Dočasného otevření kolumbijské hranice využily tisíce Venezuelanů

Tisíce Venezuelanů využily krátkého otevření hranice s Kolumbií k nákupu potravin a léků. Venezuela se potýká dlouhodobě s hlubokou hospodářskou krizí, která vyvolává rozsáhlé protesty. Prezident Nicolás Maduro nechal loni hranici s Kolumbií z bezpečnostních důvodů uzavřít, v neděli ale povolil její dvanáctihodinové otevření.
U venezuelských celnic stály od rána dlouhé fronty a lidé čekali na otevření přechodů. Mezi venezuelským San Antoniem del Táchira a Cúcutou na kolumbijské straně hranice prošlo v neděli na 35 000 lidí. Venezuelané zaplavili obchody a nakupovali základní potraviny jako rýži, olej, mouku a cukr, které jsou ve Venezuele kvůli nedostatku velmi drahé. "Měli tam všechno," citovala jednu šťastnou Venezuelanku stanice BBC.
Mnozí si stěžovali na oslabený bolívar, kvůli němuž si nemohou nakoupit vše, co potřebují. Další si stěžovali, že v obchodech našli zboží vyvezené z Venezuely. Zpět se lidé vraceli v autobusech s plnými nákupními taškami.
Venezuelané potřebují k cestám do Kolumbie za normálních okolností zvláštní povolení. Se zhoršující se situací ale přibývá lidí, kteří se pokoušejí hranici přejít nelegálně. Minulý týden prolomilo hraniční kontrolu 500 žen odhodlaných obstarat si jídlo.
"Ve Venezuele není nic, ani léky pro děti. Nemáme ani prací prostředky na vyprání oblečení," citovala agentura AFP Venezuelku Túlii Somazovou.
Venezuelská ekonomika stojí na vývozu ropy, jejíž nízké ceny vládu připravily o velkou část příjmů. Většina potravin a základního zboží se do země dováží. Socialistická vláda zavedla už v roce 2003 kontrolu cen základního zboží, aby je zpřístupnila i chudým. Kolem 40 % tohoto subvencovaného zboží se však podle BBC pašuje do Kolumbie a tam je se ziskem prodáváno.
Opozice nedostatek připisuje špatné politice vlády, která situaci vysvětluje jako protivládní spiknutí. Nedostatkem základních potravin a léků trpí 80 % obyvatel Venezuely.
Zdroj: ČTK