Petr Hlinomaz: NWR na atraktivních cenách, Komerční banku nakupovat při poklesech

Finanční a energetický sektor, stejně jako ostatní tituly obchodované ve SPADu, neunikly srpnovým poklesům. Akcie na to reagovaly vesměs negativně. Shrnutí výsledků a komentář k aktuálnímu dění v podání Petra Hlinomaze, analytika investiční společnosti BH Securities.
ČEZ
Akcie ČEZu v srpnu spadly podobným tempem jako celý index PX. Společnost zveřejnila pololetní výsledky a přinesla trhu určité zklamání nižšími zisky a jen kosmetickým zvýšením ročního cíle, ale buďme za něj rádi.
ČEZ opět pocítil dopad poklesu realizačních cen elektřiny v tomto roce v tržbách i v marži, ale díky růstu spotřeby elektřiny i ve Q2/11 a souvisejícímu růstu objemu výroby a prodeje (kde se projevují stále více i zahraniční účasti, např. rumunský větrný park) šly tržby nahoru o zhruba +4,4 % Y/Y. EBITDA a provozní zisk ovšem klesly o -6,9 % a -11,3 %, čistý zisk skoro o -40 %; zde se projevily velkou měrou i finanční položky, například vývoj měnových kurzů, přecenění akcií MOL atd.
Společnost jen drobně zvýšila odhad ročního vývoje čistého zisku ze 40,1 na 40,6 mld. Kč, tj. z meziročního poklesu o 15 % na pokles o 13 %. Ostatní předpovědi (na úrovni jádrového a provozního zisku) zůstaly beze změny.
V srpnu nepotěšila ani spekulace, že by ČEZ mohl na podzim vypadnout z hlavního indexu varšavské burzy WIG20. Podle polských analytiků je ČEZ jedním ze dvou kandidátů, kteří by mohli v elitním dvacetičlenném indexu největší středoevropské burzy udělat místo těžařské společnosti Jastrzębska Spółka Węglowa.
Aktuální kurz akcií ČEZu sledujte zde
NWR
Akcie NWR se v srpnu hluboce propadly, a to výrazně více než index PX či oborový index těžby surovin EuroStoxx 600, který klesl v srpnu o 13,4 %. Pokles neospravedlnily ani pololetní výsledky, protože ty dopadly o něco lépe než odhady trhu.
Přes stále vysoké ceny uhlí zůstaly tržby o něco pod našimi odhady, ale dostatečně vysoko, aby s přispěním vyšších marží společnost uspěla v ziscích v porovnání s očekáváním.
Produkce uhlí za pololetí byla podle očekávání o 7 % vyšší než loni, externí prodeje uhlí pak o 10 % vyšší v důsledku vyšších objemů prodeje energetického uhlí. Z pohledu celoročního výhledu se však objemy výroby vracejí k normálu, což je patrné hlavně v segmentu koksu.
Tržbám, které vzrostly o 17 % Y/Y, pomohlo také posílení koruny.
Negativním impulzem pro kurz akcií mohlo být, a dílem i bylo, již červencové zveřejnění produkčních cen sjednaných společností NWR na Q3/11, ty jsou až o 9 % nižší oproti druhému čtvrtletí, nicméně jde stále o příznivou cenovou hladinu.
Výhled slábnoucí ekonomické výkonnosti v regionu vlivem dluhové krize i zpomalování ekonomik za oceánem může s poklesem částečně souviset. Mohou to být i obavy z dalšího vývoje na akciových trzích i vyšší volatilita.
Jen zanedbatelný díl z ceny akcií mohlo představovat rozhodné datum pro dividendu 0,16 EUR na akcii hrubého na samotném konci srpna.
Již za předcházejících poklesů se akcie NWR zdály být docela příhodné k drobným nákupům a slibně vypadá i širší hodnocení tohoto titulu trhem, kde doporučení, i když klesají, udržují diskont z cílových cen v desítkách procent. Nicméně na trzích je velká nestabilita, a tak je potřeba s odstupem vnímat i prozatímní udržování cílové ceny a doporučení.
Aktuální kurz akcií NWR sledujte zde
Unipetrol
Akcie Unipetrolu byly v srpnu nejúspěšnější ve SPADu, ale je trochu obtížné to zdůvodnit. Tomuto vývoji předcházely horší pololetní výsledky publikované na začátku srpna.
Čtvrtletní výsledky Unipetrolu byly, snad jen s výjimkou tržeb, slabší než očekávání, a zejména nižší provozní zisk a záporné znaménko konečného výsledku, tedy čistá ztráta, byť prakticky zanedbatelná, měly být spíše impulzem pro oslabení kurzu akcií.
Unipetrol tedy nyní čeká náročná etapa odstávek, které se pravděpodobně podepíšou na výsledcích třetího a čtvrtého čtvrtletí. Proto se na akcie Unipetrolu díváme nyní s opatrností, i když naše cílová cena a doporučení jsou zatím beze změny.
Aktuální kurz akcií Unipetrolu sledujte zde
Komerční banka
Ani akciím Komerční banky se nevyhnul srpnový pokles, a to hlavně kvůli dluhové krizi a zátěži řeckých dluhopisů. Ta se projevila tentokrát i v pololetních výsledcích Komerční banky zaúčtováním snížení hodnoty řeckých vládních dluhopisů ve výši 1 663 mil. Kč. Dalo se tušit, že banka bude muset někdy v budoucnu snížit hodnotu řeckých dluhopisů ve svém portfoliu, ale překvapením bylo, že tak učinila již v druhém čtvrtletí.
To poslalo čistý zisk pod odhady trhu o 15,5 % Y/Y. Výnosy však byly v dobrém souhlasu s průměrem očekávání trhu a potvrzují stabilitu banky na trhu.
Podle našeho současného odhadu by další snížení hodnoty nemělo být vyšší než to dosavadní, vzrostlo by tedy maximálně na dvojnásobek o dalších zhruba 1,5 mld. Kč.
Za současných poklesů kurzu akcií nelze jednoznačně doporučit akcie KB k nákupu, spíše případně zvážit využití náhlých a rychlých poklesů, kdy lze spekulovat na vzestupnou korekci.
Aktuální kurz akcií KB sledujte zde
Erste Group
Akcie Erste Group se v červenci na pražské burze propadly, když strašidlo dluhové krize obcházelo aktiva bank a hrozilo možností jejich znehodnocení.
Banka v druhém kvartálu mírně předčila očekávání trhu na horních místech výsledovky. To, v čem lehce zaostaly výnosy z poplatků a provizí, kompenzoval vyšší nárůst úrokových výnosů i tržeb z obchodování. V kombinaci s lehounkým zlepšením poměru nákladů a výnosů mohla pak banka předvést trhům lepší zisk před tvorbou rezerv a opravných položek na špatné úvěry. Ty byly naopak o něco vyšší než v prvním kvartálu, ale o 13 % nižší meziročně.
Výsledky podržely dle očekávání růsty tržeb a zisků v Rakousku, Česku a na Slovensku. Ziskově prakticky neutrální zůstává stále Rumunsko, nejhůře se vede v Maďarsku, kde pravděpodobně bankovní daň sráží stále tamní konečný hospodářský výsledek do ztráty.
Aktuální kurz akcií Erste sledujte zde
VIG
Dluhová krize i zhoršení výhledů ekonomické výkonnosti, ať již v regionu, Evropě, USA, či globálně, zdecimovaly finanční sektor, což se nevyhnulo ani akciím pojišťovny VIG, i když ta již dříve konstatovala, že případné selhání řeckých dluhopisů ji prakticky nezasáhne.
Pololetní výsledky pojišťovny se nacházely v linii jejích dříve ohlášených a nyní potvrzených ročních cílů, tedy zvýšit zisk před zdaněním o 10 % Y/Y.
Na výsledcích se tradičně podílel segment střední a východní Evropy, zejména ČR a Slovensko.
Kromě výsledků pojišťovna zaujala konstatováním, že by mohla zvážit koupi polské pojišťovny Warta od belgické KBC. O něco později pak pojišťovna informovala o koupi 75% podílu a jedné akcie v albánské pojišťovně Intersig od soukromých investorů.
Přes tyto skutečnosti kurz akcií trpěl depresí ve finančním sektoru, oborový index pojišťovnictví EuroStoxx 600 klesl v srpnu o 12,5 %.
Cílová cena a investiční doporučení jsou zatím ponechány beze změny. I když současné ceny na burze jsou z pohledu cílových cen na první pohled lákavé, je potřeba obezřetnosti a s nákupy nespěchat s ohledem na možnost výkyvů cen akcií na trhu.
Aktuální kurz akcií VIG sledujte zde
Aktuality
