Maloobchodní tržby v ČR v květnu zrychlily meziroční růst na 7,5 %

Tržby v českém maloobchodě bez aut v květnu zrychlily meziroční růst na 7,5 % z dubnových 4,9 %. Vyšší byl zejména prodej nepotravinářského zboží a pokračoval dlouhodobý růst prodejů prostřednictvím internetu či zásilkové služby.
Tržby očištěné o kalendářní vlivy se meziročně zvýšily o 4 %. "Meziroční růst tržeb bez očištění byl ovlivněn vyšším počtem pracovních dní, kterých bylo v květnu 2016 o tři více než ve stejném měsíci roku 2015," uvedl ČSÚ.
Neočištěné tržby za prodej pohonných hmot vzrostly meziročně o 11,2 %, za prodej nepotravinářského zboží o 8,6 % a potravin o 4,6 %.
"Pokračoval dvojciferný růst tržeb internetových a zásilkových obchodů, tentokrát o 25 %," uvedl ČSÚ. Zvýšení tržeb ale zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Nejrychlejší růst vykazovaly obchody se zbožím pro domácnost, kterým tržby vzrostly o více než 9 %. O 7,6 % vzrostly tržby prodejnám farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží. Více lidé utráceli také za počítače a komunikační zařízení, oděvy a obuv či výrobky pro kulturu, sport a rekreaci. Tržby za potraviny se zvýšily v nespecializovaných prodejnách o 4,7 % a ve specializovaných o 4,1 %.
Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily meziročně o 19,1 %. Tržby ze samotného prodeje motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly skoro o pětinu a za opravy motorových vozidel o 16,2 %.
"Trh práce zůstává silný, když nezaměstnanost je rekordně nízká a výrazně zrychluje růst mezd. To se přenáší do sentimentu domácností, které se díky kladným očekáváním ohledně budoucího ekonomického vývoje nebojí nakupovat, a to ani zboží dlouhodobé spotřeby," říká Jiří Polanský, analytik České spořitelny.
"Pro letošní rok čekáme růst maloobchodních tržeb o zhruba 5,5 % a pro příští rok o zhruba 4,5 %. Vliv brexitu v letošním roce by měl být jen zanedbatelný. Vyjednávání o skutečné podobě odchodu Británie z EU by podle nás neměla mít výraznější vliv na vývoj maloobchodních tržeb ani v příštím roce. Ačkoliv negativní dopady brexitu mohou ovlivnit (a pravděpodobně také ovlivní) český trh práce, jeho zhoršení nebude dost výrazné na to, aby silněji ovlivnilo vývoj maloobchodních tržeb," dodává Polanský.
"Ačkoli z pohledu hodnot očištěných o počet pracovních dní byl květnový růst tržeb slabší, není potřeba tento vývoj hodnotit negativně. Metody očišťování jsou totiž do jisté míry odhady a v případě maloobchodních tržeb není počet pracovních dní tak významný faktor jako například u průmyslové produkce," doplňuje Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR.
Zdroj: ČTK