US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu přerušily čtyřdenní růstovou sérii, Dow přišel o více než 100 bodů

Americké akcie v úterý nenavázaly na příznivý trend z minulého týdne a zlevnily. V pondělí zůstaly trhy v zámoří kvůli Dni nezávislosti zavřené. Investoři se po přestávce začali vracet k otazníkům vznášejícím se nad výsledkem britského referenda z druhé poloviny června o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii. Obnovené obavy z ekonomických dopadů takzvaného brexitu nepřály akciím, ropě ani britské libře.

Redakce IW
Redakce IW
5. 7. 2016 | 22:30
Americké akcie

Dow klesl o 0,61 % na 17 840,62 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,68 % na 2 088,55 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 0,82 % na 4 822,90 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 5,48 % na 15,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o sedm bazických bodů na 1,375 %.

V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly energetický sektor, odvětví základních materiálů a finanční sektor, nad nulou se udržely sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.

Akcie výrobce motocyklů Harley-Davidson (-10,84 %) zlevnily přibližně o desetinu poté, co v pátek jejich cena naopak o pětinu vyskočila. Páteční růst byl způsobený spekulacemi o možném převzetí firmy. Analytici ze společnosti RW Baird navíc v úterý na akcie firmy snížili investiční doporučení na "neutral" z "outperform", mimo jiné právě kvůli prudké reakci titulu na nepodložené informace. Zájem by o Harley-Davidson podle serveru The Fly mohla mít společnost KKR & Co.

Slabou seanci za sebou mají akcie z oblasti těžby ropy, které srážely nízké ceny černého zlata. Nedařilo se akciím firem Southwestern Energy (-10,38 %)Transocean (-5,41 %), Halliburton (-4,46 %) nebo ConocoPhillips (-4,16 %).

Akcie společností Chevron (-0,56 %) a ExxonMobil (-0,87 %) seanci zakončily mírně pod nulou poté, co Kazachstán a skupina velkých ropných firem v čele s Chevronem schválily plán na zvýšení těžby na obřím ropném poli Tengiz. Hodnota projektu dosahuje zhruba 36,8 miliardy dolarů. Plán počítá se zvýšení těžby do roku 2022 na 39 milionů tun ročně. Současná produkce tohoto pole, ve kterém mají podíly také ropné firmy ExxonMobil a Lukoil, činí zhruba 27 milionů tun.

V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie investičních bank JPMorgan Chase (-2,79 %) a Goldman Sachs (-2,56 %) a výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-2,71 %). Posílily naopak akcie farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (+0,81 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,78 %) nebo výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,69 %).

Obavy z dopadů brexitu poslaly libru na nové 31leté minimum

Britská libra v úterý na devizových trzích sestoupila vůči dolaru na nové minimum za 31 let. Mezi obchodníky se znovu rozhořely obavy z dopadů britského referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Japonský jen kvůli nechuti investorů pouštět se do rizikových obchodů naopak posiloval.

Společnost Standard Life Investments v pondělí oznámila, že pozastavila obchodování ve svém nemovitostním fondu, který investuje do britských komerčních realit a který patří k největším takovým fondům v Británii. Společnost uvedla, že se pro tento krok rozhodla kvůli nárůstu požadavků na vyplacení podílů. Podle agentury Reuters jde o jednu z prvních známek velké finanční tísně v souvislosti s vítězstvím stoupenců takzvaného brexitu.

Po pondělní nepříznivé zprávě o náladě v britském stavebním průmyslu úterní průzkum ukázal, že britský sektor služeb vykazoval minulý měsíc pouze minimální pokles aktivity. Data pokrývají období před britským referendem a nejsou příliš špatná, investoři je však vyhodnotili jako negativní signál a obávají se dalších zpráv, které by mohly naznačit další oslabení britské ekonomiky. To by mohlo přimět britskou centrální banku k uvolnění měnové politiky. Guvernér centrální banky Mark Carney v úterý pouze okrajově zmírnil očekávání dalšího agresivního uvolnění měnové politiky v příštích měsících kvůli šoku, který způsobí ekonomice brexit.

Ceny ropy v úterý klesly o více než čtyři procenta. Důvodem byla kromě obav z ekonomických dopadů brexitu také zpráva o vývoji zásob suroviny v USA - zásoby ropy v překladišti Cushing v minulém týdnu stouply o 230 tisíc barelů.

Večer barel severomořské ropy Brent zlevňoval o 4,66 % na 47,77 USD a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o 4,67 % na 46,51 USD za barel.

Zlato v úterý večer zdražovalo o čtyři a půl dolaru na 1 355,77 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra klesala o 38 centů na 19,94 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Zdroj: MarketWatch, CNBC, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie