PMI v Evropě: Jaké jsou vyhlídky sektoru služeb?

Červencové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb ukazují, jak na tom bude evropská ekonomika podle manažerů firem ve výhledu příštích šesti měsíců.
Ruský index nákupních manažerů v sektoru služeb vzrostl v červenci na 55 bodů z 53,8 bodu, čekal se naopak pokles na 51,7 bodu. Růst aktivity v sektoru služeb tak zrychlil.
Ve Švédsku tempo expanze aktivity v sektoru služeb v červenci rovněž stouplo. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se zvýšil na 57,8 bodu z 53,4 bodu. Čekal se mírnější růst na 54,9 bodu.
Růst italského sektoru služeb v červenci mírně zrychlil, index nákupních manažerů se zvýšil na 52 bodů z 51,9 bodu v červnu, jak se čekalo.
Francouzský ukazatel za sektor služeb se zvýšil na 50,5 bodu z 49,9 bodu. Čekal se růst jen na 50,3 bodu, jak uváděl rychlý odhad. Kompozitní PMI ve Francii stoupl na 50,1 bodu z 49,6 bodu, rychlý odhad uváděl růst na 50 bodů a čekalo se jeho potvrzení.
Také růst aktivity v německém sektoru služeb v červenci zrychlil. Index nákupních manažerů v sektoru služeb stoupl na 54,4 bodu z 53,7 bodu v červnu. Předběžný údaj byl 54,6 bodu a čekalo se jeho potvrzení. Kompozitní PMI v Německu stoupl na 55,3 bodu z 54,4 bodu, potvrdil se tak rychlý odhad.
Mírně zrychlila rovněž expanze sektoru služeb eurozóny, index nákupních manažerů v sektoru služeb stoupl na 52,9 bodu z 52,8 bodu. Rychlý odhad predikoval 52,7 bodu a nyní se čekalo potvrzení této hodnoty. Kompozitní PMI eurozóny stoupl na 53,2 bodu z 53,1 bodu, rychlý odhad byl 52,9 bodu a i ten měl být podle očekávání potvrzen.
Průzkum naznačuje, že v eurozóně zřejmě polevily obavy z rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Kompozitní PMI eurozóny je na nejvyšší hodnotě za šest měsíců.
Podle hlavního ekonoma společnosti Markit Chrise Williamsona jsou údaje povzbudivé hlavně vzhledem k tomu, že ukazují pouze malý negativní dopad takzvaného brexitu.
Britský index nákupních manažerů v sektoru služeb spadl v červenci na 47,4 bodu z 52,3 bodu v červnu. Propadl se tak z pásma expanze podnikatelské aktivity do pásma její kontrakce. Jde o další potvrzení toho, že firmy působící v Británii jsou po překvapivém rozhodnutí Britů vystoupit z EU obezřetné.
PMI naznačují, že britská ekonomika by mohla ve třetím čtvrtletí klesnout o 0,4 %. Williamson však podle agentury Reuters dodal, že zatím je brzy na to říct, zda index zůstane tak nízko i v dalších měsících. Nepochybně to však podle něj zvyšuje pravděpodobnost, že Británie sklouzne nejméně do mírné recese.
Zdroj: FXstreet.com, tradingeconomics.com, ČTK