Spotřebitelské ceny v Česku v červnu stouply stejně jako v květnu o 0,1 %

Spotřebitelské ceny v červnu meziročně stouply o 0,1 %, vývoj byl tedy stejný jako v květnu. Zpomalilo zlevňování pohonných hmot, rychleji naopak klesaly ceny potravin a nealkoholických nápojů. Proti loňskému červnu pak zdražily zejména alkoholické nápoje, tabák a rostly i ceny za bydlení. V úterý o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali, že červnová inflace klesne na nulu.
Ceny pohonných hmot v meziročním srovnání zpomalily pokles na 10,2 % z květnových 12,9 %. Ovoce zlevnilo o 5,7 %, méně stál i chleba, máslo, ostatní mléčné výrobky a nealkoholické nápoje. Zelenina proti loňskému červnu zdražila o 2,1 %.
Ceny tabákových výrobků byly vyšší o 5,1 %, alkoholické nápoje zdražily o 2,5 %. Lidé zaplatili více i za nájemné, vodné, stočné, elektřinu a teplo. Dražší byly rovněž oděvy, obuv, rekreace, stravovací služby nebo finanční služby.
Proti letošnímu květnu se spotřebitelské ceny zvýšily rovněž o 0,1 %. Ovlivnilo to hlavně zdražení pohonných hmot o 4 % a také vyšší ceny dovolených s komplexními službami.
Proti loňskému červnu ceny zboží úhrnem klesly o 0,7 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,2 %. Ve srovnání s letošním květnem ceny zboží úhrnem i ceny služeb vzrostly shodně o 0,1 %.
"Meziroční inflace zůstává slabá, když je negativně ovlivňována nízkou ekonomickou aktivitou v eurozóně a rovněž cenami ropy (i přes jejich meziměsíční růst). K těmto vlivům se navíc výrazněji přidaly ceny potravin a nápojů. Naopak domácí poptávka působí ve směru vyšších cen. Ta ale nemůže vzhledem k silné otevřenosti české ekonomiky přetlačit negativní vliv eurozóny," říká Jiří Polanský, analytik České spořitelny.
"Tento vývoj bude ještě nějakou dobu trvat. Vliv poklesu cen ropy začne odeznívat od srpna. Tento vliv udělá do konce roku zhruba 0,5 procentního bodu. Negativní vliv vývoje v eurozóně se může ještě prohloubit kvůli rizikům spojeným s brexitem. Proto se pro nejbližší dobu nějaké výraznější oživení meziroční inflace čekat spíše nedá," pokračuje Polanský.
"V příštím roce by se inflace měla postupně přibližovat k cíli (ČNB), kterého by se měla dotknout v druhé polovině roku. Hlavním důvodem bude růst domácích poptávkových tlaků a také vyšší mzdové náklady firem, které se částečně přenesou do cen. I nadále bude ale inflaci brzdit situace v eurozóně, jejíž negativní působení mohou vedle brexitu zesílit i další rizika (Řecko, italské banky a podobně)," dodává Polanský.
Zdroj: ČTK
Aktuality
