako rezervu, což by mělo uvolnit až 150 miliard liber na úvěry domácnostem a podnikům.
Naproti tomu italské banky investory příliš netěší - obchodování s akciemi Banca Monte dei Paschi di Siena muselo být během dne pozastaveno poté, co ECB finančnímu domu přikázala, aby do tří let snížil objem nesplácených úvěrů o 40 procent.
UniCredit předčila většinu bankovních emisí, když připsala 0,7 % poté, co na ni analytici Goldman Sachs zvýšili doporučení na "kupovat" z "neutral". Italská banka UBI Banca rovněž v úterý posílila, a to o více než procento.
Mezitím švýcarská UBS zamířila o bezmála 4 % do mínusu poté, co jí švýcarské úřady přikázaly poskytnout informace požadované Francií ohledně daňových otázek. Tato data se týkají účtů francouzských občanů a UBS se hodlá proti rozhodnutí švýcarských autorit bránit u soudu.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Sektor služeb v eurozóně v červnu expandoval podle finálních dat průzkumu mezi nákupními manažery pomaleji. Index se snížil na 52,8 bodu z květnových 53,3 bodu, očekával se však prudší pokles na 52,4 bodu. Kompozitní index stagnoval na květnových 53,1 bodu, předběžná data přitom predikovala pokles na 52,8 bodu. Kvůli tomu je průměrný výsledek za druhé čtvrtletí 53,1 bodu, což je o 0,1 desetiny bodu méně než v prvním kvartále a jedná se o nejnižší hodnotu od posledního čtvrtletí roku 2014.
- Německý sektor služeb v červnu podle finálních dat agentury Markit zpomalil expanzi - index nákupních manažerů se snížil na 53,7 bodu z předchozích 55,2 bodu, předběžná data však počítala s prudším poklesem na 53,2 bodu. Kompozitní index klesl na 54,4 bodu z předchozích 54,5 bodu, předběžná data predikovala pokles na 54,1 bodu.
- Z výsledku průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery vyplývá, že podnikatelská aktivita ve Spojeném království v červnu zaznamenala menší útlum. Index nákupních manažerů v sektoru služeb klesl na 52,3 bodu z předchozích 53,5 bodu, očekával se přitom pokles na 52,8 bodu. Kompozitní index se proto snížil na 52,4 bodu z předchozích 53 bodů, trh počítal s výraznějším poklesem na 52 bodů.
- Sektor služeb po dvou měsících solidní expanze ve Francii v červnu vykázal prakticky stagnaci - index zde podle finálních dat spadl pod klíčovou padesátibodovou hranici dělící sektor expanze od kontrakce, a to na 49,9 bodu z květnových 51,6 bodu, jak předvídala i předběžná data. Kompozitní index klesl na čtyřměsíční dno a propadl se pod 50 bodů na 49,6 bodu z květnových 50,9 bodu, předběžná data počítala s prudším poklesem na 49,4 bodu.
- Aktivita v italském sektoru služeb v červnu opět ožila. Index nákupních manažerů vyskočil nad padesátibodovou hranici dělící kontrakci od expanze a vyšplhal se na 51,9 bodu z květnových 49,8 bodu, trh očekával růst na 50,4 bodu. Kompozitní index vzrostl na 52,6 bodu z předchozích 50,8 bodu.
- Aktivita ve španělském sektoru služeb byla v červnu podobně solidní jako v květnu. Index nákupních manažerů v sektoru služeb vyskočil na 56 bodů z předchozích 55,4 bodu, očekával se přitom pokles na 55 bodů. Zaměstnanost v sektoru podle dat agentury Markit zaznamenala nejprudší růst za téměř devět let. Celý sektor nyní expanduje již 32. měsíc v řadě. Kompozitní index se vyšplhal na 55,7 bodu z 54,8 bodu v květnu, čekal se naopak mírný pokles na 54,6 bodu.
- Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, jak se očekávalo po dubnovém růstu o 0,2 % (revidováno z 0,0 %). Jedná se o nejrychlejší růst za posledních pět měsíců. Meziročně tempo růstu zrychlilo na 1,6 % z 1,4 %, očekávalo se však 1,7 %. V celé Evropské unii se tržby maloobchodních prodejců meziměsíčně rovněž zvýšily o 0,4 %. V dubnu rostly tempem 0,6 %. Meziročně byly v celé EU tržby v květnu vyšší o 2,8 %.
- Rusko příští rok vyčerpá jeden ze svých státních fondů, rezervní fond, aby pokrylo rozpočtový deficit. Z druhého státního fondu, fondu národního zdraví, pak ze stejného důvodu utratí v příštích třech letech zhruba třetinu peněz. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na návrh ruského ministerstva financí.
- Britská libra v úterý na devizových trzích sestoupila vůči dolaru na nové minimum za více než 30 let. Mezi obchodníky se znovu rozhořely obavy z ekonomických a finančních dopadů britského referenda, ve kterém se Britové rozhodli opustit Evropskou unii. Libra spadla až na 1,3112 USD, nejníže od září 1985. Na úroveň před historickým červnovým hlasováním tak ztrácí zhruba 12 procent.
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's vyhrál u evropského soudu spor o obchodní značku se singapurským konkurentem. Evropský soud druhé instance v úterý rozhodl, že McDonald's má exkluzivní právo na používání termínů Mc nebo Mac u názvů potravin a nápojů.
- Britská centrální banka zmírní pravidla pro komerční banky, aby zajistila, že po referendu o odchodu Británie z Evropské unie budou nadále poskytovat úvěry. Ve finančním sektoru lze teď podle ní očekávat období nejistoty. Rizika, která centrální banka před červnovým hlasováním předjímala, se již začínají projevovat, uvedl národní regulátor v úterním sdělení.
- Plán britského ministra financí George Osborna snížit firmám v Británii daň z příjmu na méně než 15 procent není dobrý nápad. Řekl to v úterý eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Osborne o víkendu řekl, že snížením daně z příjmu právnických osob chce zabránit odchodu investorů z Británie po červnovém referendu, v němž se voliči rozhodli pro vystoupení své země z Evropské unie.
- Důvěra britských podniků v ekonomiku se po vítězství takzvaného brexitu prudce zhoršila. Počet firem s pesimistickým náhledem na vývoj ekonomiky v období příštích 12 měsících se v týdnu po konání historického referenda o vystoupení Británie z Evropské unie zvýšil na 49 procent. Před referendem to bylo pouze 25 procent. Ukázaly to výsledky průzkumu agentury YouGov a Střediska pro výzkum ekonomiky a podnikání (CEBR).
- Německé aerolinky Lufthansa uzavřely novou mzdovou dohodu s hlavním odborovým svazem palubního personálu. Dohoda uzavírá spory, které loni způsobily nejdelší stávku v historii společnosti.
Zdroj: CNBC