Kofole v prvním pololetí klesl upravený čistý zisk o 41,6 % na 156 milionů Kč

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko v prvním pololetí hospodařila s čistým ziskem očištěným o jednorázové položky 155,88 milionu Kč. O rok dříve dosáhla zisku 266,92 milionu Kč. Provozní zisk EBITDA skupině klesl meziročně z 608 milionů Kč na 514 milionů Kč, tržby se jí ale naopak zvýšily z 3,39 miliardy Kč na 3,5 miliardy Kč. Společnosti se dařilo na tuzemském trhu, slabý výkon naopak zaznamenala v Polsku.
K celkovým tržbám skupiny Kofola ČeskoSlovensko nejvíce přispěly výnosy z prodeje sycených nápojů (46 %) a vod (27 %). Sirupy se na celkových tržbách podílely 11 % a nesycené nápoje a ostatní produkty shodně 8 %. Z jednotlivých zemí se na celkových tržbách Kofoly podílela Česká republika 39 %, Polsko 28 %, Slovensko 21 % a Slovinsko 9 %. Export zajistil v pololetí 3 % celkových tržeb.
Bez očištění o jednorázové vlivy činil čistý zisk 129,4 milionu Kč, provozní zisk EBITDA 484,2 milionu Kč a provozní zisk EBIT 227,3 milionu Kč.
V přepočtu na jednu akcii firma dosáhla upraveného čitého zisku 7 korun, o rok dříve to bylo ve stejném období 12,10 Kč.
Na klíčových trzích v ČR a na Slovensku se Kofole tržby meziročně zvýšily souhrnně o 10 % a tržby v adriatickém regionu společnosti vzrostly meziročně o 7,1 %, mimo jiné díky distribuci produktů PepsiCo v Chorvatsku. V Polsku se naopak tržby o 20 % snížily, a to kvůli nižším výnosům z prodeje privátních značek. V samotné České republice tržby stouply o 15 % a na Slovensku se zvýšily o dvě procenta. Ve výsledkové zprávě Kofola poznamenala, že se v Polsku nadále zaměřuje na zlepšování marží svých produktů.
"Trh s nealkoholickými nápoji mírně roste, pokračuje však pokles cen v kategorii kolových nápojů a sirupů. Pokud (i) za těchto podmínek stále rosteme, jsem spokojený," uvedl generální ředitel Kofoly ČeskoSlovensko Jannis Samaras.
Růst tržeb Kofoly podpořily zejména slovinská společnost Radenska a značky Rauch a UGO (tržby barů UGO meziročně vzrostly o 68 %). Upravený zisk EBIT se společnosti meziročně snížil o 106,1 milionu Kč na 257,1 milionu Kč, zejména vlivem zhoršení výkonu společnosti v Polsku. Dále firma ve výsledkové zprávě uvedla, že slovinská Radenska stále vynakládá dodatečné peníze na expanzi, která se podle ní ale v tržbách projeví až v následujících čtvrtletích.
Náklady na prodeje stouply meziročně o 3,3 % na 2,14 miliardy Kč, náklady na odbyt, marketing a distribuci se po očištění o jednorázové vlivy zvýšily o 6,9 % na 924,4 milionu Kč a administrativní náklady vyskočily o 16 % na 214,5 milionu Kč. Růst čistých finančních nákladů zapříčinily zejména nepříznivý vývoj měnových kurzů, přecenění derivátů a úrokové náklady z půjčky na akvizici Radenske.
Provozní cash flow se Kofole snížilo meziročně na 85,6 milionu Kč z 381,7 milionu Kč, zejména kvůli navýšení pracovního kapitálu a zhoršení výsledků v Polsku. Kapitálové výdaje naopak stouply o 61,4 % na 307,8 milionu Kč.
Čistý dluh se meziročně snížil o pět procent na 1,55 miliardy Kč z 1,63 miliardy Kč, poměr čistého dluhu k zisku EBITDA ale kvůli poklesu zisku vzrostl na 1,51 z 1,45.
Hrubá marže se v pololetí snížila meziročně o dva procentní body na 39 %, EBITDA marže klesla ze 17,9 % na 14,7 %, EBIT marže se snížila o tři procentní body na 7 % a čistá marže klesla o čtyři procentní body na 4 %.
Nejvyšší EBITDA marži má společnost na Slovensku (26,4 %, před rokem 26 %). Následují Slovinsko (22,5 %, před rokem 30,7 %) a Česká republika (12,5 %, před rokem 15,1 %). Nejnižší marži má Kofola v Polsku (7,9 %, před rokem 14,4 %). EBITDA marže exportu je záporná (-1,1 %, před rokem +4,1 %).
"Výsledky Kofoly byly meziročně slabší především kvůli nižším prodejům privátních značek v Polsku, změně provozního modelu ve Slovinsku a kvůli expanzi prodejní sítě, která předbíhá tržby. Ostatní trhy si z pohledu tržeb vedly dobře, hrubá marže a upravená EBITDA marže byly mírně nad našimi odhady. Při aktuálních cenách zůstáváme na tento titul pozitivní. Cílovou cenu dáváme do revize kvůli nutnosti reflektovat nedávné změny (odstoupení od akvizice Water Holding, zavření jedné továrny v Polsku, negativní vliv vývoje kurzů měn na tržby)," říká Petr Bártek, analytik České spořitelny. Dosud Bártek akcie Kofoly cíloval 603 Kč s doporučením "kupovat".
"S ohledem na vývoj v Polsku, které patří k nejdůležitějším trhům společnosti, vnímáme výsledky spíše negativně. Proto by cena akcie mohla reagovat poklesem," doplnil analytik Komerční banky Miroslav Frayer.
Za samotné druhé čtvrtletí Kofola vykázala očištěné tržby 2,04 miliardy Kč, očištěný zisk EBITDA 360 milionů Kč, očištěný zisk EBIT 231 milionů Kč a očištěný čistý zisk 177 milionů Kč.
"Hospodaření bylo ve druhém čtvrtletí ovlivněno jednorázovými náklady ve výši 30 milionů Kč, což nebylo zahrnuto v našich projekcích. Upravené úrovně zisku (bez jednorázových nákladů) jsou pod našimi odhady kvůli nižším tržbám a vyšším nákladům na marketing a distribuci (v adriatickém regionu a ČR), kde jsme na úrovni skupiny očekávali stabilizaci. Společnost ale překvapila částečným krácením nákladů ve výrobě při vyšších cenách cukru," říká Marek Ševčík, analytik z J&T Banky. "Celkově hodnotíme výsledky negativně, náklady vzrostly a tržby klesají. Provozní cash flow za první pololetí dosáhlo zhruba 25 % toho, co za minulý rok," dodává Ševčík.
Během konferenčního hovoru k výsledkům finanční ředitel Kofoly Daniel Buryš nepotvrdil, ale ani nesnížil výhled na meziročně stabilní zisk EBITDA. První jednání o cenách cukru pro rok 2017 indikují nárůst o 10 až 20 %. Společnost předpokládá, že přibližně polovinu nárůstu bude schopna přenést do prodejních cen, zbytek bude muset pokrýt snižováním nákladů.
"Celkově konferenční hovor nepřinesl mnoho pozitiv. Ceny cukru, hlavní výrobní komodity, půjdou pravděpodobně příští rok výrazně nahoru a také proces fúzí a akvizic v Chorvatsku je kvůli tamní složité povolební situaci zpožděn. Komentář k ziskovosti na českém trhu také nebyl pozitivní (dobrý růst tržeb, ale zhoršující se produkční mix). Hlavním pozitivem se tak jeví úspora nákladů plynoucí z chystaného uzavření jedné továrny v Polsku (management neposkytl konkrétní čísla). Kofola bude mít kvůli rostoucí konkurenci a cenám cukru problémy udržet (upravený) zisk EBITDA v letošním i příštím roce na dosavadních úrovních. Nutně tak potřebuje urychlit proces fúzí a akvizic," doplnil po konferenčním hovoru Bártek.
Minulý týden Kofola oznámila, že letos ukončí výrobu v polském závodě Bielsk Podlaski, ze kterého propustí 137 zaměstnanců. To je asi čtvrtina lidí, které Kofola v Polsku zaměstnává. Jedním z důvodů ukončení výroby je zvyšující se cenový tlak na trhu. Výroba se nyní soustředí ve dvou zbývajících závodech.
"Abychom udrželi pozici na trhu, musíme omezit počet výrobních závodů, čímž významně snížíme náklady a zjednodušíme logistiku. Jedině tak budeme schopni dále obstát v tvrdé konkurenci," uvedla předsedkyně představenstva HOOP Polska Simona Nováková. Dodala, že výrobní kapacity zbylých dvou závodů v Kutnu a Grodzisku Wielkopolském zajistí bezproblémové pokračování výroby a dodávek. V polských závodech Kofoly se vyrábějí pouze nápoje pro polský trh. "Uzavření závodu v Bielsk Podlaski tak nemá žádný vliv na výrobu nápojů v jiných zemích, kde skupina působí," doplnila mluvčí skupiny Kofola ČeskoSlovensko Jaroslava Musilová.
V loňském roce skupině Kofola stouply tržby meziročně o 14,6 % na 7,19 miliardy Kč a provozní zisk jí vyskočil zhruba o třetinu na 589 milionů Kč.
Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Včetně pobočky Bielsk Podlaski má skupina osm výrobních závodů - kromě Polska ještě v Česku, na Slovensku, ve Slovinsku a v Rusku. K výrobkům firmy Kofola patří vedle stejnojmenného nápoje ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. V licenci Kofola vyrábí a distribuuje nápoje RC Cola a Orangina.
Společnost zaměstnává zhruba 2 000 lidí, z toho asi 700 v Česku. Většinovým vlastníkem je společnost KSM Investment patřící rodině Samarasů. Loni Kofola z Polska do České republiky přestěhovala sídlo mateřské společnosti.
Zdroj: Kofola, ČTK